Faruk İslamoğlu: “En güzel cevabı sandık verecektir”

Kastamonu Güven Tur’da mevcut başkan Faruk İslamoğlu, 7 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilecek genel kurulda tekrardan aday olacağını açıkladı. Faruk İslamoğlu, önceki gün adaylık açıklaması yapan Niyazi Simsar’a da düzenlediği toplantıda yanıt verdi.

Kooperatif binasında gerçekleşen toplantıda Faruk İslamoğlu, “Verilemeyecek bir liralık hesabım yok. Güven Tur bir markadır. Genel kurul kararı Niyazi Simsar’ın söylediği gibi üyelerin 3’te 2’sinin değil 10’da 1’inin imzasıyla alındı” dedi.

Faruk İslamoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

“Mart ayında gerçekleşecek genel kurulda Rabbimden hepimiz adına, hakkımızda hayırlara vesile olan bir sonucun ortaya çıkmasını temenni ediyorum. Kooperatifler seçimlerle idare edilir seçimle gelin seçimle gider. Hiçbir üyeye sen neden aday oldun deme lüksümüz olamaz. Aksine biz bundan ziyadesiyle memnuniyet duyarız. Lakin dün itibariyle seçimlerde aday olan arkadaşlarımızın basında yer alan açıklamaları, iddiaları bizleri zan altında bırakan söylemleri, şahsımı olduğu kadar yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarımı ve görevli personellerimizi de son derece rahatsız etmiştir. Böylesi bir seçim çalışmasının bize değil bu kuruluşa çok ama çok zarar vereceği gerçeği hepimizi endişe içerisine sokmuştur.

 

Genel kurul toplantımız olağanüstü değil, olağan genel kurul toplantısıdır. Bir diğer önemli husus ise iddia edildiği gibi seçim kararının alınma talebi üyelerimizin üçte ikisinin değil onda birinin isteğidir. Bu kooperatifte oy kullanabilen üye sayısı 275 kişidir. Seçim isteyen üye sayısı 30 kişidir. Yani çıkan ses, çoğunluğun değil her zamanki azınlığın sesidir. Ancak bizler her zaman olduğu gibi her sese kulak verdik ve kendimize ve üyelerimize her manada güvendiğimizden seçimi biz sizden çok istiyoruz dedik. Ancak üyenin üçte iki çoğunluğu seçim istiyor diye bir yalan beyan kimseye bir çıkar sağlamayacaktır. Bu kooperatifin oy kullanan üye sayısı üçte iki çoğunluğu 30 kişi değil 183 kişidir ve çoğunluğun kararı ile ilgili bir sonuç gazete manşetlerinde değil genel kurul toplantısında seçim sonuçları neticesinde konuşulabilir.

Üyelerimizin arasında problem olduğu adaletsiz bir yönetim şekli olduğu eşit olarak iş dağılımı yapılmadığına dair iddialara ise en güzel cevap son iki üç yıldır çalışmak isteyip de iş bulamayan bir tek üyemizin dahi olmadığıdır. Büyük şehirler dışında, Kastamonu; sektörde en güzel servis kazancı olan iller arasında olup, bu dönem için en üst yasal zam oranını fiyatlarımıza yansıttık. Servisçilik altın çağını yaşıyor, bunun aksini iddia etmek hiçbir vicdana sığacak bir davranış değildir. Ülke ekonomisinin son yıllardaki zor günlerinde bile en çok kazanç sağlayan, krizden en az etkilenen işler arasında ilimizde servisçilik yer almaktadır. Tüm üyelerimizin de bildiği gibi kooperatifimizde 12 yıldır üyelerimizin huzurunda kura yolu ile oluşturulan okul sorumlularımızın yönetim ve denetim kurulumuzun ve yine kooperatif personelimizin bilgisi dahilinde şeffaf ve adil bir şekilde iş dağılımı yapılmaktadır. Hatta işsiz aracımız olmadığı için işi olup saati uygun olan araçlarımız için 2018 yılında üyelerimizin huzurunda kura çekilerek 2, bir liste oluşturulmuştur, kim nereye ne zaman ne şekilde işe başladıysa belgesi ispatı kaydını kooperatifimizden öğrenebilirler. Kaldı ki iş imkanlarını yıllardır üyelerimize toplu SMS yolu ile ve  yine WhatsApp grubunda paylaşımını  yaparak üyelerimizle paylaşmamız bunu en açık ispatıdır.

Problem elindekiyle yetinememektir ve bu kuruluşta bu sistemi beğenmeyenler aslında bu adaletli sistemden en çok istifade edenler ama daha fazlası için kendilerine kişisel imkân arayışı içinde olanlardır. Kural tanımayan bir başkan veya yönetim iddiasında bulunmaktalar arkadaşlarımız, bu iddiaya 12 yıldır yönetim kadrosunda bulunan bir üye olarak verilecek cevapta bulamıyoruz. Kurallardan şaşmayan başkan veya yönetim denilse tamam diyeceğim. Buna emin olun kendileri de çok iyi bilirler ki bu güne kadar bu kooperatifte istişare edilmeden, getirisi götürüsü ne olabilir diye düşünülmeden hiç bir iş yapılmadı, bundan sonrada yapılamaz. Yapılsaydı zaten bu emsali olmayan köklü kuruluş bu büyüklükte bir bütün olarak bu günlere gelemezdi. Bu kooperatifte alınacak kararlar yapılacak uygulamalar önce üyelerimizle ve okul sorumlularımızla paylaşılır sonrasında yönetim ve denetim kurulumuzca karara bağlanıp uygulamaya konulur.

Güven Tur bir markadır. Aksini iddia etmek bu güçlü yapının temeline yapılan bir darbedir, bir saldırıdır ve bununda hiçbirimize bir faydası olmayacaktır. 12 yıldır bu kooperatifin hesapları her ay düzenli olarak yönetim kurulu toplantılarında incelenmiş ve her yıl genel kurul toplantılarında üyelerin oy çoğunluğu ile değil oy birliği ile ibra edilmiş, kabul görmüştür. Bu kooperatifte son konuşulacak şey paradır. Geçen yıl haziran ayı öncesine kadar buranın geliri zaten vasat seviyelerdeydi. Yapılan zamlarla yeni yeni düzeldi. O da aidat alacağı olarak defterimizde .Kooperatif hesaplarında sıkıntı var demek gerçekten şahsıma yönetime ve denetime ve kooperatif hesaplarını birlikte idare ettiğimiz görevli personel arkadaşlarımıza atılan iftiradan başka hiç bir şey değildir. Bizim kooperatifimizde hiçbir kooperatifte hesap kitap para işleri asla tek kişi tarafından idare edilemez. Bizde de hesap ve para yönetimi yönetim kurulu kontrolünde kooperatif personellerimize verilmiş olan yetki ile yapılmaktadır. Yıllardır hesaplarımız günlük olarak üç kişinin kontrolünde ve tüm toplantılarımızda aylık olarak çizelge tutulup imza altına alınarak ve kooperatif ilan panomuzda asılarak herkesin görebileceği şeffaflıkta yapılmaktadır.

Bu kooperatifin geliri son 9 aydır belirli bir seviyeye çıkarıldı. Geçtiğimiz yıllarda biz personel ücretlerini bile ödeyemez durumdaydık. Biz hep kısıtlı imkanlarla idare edip aidatlara zam yapmamak için nereden ne tasarrufta bulunabilirizin derdinde olan kişiler olduk. Bu kooperatifin 2019 Mayıs ayı öncesinde ki gelirinin giderini zor karşıladığını tüm üyelerimiz çok iyi bilmektedir,2019 Mayıs ayı genel kurul toplantımızda alınan yüzde 80’lik bir aidat artışı ile daha yeni bir toparlama sürecine girmiştir ve üyeden aidat alacağımız 120 bin lira civarındadır. Hiçbir kurum ve kuruluşa kayda değer bir borcumuz yoktur. Kooperatifimizin hacizli, icralık mahkemelik en küçük bir sorunumuz yoktur. Allah’ın izniyle şahsım ve arkadaşlarım her türlü denetime teftişe her zaman hazırız. Biz denetimden korkmadık, korkmayız dün de buradaydık bugün de buradayız, Allah’ın izniyle bu bayrağı taşımak yine bize nasip olacak bunun üyelerimizde farkında bizlerde farkındayız.

Bu kooperatifin durumunu merak edenlerin çok fazla geriye gitmesine gerek yok. Bu görevi devraldığımız 2015 yılındaki plaka değerleri ve çalışan araç sayısı ile bu gün ki plaka değerine ve çalışan araç sayısına bakması yeterli olacaktır. Yine işsiz araç listesini tamamlayıp ikinci iş imkanlarını ikiye üçe katlayan bir kooperatifte hiç kimse adaletsiz bir anlayıştan bahsedemez. Kooperatif çalışma sistemi içerisinde bir üyeye sağlanan imkan her üye için her daim için geçerli olmuştur. Kimse benim hakkımı bir başkası diyemez. Var diyen varsa da izahını yapmaya hazırız.Bizler kooperatifimizin yönetimine adaylığını açıklayan arkadaşlarımızla dünde yanyanaydık ,seçimden sonrada yanyana olacağız, asla hiç bir üyemiz neden aday oldun demeyiz diyemeyiz. Amaç ve ilkeler bu kooperatifin daha ileri seviyelere taşınması olduktan sonra kimse kimseye bir şey diyemez, lakin bu yapılan çalışmaların sarf edilen sözlerin bu kuruluşa zarar vermeyecek hassasiyetle söylenmesini şahsım ve çalışma arkadaşlarımdan çok Güventur’umuz adına istirham ediyorum. Çalışmalarımızı dostluk kardeşlik çerçevesinde yönetelim, kaş yapıyorum derken göz çıkarmayalım bin bir zorluklarla bir yere gelmiş bir kuruluşu bir seçim atmosferi ile yerle bir etmeyelim.

Güven Tur’un ne bir lira ödenmeyen borcu ne de çalışmak isteyip de çalışamayan bir aracımız yoktur. Bizlere yöneltilmiş olan mesnetsiz iddialara en güzel cevabı bu kooperatifin sağduyulu aklı selim üyeleri 7 Mart günü sandıkta en güzel cevabı verecektir. Bizler mevcut yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarımla başımız dik, alnımız ak doğru bildiğimiz yolda emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Hep birlikte üyelerimizin büyük çoğunluğu ve desteği ile kaldığımız yerden devam etmek amacıyla bizlere güvenen bizlere inanan sağduyulu arkadaşlarımızla birlikte şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonrada kural ve kaidelerle şeffaf ve adaletli yönetim anlayışımızla 7 Mart 2020 tarihindeki genel kurul toplantımızda yapılacak olan seçime tekrar adaylığımızı açıklıyor tüm üyelerimizden desteklerini bekliyoruz”

 

Cengiz MUHZİROĞLU