Saygı ve minnet…

Çok şey borçlu olduğumuz öğretmenlerimizin özel gününü saygı ve minnetle kutluyoruz.
Günle ilgili kutlama programları saat 10.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda, 11.00’de ise Halk Eğitim Salonu’nda gerçekleşecek. Akşam 19.00’da ise Kastamonu Üniversitesi 3 Mart salonunda Öğretmenler korosu’nun 24 Kasım konseri var.
Günle ilgili bir mesaj yayınlayan Vali Şehmus Günaydın, “Başarı sağladığımız her alanda büyük emeği olan öğretmenlerimiz; Türkiye Cumhuriyetinin geleceğe emin ve güçlü adımlarla ilerlemesi için, ‘İstikbalimizin Teminatı’evlatlarımızın en büyük yardımcısı ve yol göstericileridir” dedi.

Günaydın’ın mesajı şöyle:

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmen” unvanının verildiği gün olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından beri her yıl “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.
Gücünü sevgiden alan, emek, fedakarlık, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve dünyanın en saygın mesleklerinden olan Öğretmenlik; insanlık için cehaletle savaşın en önemli kalelerindendir.
Her zaman, her koşulda bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması aşamasında çok önemli bir role sahip olan öğretmenlerimiz, geçmişte olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin ve başarının anahtarı durumundadırlar.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Milletleri Kurtaranlar Yalnız ve Ancak Öğretmenlerdir” ve “Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır” diyerek öğretmenlere verdiği önemi, duyduğu saygıyı ve bireylerin geleceğe hazırlanması misyonunun önemini en güzel biçimde ifade etmiştir.
Başarı sağladığımız her alanda büyük emeği olan öğretmenlerimiz; Türkiye Cumhuriyetinin geleceğe emin ve güçlü adımlarla ilerlemesi için, “İstikbalimizin Teminatı” evlatlarımızın en büyük yardımcısı ve yol göstericileridir.
Beklentimiz, öğretmenlerimizin kendine güvenen, vatanını ve milletini seven bireyler olarak, kalkınma yarışında bizlere güç ve gurur verecek gençler yetiştirmeleridir.
Bizler de “Bana bir harf öğretenin, 40 yıl kölesi olurum” anlayışıyla ülkemizde eğitim öğretim veren saygıdeğer öğretmenlerimizin her zaman yanlarındayız. Dün olduğu gibi, bugün ve yarın da tüm öğretmenlerimizi ve eğitimi, bütün imkanlarımızla desteklemeye devam edeceğiz. İlimizin eğitim kalitesini daha da yükseltebilmek için, hep birlikte gerekli çaba ve gayreti göstereceğiz.
Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmelerimizi saygı ve rahmetle anıyor, güzel ülkemizin geleceğini inşa etmek amacıyla çalışan değerli öğretmenlerimizin gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”