Engelsiz gece

3 Mart Dünya Engelliler Günü nedeniyle önceki akşam Rüya Düğün Salonu’da eğlence gecesi düzenlendi.

Programa Vali Şehmus Günaydın ve eşi, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve eşi, Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu ve dernek üyeleri, Kastamonu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri müdür, yönetici ve öğretmenleri ile eğitim görenleri ve aileleri katıldı.

Canlı müzik eşliğinde yaklaşık 3 saat süren programda Vali Günaydın ve Belediye Başkan Babaş eşleri ile birlikte etkinliğe katılanlarla tek tek tokalaştı ve onlarla da sohbet ettiler, günün anısına hatıra fotoğrafı çekildiler. Katılımcılar da gönüllerince eğlendi.

Dernek Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu, gecede yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Zor kış şartlarında Engelliler Günümüzü kutluyoruz, ama bu hava şartlarında da çok zor oluyor. Ama etkinliklerimizde yaşadıklarımız her ne kadar hava soğuk olursa olsun, ne kadar engel olursa olsun, biz engelliler için problem yok, ama engelsiz arkadaşlarımz içinde problem olmadığını gördük. Bizleri bu günde de yalnız bırakmadılar, oldukça da güzel destekler aldık, hem etkinliğimize hem eğlencemize katılan başta Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere protokol ve diğer hemşehrilerimizinde katılımları da bizleri çok duygulandırdı, bizlere de yakından destek veriyorlar, engelli kardeşlerimize moral istedik, onlar daha fazlasını da verdiler, tüm katılımcılarımıza ve destekçilerimize de derneğimiz adına ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bugünkü etkinliğimize bazı ilçelerimizden ve köylerimizden kış nedeniyle katılamayanlarda oldu.

Biz zaten 3 Aralık’ta önümüzdeki yılın bir şekilde moral zeminini de hazırlıyoruz, bunu da en iyi anlamda hazırladığımızı da düşünüyorum. Hem ülkemizde hem ilimizde de sanıyorum bundan sonra engellilikle ilgili problemleri herhalde yavaş yavaş fantazi olarak kullanmaya başlayacağız.

Çünkü her geçen gün yeni yeni sorunlarımız da çözülmeye başlıyor.

Valimizin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız ile görüşmelerine de şahit oldum. Bizler için yeni bir düzenlemelerden de bahsediliyor. Engelliler lehine çok farklı haklar anlamında da güzel şeyler olacak. Biz bugün iki kere sevinçliyiz, Sakatlar derneği Başkanı ve bir engelli olarak KSK 1966’nın almış olduğu başarıyla beraber biz bugüne kadar yakın zamanda yaşamadığımız duyguları yaşamaya da başladık. Bu birliktelik ruhuyla ve heyecanla beraber birde Engelliler Günü’nde yaşadıklarımızla iki sevinci paylaşmıl olduk.Biz Kastamonu’da artık geleceğe biraz daha tebessümle ve biraz daha güvenle bakmaya başladık. Bunda sonra daha da hayılı olacağına inanıyoruz. Hem Kastamonu için hem de engelliler için herşey için artık birliktelik ruhunu da Kastamonu yakaladı. Bundan sonra ne engelli proeblemi kalır, nede başka bir problem kalır, yeterki birlikte olalım, aşamayacağımz engel kalmaz, artık her kurumda birliktelikten söz ediliyor, herkes ortak yürekle her türlü çalışmanın içinde de var oluyorlar, memleketimiz yaşanacak bir memleket, engelliler açısından da engelsizler açısından da Kastamonu’yu çok seviyoruz.

Engelsiz Yaşam Merkezi ile ilgili çalışmalarda devam ediyor, bu merkez de yapıldığında arkadaşlarımız ve aileleri de çok rahat edecekler. Bürokratlarımız bu işle de yakından ilgileniyorlar, bunun içinde onları kutluyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.” CM