“İrfan Bayar’ın ve ailesinin haklarını savunacağız”

Gazi İrfan Bayar’ın ailesini ziyaret etmek ve olayla ilgili gelişmeleri takip etmek için geldiği şehrimizde bir basın toplantısı düzenleyen CHP Parti Meclis Üyesi ve OHAL Komisyonu Başkanı Yıldırım Kaya, düzenlediği basın toplantısında İrfan Bayar’ı intihara iten olayın hakkında açılan FETÖ soruşturması olduğunu söyledi.

Kaya, “İrfan Bayar’ın katili kim? FETÖ’nün okullar, üniversiteler, yurtlar açmasına izin verenler mi? Teşvik edenler mi? Parsel parsel arsa verenler mi? Efe’yi FETÖ okuluna kaydettirenler mi? İnsanları FETÖ’nün kucağına itenler mi? Katil kim? Hepsi mi?”diye konuştu.

 

 

CHP Parti Meclis Üyesi ve OHAL Komisyonu Başkanı Yıldırım Kaya, 27 Ekim Cuma günü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde park halindeki otomobili içerisinde intihar eden merhum Gazi İrfan Bayar’ın ailesini ziyaret etmek ve olayla ilgili gelişmeleri takip etmek için dün Kastamonu’ya geldi.

Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanlığını, Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şube Başkanlığını. Valiliği ziyaret eden, Gazi İrfan Bayar’ın ailesini de ziyaret edeceğini söyleyen Kaya, düzenlediği basın toplantısında  kendisinin ve CHP İl Başkanlığının bu konuyu yakından takip edeceğini belirtti.

Basın toplantısında sözlerine “İrfan Bayar’ın intiharı adaletsizliğe karşı atılan sessiz çığlıktır. En acı çığlıklar da sessiz çığlıklardır” diyerek başlayan Yıldırım Kaya, Bayar’ın mezarının Balkan Gazisi Dedesi Hüseyin Bayar’ın yanında olduğunu söyledi.

“İki gazi yan yana yatıyor’ diyen Kaya, İrfan Bayar’ı intihara iten olayın hakkında açılan FETÖ soruşturması olduğunu söyledi. Kaya ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuyu araştırması için bir müfettiş görevlendirdiğini de belirtti.

İrfan Bayar’ın 12 yaşındaki oğlunu, 9 yaşındaki kızını ve tüm sevdiklerini arkasında bırakarak yargısız infaza isyan ederek intihar ettiğini söyleyen Yıldırım Kaya, “Bugün Valimiz Yaşar Karadeniz’i ziyaret ettim. Olaya çok ilgili olduğunu ve tüm sorumluların ortaya çıkarılması için çaba sarf edeceğini gördüm. Belki olay daha önceden kendisine yansımış olsaydı. Buralara gelmeden olaya müdahale edebilirdi. Kendisine bu olaya karşı gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Kaya, zözlerini şöyle sürdürdü:

“İrfan Bayar’ın katili kim? FETÖ’nün okullar, üniversiteler, yurtlar açmasına izin verenler mi? Teşvik edenler mi? Parsel parsel arsa verenler mi? Efe’yi FETÖ okuluna kaydettirenler mi? İnsanları FETÖ’nün kucağına itenler mi? Katil kim? Hepsi mi?

Gerçek sorumlulardan hesap sormaya söz veriyorum. Biz Efe’ye de, Şevval Eylül’e de sahip çıkacağız. Çocuklardan intikam alan, ‘Ağaç kabuğu yesinler’ diyen anlayışı mahkum edeceğiz. Tarihin çöplüğüne gömeceğiz. FETÖ’nün okulları, yurtları, üniversiteleri için parsel parsel arsa verenler istifa ederek kurtulamayacak. AKP bugüne kadar ne gazilere, ne de şehitlere sahip çıktı. Dini siyasete alet ettikleri gibi, şehit ve gazilerin üzerinden siyaset yapmaya devam ediyorlar.

Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta, 15 Temmuz’da ve her türlü teröre karşı verilen mücadelede, hayatını ortaya koyan şehit ve gazilerimize minnet borcumuzu ne yapsak ödeyemeyiz. Yeter artık şehit ve gaziler üzerinden siyaset yapmayı bırakın. Biz 15 Temmuz Gazileri Kenan Konuk’a da, Alper Sarısam’a da sahip çıkacağız. İrfan Bayar’ın haklarını da, ailesinin haklarını da savunacağız. Tüm mağdurların yanında olacağız.

Bugün Efe’nin, Şevval Eylül’ün boynu bükük kalmışsa bunu sorumlusu AKP’nin yargısız infazlarıdır. Ey saraya kulluk edenler! İrfan Bayar’a taşıyamayacağı bir yük yüklediniz, mağdurların ahını aldınız, sahte delillerle suç ürettiniz. Hesabını soracağız.

Ey Fetullah Gülen! Emperyalistlerin kucağında saklanma. Gel hesap ver. AKP ile nasıl işbirliği yaptığınızı, Kozmik Oda’ya nasıl girdiğinizi, devletin gizli bilgilerini kimlere verdiğinizi açıkla. Ey adalet düşmanları! Sizin de adalet arayacağınız günler yakın, yok ettiğiniz yargının önünde hesap vereceksiniz.”