Engellilere EKPSS’ye hazırlanma imkanı

İstikbal sınavı Nisan’da

“Engelli envanteri çıkarılacak”
Vali Günaydın çeşitli kamu kurumlarının işbirliğinde ilimizdeki engelli bireylerin envanterini çıkaracaklarını, bu sayede daha kapsamlı hizmet götürmeyi sağlayacaklarını kaydetti.

“Halk Eğitimlerde hazırlık kursu açılacak”
Her ilçede Halk Eğitim Merkezleri vasıtasıyla EKPSS kursu açacaklarını söyleyen Vali Günaydın, “Engelli vatandaşlarımızın devlet olarak yanlarındayız” dedi.
Vali Şehmus Günaydın ilimizdeki engelli bireylere yönelik iki çalışma başlatacaklarını açıkladı.

İlimizdeki engelli sayısının ve bu vatandaşlarımızın engel durumlarının tam anlamıyla ortaya çıkarılmadığını söyleyen Vali Günaydın, “Sayıyı ve engel özelliklerini bilmediğimizde engelli vatandaşlarımıza yönelik yapacağımız projelerde eksiklikler oluyor. Tam anlamıyla hizmet götürebilmek ve ilimizin bu alandaki fotoğrafını görebilmek amacıyla çeşitli kamu kurumlarımızın işbirliği içinde hareket edecekleri bir envanter çalışmasını başlatıyoruz” dedi.

Vali Günaydın ÖSYM tarafından her 2 yılda bir yapılan ve bu yıl Nisan ayında gerçekleşecek engellilere yönelik EKPSS sınavı için Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde kurs açacaklarını söyledi. Engelli bireylerin istihdam edilmelerini son derece önemsediğini kaydeden Vali Günaydın, “EKPSS sınavının engelli vatandaşlarımız açısından öneminin farkındayız. Sınav sürecinde onların yanında olabilmek için her ilçede kurs açacağız” müjdesini verdi.

EKPSS kursunu “Hayat boyu eğitim” kavramı içinde değerlendirdiğini ifade eden Vali Günaydın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne talimat verdiğini kaydederek, engelli vatandaşların kurs için ilçelerindeki Halk Eğitim merkezlerine başvurmalarını söyledi.

MEM, EKPSS kursu için düğmeye bastı

Vali Günaydın’ın talimatının ardından harekete geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğü tüm ilçelerde EKPSS kursu açmak için hazırlıklara başladı. Kurs açmak için herhangi bir başvuru sayısı kıstası olmadığı kaydedildi.

EKPSS

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre EKPSS, 2016 Nisan ayında yapılacak, Başvurular ise Şubat’ta başlayıp Mart ayında sona erecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik uyarınca Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS/2016) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Nisan 2016 tarihinde 81 il merkezinde yapılacak. Sınava girmesi gereken bu adaylar için başvuru süresi Şubat 2016 tarihinde başlayacak. Mart 2016 tarihinde sona erecektir. Adaylar ÖSYM’nin internet sitesinden (http://www.osym.gov.tr) başvuru sürecini takip edebilirler.” ifadelerine yer verildi.