“Farklılıklarımız bizim kültürel zenginliklerimizdir”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe, İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şubesi tarafından organize edilen "Kültür Başkenti Kastamonu'da Söyleşiler" programına katıldı. ( Bilal Kahyaoğlu - Anadolu Ajansı )

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Kocameşe,  İlim Yayma Cemiyeti Kastamonu Şubesi tarafından organize edilen “Kültür Başkenti Kastamonu’da Söyleşiler” programında yaptığı konuşmada, şehrin kültürel yapısının önemine işaret etti.

İYC’nin geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından açılan yeni binasında gerçekleşen programda Mahmut Kocameşe, “Kültürel bölgelerine girmedikten sonra şehirlerdeki yapılar birbirine benziyor. Hâlbuki farklılıklarımız bizim kültürel zenginliklerimiz. Kültürümüzü yaşatmak önemli” dedi.

Kastamonu’nun, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesinin büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Kocameşe, “İnşallah dolu dolu geçiririz. Mimari eserlerimiz, kültürel değerlerimiz, kahramanlarımız var. Hepsi topyekun bir kültürü oluşturuyor.” dedi.

Kocameşe, kültürle turizmin bir araya getirilmesi gerektiğini bildirerek, “Bunları bir araya getirdiğimizde, ciddi bir ekonomik değer de ortaya çıkıyor. Eğer kültür turizmi diye birleştirebileceğimiz faaliyetimizi geliştirebilirsek, hem ekonomik anlamda bir getirisi olacaktır hem de şehir bundan belli bir seviye mutlaka kazanacaktır.” ifadesini kullandı. (C.M ve AA)