“Engeller azmederek ve üreterek aşılır”

Kastamonu Rotary Kulübü’nün 7’ncisine imza attığı Engelliler RYLA’sıçeşitli üniversitelerden 24 öğrencinin, akademisyen, iş insanları ve milli sporcuların katılımı ile Daday İksir ResortTown’da başladı.

Kastamonu Rotary Kulübü 2017-2018 Dönem Başkanı Feza Tiryaki 112. RYLA açılış töreninde yaptığı konuşmada irade ve üretkenliğe dikkat çekerek, “Engeller koşullar ne olursa olsun azmederek ve üreterek aşılır” dedi.

Kastamonu Rotary Kulübü’nün 7’ncisine imza attığı Engelli Bireylere Yönelik Rotary Yarının Liderlerini Arıyor (RYLA) semineri ülkemizin çeşitli ünibersitelerindeöğrenimlerini sürdüren 24 öğrenci, akademisyenler, iş insanları ve milli sporcuların katılımları ile Daday İksir ResortTown’da başladı. Etkinlikler çeşitli sunumlar ve atölye çalışmaları yapılarak Pazar öğlen sona erecek.

“Saygı

Rotary 2430. Bölge’nin 112, Kastamonu Rotary Kulübü’nün 7’nci RYLA seminerinin teması “Saygı” olarak belirlendi. 3 gün boyunca yapılacak sunum ve atölye çalışmalarında hayatın çeşitli alanlarında “Saygı” kavramı masaya yatırılacak.

İrade ve üretim”

Kastamonu Rotary Kulübü 2017-2018 Dönem Başkanı Feza Tiryaki seminerin açış konuşmasında yaptığı değerlendirmede irade ve üretkenlik vurgusu yaparak “Engeller koşullar ne olursa olsun azmederek ve üreterek aşılır” dedi. Toplumsal faydaya dikkat çeken Tiryaki “Rotary, kendinden önce hizmetin ana felsefe olarak kabul edildiği uluslararası bir sivil toplum örgütüdür. Her bir insan kendi işindeki başarı ve kazancını toplum faydasına projelere katkı vererek ulvi bir değere taşımalıdır. Azmetmeliyiz ve sürekli üretmeliyiz” şeklinde konuştu. Tiryaki konuşmasının devamında engelli kişilerin dünya ölçeğindeki başarılarından örnekler vererek, “Dünyayı güzelleştirmek için el birliği içinde çalışalım” çağrısında  bulundu.

Seminerin ilk gün programında Bayrak Töreni, protokol konuşmaları, “Doğaya Saygı”, “Topluma Saygı ve Toplum Hizmetleri”, “İnsansız Hava Araçları ve Toplumsal Saygı”, İnsana Saygı ve Toplumsal Bütünleşme” sunumları ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Ticari ataşe ve Goolbal takımı

Seminerin bugünkü programında yabancı bir diplomat da sunum yapacak. Avusturya Büyükelçiliği Ticari Ataşesi ChristianMaier yapacağı sunumda “Türkiye-Avusturya Ticari İlişkileri”ni anlatacak.

Maier’in sunumunun ardından Olimpiyat Şampiyonu Goolball Engelli Milli Takımı’nın teknik direktörü ve iki oyuncusunun sunumları yer alacak.

Bugünün programında ayrıca “Farklılıklara Saygı ve Engelli Hakları”, “Sağlığa Saygı ve Hasta-Hekim İlişkileri”, “Ortak Yaşama Saygı ve Görgü-Nezaket Kuralları”, “Uluslararasıİlişkilerde Saygı”, “Ulusal Düzeyde Bir Saygı Unsuru”, “İletişim ve Saygı” sunumları yer alıyor.