İlimizin beklentileri Erdoğan’a sunulacak

  • AK Parti’nin 81 ilde düzenlediği “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu”, cumartesi günü sabahtan parti teşkilat mensuplarına, öğleden sonra ise sanayiciler, iş adamları ve STK temsilcilerine yönelik gerçekleştirildi. 
  • Partinin Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı, “Bu toplantılar aracılığıyla aldığımız fikirler doğrultusunda Kastamonu’nun gelecekteki beklentilerini ortaya çıkarmış olacağız ve aynı zamanda hükümet programı şekline dönüştüreceğiz. Sizin belirlediğiniz hedefler cumhurbaşkanına takdim edilecek. Cumhurbaşkanı Kastamonu’yu artık bu yönde takip edecek.” dedi. 

Forumda katılımcılara yöneltilen sorular:

  • 15 yıl boyunca Kastamonu’ya yapılanlardan hangileri sizi en çok mutlu etti?
  • Devam eden işlerde aksayan yönler neler, hangi projeler öne çıkmalı?
  • 2019’dan itibaren yatırım programına girmesini istediğiniz projeler nelerdir?
  • Bütün bu işleri yaparken en fazla hangi engellerle karşılaşıyorsunuz?
  • Önümüzdeki 15 yılda Kastamonu’nun geleceğini nasıl düşüyorsunuz?”

——————————————————————————————————

AK Parti’nin 81 ilde organize ettiği “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu”nun Kastamonu etabı Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı’nın katılımıyla gerçekleşti.

İki etaptan oluşan forum Şerife Bacı Öğretmenevi’nde düzenlendi. Birinci etapta parti teşkilat mensupları, ikinci etapta ise sanayiciler, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.

Kastamonu’nun sorunlarına ve talepleri üzerine toplanan bilgiler, milletvekilleriyle yapılacak olan istişare sonrasında rapor haline getirilecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

BİRİNCİ ETAP

“Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu”nun ilk bölümü, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, ilçe belediye başkanları ve teşkilat mensuplarının katılımıyla gerçekleşti.

Forumun Kastamonu ayağını gerçekleştirmek için kente geldiklerini belirten AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı, “Türkiye büyüyor. Büyüme illere nasıl yansıdı, iller bu büyümeden ne kadar pay aldı? Mikro anlamda şehirlerin ekonomisi, yatırımları hangi düzeye geldi? Bunun 81 ilde çalışmasını yapıyoruz.” diye konuştu.

Fındıklı, toplantılarda 5 soru yönelttiklerini aktararak, şöyle devam etti:

“İlk olarak, 15 yıl boyunca AK Parti iktidarda, bu süre zarfında Kastamonu’ya yapılan işlerden hangileri sizi en çok mutlu etti? İkinci soru ise devam eden işlerde aksayan yönler hangileri, hangi projeler öne çıkmalı? Üçüncü de 2019’dan itibaren yatırım programına girmesini istediğiniz projeler nelerdir? Dördüncü sorumuz ise bütün bu işleri yaparken en fazla hangi engellerle karşılaşıyorsunuz ? Son olarak da önümüzdeki 15 yılda Kastamonu’nun geleceğini nasıl düşüyorsunuz ? Bunu yapmamızdaki amaç sorunları, talepleri tespit edip, hızla bitirilmesini sağlamak. Çalışmayı Cumhurbaşkanımıza teslim edeceğiz.”

Benzer bir çalışmayı dünya ölçeğinde de yaptıklarına değinen Fındıklı, “Avrupa, Kafkaslar, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika olmak üzere 5 bölgede çalışma yapıyoruz. Her bölgenin iş dünyasından temsilcileri, ticari ataşesiyle bir araya geliyoruz. Ticari ilişkilerimizi nasıl geliştirebiliriz diye görüşmeler yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

İKİNCİ ETAP

Ak Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Mahmut Mücahit Fındıklı, forumun ikinci bölümünde ise sanayiciler, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya geldi.

Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini belirten Fındıklı, “Türkiye kalkınıyor, büyüyor, gelişiyor. Son çeyrekte yüzde 11,1 büyüme gerçekleştirdi. Mikro anlamda iller bu büyümeden nasibini alıyor mu, iller gerçekten bu büyümeyi hissetti mi? Büyümeden alınan paydan o şehirde yaşayan vatandaşlar, iş adamları STK’lar ne kadar memnun? Bunu inceleyelim diye yola çıktık.” ifadesini kullandı.

Toplantıyı iki bölümde gerçekleştirdiklerini dile getiren Fındıklı, şöyle devam etti:

“Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum şeklinde programı belirledik. Toplantılarda 5 soru soruyoruz. Bu sorulara aldığımız cevapları harmanlayıp Ankara’ya götüreceğiz. Buradaki amacımız öncelikle yaptığımız hizmetleri gözden geçirmek. Ankara bu hizmetleri yaparken şehirlerin oraya özel problemlerini bazen hissedemiyor. Bunları ortaya çıkarmak istiyoruz. 2019’dan itibaren Türkiye’nin yönetim sistemi değişiyor. Bundan sonra bakanlar siyasi kimlikli olmayacak. İcranın başındaki siyasi kimlik sadece cumhurbaşkanı olacak. Sizin belirlediğiniz hedefler cumhurbaşkanına takdim edilecek. Cumhurbaşkanı Kastamonu’yu artık bu yönde takip edecek.”

Kastamonu’nun geleceğe dair beklentilerini ortaya çıkaracaklarını belirten Fındıklı, “Bu toplantılar aracılığıyla aldığımız fikirler doğrultusunda Kastamonu’nun gelecekteki beklentilerini ortaya çıkarmış olacağız ve aynı zamanda hükümet programı şekline dönüştüreceğiz. Hedeflerimizi birleştirmiş olacağız. Bunu sağladığımızda şehirlerin hem ekonomik hem de sosyal anlamda büyüme hızı artmış olacak.”

İkinci etap programına AK Parti Kastamonu milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir ile AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ve partililer de katıldı.

AFRİN AÇIKLAMASI

Mahmut Mücahit Fındıklı, Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili olarak ise şunları söyledi: “Afrin harekatının 2. gününden itibaren önce dövizde bir sallantı oldu sonra düştü. Borsa rekor kırdı. Dünya bizi haklı görüyor. Dış politika öne çıktı, bilgilendirmelerimizi çok iyi yaptık. Dikkat ederseniz Amerika bile bir sağa, bir sola yatmak kaydıyla bu harekata karşı çıkamıyor. Hazmedebiliyorlar mı? O onların sorunu. Üstüne bir soda içsinler, hazmetsinler, o da onların sorunu. Kendi gücümüzü ortaya koyduk. Kendi geleceğimizle ilgili bu operasyonu yapıyoruz. Bunun ekonomiye yansıması çok olumlu, veriler çok olumlu geliyor.” AA