Fare kıyamet

mafacanNedir bu emektar, cefakar, vefakar, yorgun, bahtı kara Kastamonu çiftçisinin çektiği sorarım…

Her yıl yok efendim kuraklıktı, don vurduydu, sel bastıydı derken bu yıl da fareyle başı dertte, kıyamet gibi namussuz, kimi köylerde tarla saban bırakmadı kemire kemire. Mevsimlerin kaymasından, havaların yeteri oranda soğumamasından, karın gecikmesinden midir bilinmez artık, ortalık tarla faresinden geçilmiyor iyi mi?..

Yeni ekilmiş buğday, arpa, yonca ne bulurlarsa, hiç acımadan kökünden götürüyorlar. Hele beğendikleri bir tarlaya rastgelirlerse değme keyiflerine gitsin, koloni mübarek, üreme bir yandan yeme içme diğer yandan. Orta sahanın kel olduğu 1970’lerdeki çim futbol sahalarını aklınıza getirin, işte tam o hesaba dönüyor bunların girdiği tarlanın akıbeti.

Hoş, ekili alan bulamasalar da dert değil, bu kez meyve ağaçlarına hücum, tıraş ediyorlar insafsıca…

10 yaşına kadar olan genç ağaçlar biricik tercihleri, meyvelerin kök boğazlarına bi yapıştılar mı, hayatın baharındaki ağaç santim santim kuruyor.

İlimizde 5-6 sene önce bir kez daha böyle olmuş, hatta bu yılkinden kat be kat fazlaymış tarla faresi popülasyonu…

Sonra nasıl olduysa bir sabah alayı terk-i diyar etmiş Kastamonu’yu.

Savaş dört koldan başladı…

Çiftçiler göz nuru mahsullerini kurtarmanın, teyakkuza geçen yetkililer bu büyük tehlikeyi topraklarımızdan def etmenin gayretindeler.

Aman zafere giden her yolu mubah belleyip kimyasal silah kullanmayalım e mi?..

Tabiatın besin döngüsünü dikkate alıp, farenin cansız bedeninden nasiplenecek tilki, envai kuş, börtü böceği unutmayalım.

Doğanın dengesini bozacağımız kadar bozduk zaten…

Kefaretini öderken bari yeni veballeri omzumuza almayalım.

  • ••

Not 1:

ÇEKÜL ve TKB belediyeleri ödüle boğdu…

25’inci kuruluş yılını kutlayan ÇEKÜL ve 15’inci kuruluş yılını kutlayan Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği 14. TKB Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamaları Özendirme Yarışması sonuçlandı.

3 Büyükşehir belediyesi göz kamaştırdı…

Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü’nü Konya Büyükşehir Belediyesi, Jüri Özel Ödülü’nü Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 15. Yıl Özel Ödülü’nü ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aldı.

İlçe belediyelerinin kültürel mirası sahiplenmekte maşallahları var…

“Süreklilik Ödülü” Alanya, Eyüp, Konak, Odunpazarı, Safranbolu, Şahinbey belediyelerine; Proje Ödülü” Kuşadası, Melikgazi, Milas, Nilüfer, Tire belediyelerine; “Uygulama Ödülü” Bergama, Burdur, Diyarbakır BB, Tarsus, Uzunköprü belediyelerine; “Başarı Ödülü” Adana BB, Bilecik, Buldan, Eflani, İncesu, Kadıköy, Kartal, Nevşehir, Selçuklu, Sivrihisar, Talas, Ünye, Zeytinburnu belediyelerine gitti.

Bölgemizden sadece Safranbolu ve Eflani belediyelerinin ödül almalarının gelecek için vilayet belediyelerimiz namına motivasyon kaynağı olacağını düşünüyorum…

Görün bakın önümüzdeki yıl yapılacak yarışmada ödülleri Kastamonu Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerimizle birlikte Kastamonu topluyor mu toplamıyor mu?

mustafa-afacan-bant