Fide mevsimi

Gölköy Muhtarı, fide, meyve ve sebze üreticisi İsmail Dizdar, fide mevsimi ve ürettiği ürünler ile ilgili açıklamada bulundu.

İsmail Dizdar yaptığı açıklamasında, “Bahar mevsiminin başlaması ile birlikte vatandaşlar evlerinin bahçelerinde veya tarlalarında sebze ve meyve fidelerini toprakla buluşturmaya başladı. Dikilen fideler 45-50 gün arasında ürün vermeye başlıyor. Çarşamba günü Topçuoğlu Pazarı’nda ve önceki günde (Perşembe) Kuzeykent Pazarı’nda fide satışlarımızı gerçekleştirdik.

Fidelerimiz arasında domates, biber, patlıcan, salatalık, fasulye, kabak, kavun karpuz gibi sebze ve meyve yer alıyor. Fidelerimize en büyük ilgiyi de köylüler ve şehirde müstakil evi olan vatandaşlar gösteriyor. Bazı köylüler bu dönemde kendi ektikleri fideleri ekerken, şehir merkezinde yaşayanlar ise bahçelerinde domates, biber, patlıcan, salatalık ve benzeri sebzeler ekmek için fide dikmeye başladı. Fidelerimizi bütçeye uygun olan fiyatlarla satışını yapıyoruz” dedi.

Fide ekimiyle ilgili uyarılarda bulunan Dizdar, “Bu süre zarfında ürün alana kadar domates, biber, fasulye ve benzeri fidelerin üretimi, birçok aşamadan geçecek, çapalanacak, iple bağlanacak, filizler temizlenecek ve fideler zamanında sulanacak.
Fideler diri olmalı. Kuru maddece zengin olmalı. Fazla genç veya fazla yaşlı olmamalı. Fideler çok fazla boylanmamalı. Kalın ve kuvvetli olmalı. Kök sistemi sağlam ve tam olmalı, mümkünse üzerinde bir miktar toprak bulunmalı ve fidelerin tümü aynı büyüklükte ve gelişme döneminde olmalı. Fide dikimi yapacak vatandaşlarımız daha fazla gecikmeden dikimlerini tamamlamalı. Fide dikimi Nisan ayının sonunda başlar, Mayıs ayının sonuna kadar devam eder. Bu tarihten sonra dikilen fideler istenen tam verimi vermez.”diye konuştu.

Dizdar açıklamasının sonunda da, “Şu anda 18 günlük kısıtlama dönemindeyiz. Bu süre zarfında fide ihtiyacı olanlar Gölköy’e gelerek istediği fideyi de alabileceklerini, zaman kaybetmeden fideleri toprakla da buluşturabileceklerini söyledi.  Cengiz MUHZİROĞLU