Esnaftan faizsiz krediye hücum

Kış mevsiminde Hükümet tarafından böyle bir kredinin veriliyor olmasının esnaf için çok önemli olduğunu da söyleyen Dursun Ergin, “Kışın belli iş sektörlerinde bazı durgunluklar yaşanıyor. Böyle bir dönemde bu şekilde bir kredinin veriliyor olması esnafımız için büyük bir avantaj. Bizim kooperatif olarak kredilerimiz zaten cazipti, ancak sıfır faizli bir kredinin verilmesi çok daha cazip. Her esnafımızın bu krediden yararlanabilmesi için kooperatif olarak büyük bir özveriyle çalışıyoruz” dedi.

Esnafa 30 bin liralık faizsiz kredi desteğinin verileceğinin açıklanmasının ardından Kastamonu Esnaf Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde büyük bir hareketlilik yaşanmaya başladı.
Hükümetin 16 Aralık 2015 tarihinde açıkladığı genelgenin ardından sadece Kastamonu merkez ilçe ve İhsangazi’deki esnafa hizmet veren Kastamonu Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nden 75 esnaf şu ana kadar krediden yararlandı. 150 esnaf ise dosyalarını hazırladı ve yapılacak olan tahkikatın ardından kredilerini alacaklar. Faizsiz kredi başvuruları devam ederken, ne zaman sona ereceği noktasında ise henüz bir açıklama yapılmış değil.
Merkez ilçe Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin dışında Devrekani, Küre, Seydiler, İnebolu, Abana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Daday, Azdavay, Tosya, Taşköprü, Hanönü ve Araç ilçelerimizde bulunan kooperatiflerde de faizsiz kredi için yoğun bir talep olduğu öğrenildi.
Kastamonu Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Ergin, “Kış mevsiminde olduğumuz şu günlerde belli iş sektörlerinde bazı durgunluk yaşanıyor. Böyle bir dönemde bu şekilde bir kredinin veriliyor olması esnafımız için büyük bir avantaj. Bizim kooperatif olarak kredilerimiz zaten cazipti, ancak sıfır faizli bir kredinin verilmesi çok daha cazip. Her esnafımızın bu krediden yararlanabilmesi için kooperatif olarak büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Personelimiz banka ve kooperatif arasında mekik dokuyor. Çok büyük bir talep var. Personelimize de verdikleri özverili çalışma dolayısıyla teşekkür ediyorum” dedi.
Hükümetin esnafa faizsiz 30 bin liralık kredi desteği genelgesinin kendilerine 16 Aralık 2015 tarihinde ulaştığını da hatırlatan Dursun Ergin, “Daha önce KOSGEB bu krediyi kendi veri tabanında bulunan esnaflara bankalar aracılığıyla vermişti. Bu yıl ilk kez kooperatifimiz aracılığıyla dağıtılıyor. Bizim aracılığımızla olması nedeniyle de daha faza bir talep var. Duyurularımızı esnafa yaptık. Her esnafımızın yararlanmasını istiyoruz” diye konuştu.
Kredinin verilebilme şartları konusunda da bilgi veren Dursun Ergin, “30 bin liralık faizsiz krediden esnafımızın yararlanabilmesi için bazı kriterler var. Esnafımızın kredi için öncelikle başvurusunu yapması gerekiyor. Daha önce KOSGEB’ten kredi desteği almamış olması ve 01-01-2016 itibariyle de Esnaf Kefalet’e borcunun bulunmuyor olması gerekiyor. Verilen kredinin geri ödemesi hususunda ise; aylık olarak ödeme yapacak olan esnaflarımıza 1-5 yıl arası vade, 3’er ay veya 6’şar ay arayla ödeme yapacak esnafımıza ise en fazla 4 yıla kadar taksit seçeneği bulunuyor” şeklinde konuştu.