“En büyük asfalt yol programını gerçekleştireceğiz”

 İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkcı, bu yılki köy yolları asfaltlama programıyla ilgili bilgi verirken, ‘Cumhuriyet tarihinden bu tarafa Kastamonu’da yapılacak en büyük proje için tüm Meclis üyelerimizden destek bekliyoruz. Meclis üyelerimizin de katkısıyla Kastamonu’da şu ana kadar yapılmış en büyük asfalt yol programını gerçekleştireceğiz” dedi.

 

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkcı, Meclis’in Mart döneminin ilk oturumunda yaptığı açılış konuşmasında, köy yollarında Özel İdare tarafından yürütülecek asfalt programı ile ilgili bilgi verdi.

Kastamonu genelinde 2 bin 569 kilometrelik asfalt yola sahip olunduğunu söyleyen Meclis Başkanı Kayıkcı, “Hedefimiz ikinci kat asfalt. Ancak mevcuda sahip çıkmadan yenisini yapmak çok akılcı değil. Cumhuriyet tarihinden bu tarafa Kastamonu’da yapılacak en büyük proje için tüm Meclis üyelerimizden destek bekliyoruz. Meclis üyelerimizin de katkısıyla Kastamonu’da şu ana kadar yapılmış en büyük asfalt yol programını gerçekleştireceğiz. Planlama kısmı ve ihale kısmında biz de elimizden geldiği kadar katkı sağlayacağız” dedi.

Asfalt programı için şu ana kadar çıkılan ihalelerle ilgili de bilgi veren Mehmet Kayıkcı, “Merkez ilçede toplamda 480 kilometre 2. kata uygun asfalt yol bulunmakta. İlk olarak Özel İdare bütçesinden 160 kilometrelik yolun 2. kat asfalt yapım ihalesine çıkıldı. İhsangazi ilçemizdeki 71 kilometrelik asfalt yolun 2. kata uygun toplam 66,5 kilometrelik kısmı da merkez ilçeyle birlikte ihaleye çıkıldı. Taşköprü ilçemizde de 277 kilometre 2. kat asfalt bekleyen yol bulunmakta. Bunun da ilk olarak Özel İdare bütçesinden 90,7 kilometrelik bölümü için 7 Mart’ta ihaleye çıkılacak. Tosya’da da 198 kilometrelik yolun 75,15 kilometrelik bölümünde, Özel İdare tarafından 2. kat asfalt için 14 Mart’ta ihaleye çıkacak” diye konuştu.

İGM Başkanı Kayıkcı, diğer ilçelerdeki çalışmalarla ilgili ise şunları söyledi:

“Daday, Seydiler, Ağlı ve Devrekani ilçelerimizin ikinci kat yol güzergahları da Özel İdare’nin teknik ekipleri tarafından incelenmekte. Diğer ilçelerimizde de ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir. Şubat ayında belki de Özel İdare daha önce hiç yol ihalesine çıkmadı. Çünkü yapacağımız yol kilometresi fazla olduğu için ihalelerin de öne alınması gerekiyor. Bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı Özel İdaremize teşekkür ediyorum.”