“MAĞDURİYETİMİZİ GİDERİLSİN”

Kastamonu Sebzeciler ve Meyveciler Odası başkanı Yücel Gedik, odaya bağlı, seyyar esnaf ve üreticilerin kısıtlama döneminde yaşayacağı büyük sıkıntılar ile ilgili açıklamada bulundu.

Başkan Yücel Gedik yaptığı açıklamasında şunları ifade etti:

“Kısıtlama döneminde başta seyyar esnaflarımız, üreticilerimiz, Pazar esnafımız tezgâh açamayacak. Esnaf dükkânını açamayacak.  Devlet dairesi,  bankalar, fabrikalar, marketler, üretim vs birçok yer açık, Bilim kurulu bu kararları alırken acaba neye dayanarak karar veriyor anlamış değiliz. Konfederasyon Başkanımıza mı sordular, yoksa Federasyonlarımıza mı, ya da Ziraat Odalarına mı sordular. Kolay çözümler varken bu işi zora koşmak neden, bunu da anlayabilmiş değiliz.

Şimdi benim esnafım tezgâh açmayacak, para kazanmayacak ama bankaya olan borcunu ödemekle mükellef. Varsayalım parası olsa dahi sokağa çıkma yasağı var bankaya gidemezsin gidersen 3.900 lira para cezası var nasıl olacak bu iş.

Çiftçi üretime devam ediyor ama pazarlamanın en güzel yeri pazarlar kapalı. Tam da şu anda bolca ürettiği yeşillik, çilek, domates, salatalık, biber, patlıcan, erik, şeftali ve  diğer günlük, 2-3 günlük satılması gereken ürünler ne olacak.

Şimdi hangi esnafımız 20 gün sonra aynı yerinde bu işini yürütebilecek, yerinde durabilecek, ayakta kalabilecek. Yetkili ve görevlilere soruyor ve sesleniyorum.  Bu günlük, haftalık kazancı ile yaşayan vatandaşlarımızın durumu ne olacak.

Haller açık doğru ama bu haller bu malları kaldıramaz, çünkü ne kadar market olsa da bu piyasanın gerçek satış yerleri pazarlardır. Kısa sürede satılması gereken bu sebze, meyve ve diğerleri  ile gıda ürünleri süt, yoğurt, kesik, yumurta gibi pazara getirilen günlük ürünler ne olacak tabii ki de israf olacak, yani çürüyüp çöpe gidecek.

Tuhafiye esnafı ve diğer seyyar ürün satanlar daha ne kadar ve nasıl dayanacak. Geçen sene Mart ayından bu tarafa ve geçen sene 3 ay kapalı olan esnaf bu sene kendini toparlar mı diye düşünürken esnaflarımıza, üreticilerimize bir darbe daha geldi. Şimdi bu esnafım çekini senedini, SGK’sını, diğer aylık gelen faturalarını nasıl ödeyecek. Söylenecek çok şey var ama kime ne dersen de boş karşımızda muhatap olacak kimse yok.

Bu esnafın hakkı ödenmez hakkımızı yiyen kim varsa bu işleri araştırmadan kim yapıyorsa bilsin ki çok kişinin onların üstünde vebali var ve üstünde ya da üstünüzde olan hakkımız da helal değildir. 17 gün boyunca bu hemşerilerimiz ve vatandaşlarımız taş mı yiyecekler sanki. Evlerine ekmek getiren ve çok vatandaşı da çalıştıran üretici ve seyyar esnaflarımıza yazık oluyor. Artık üreticimiz ve seyyar esnafımızın üstünden elinizi çekin ve sorun ver mağduriyetlerini de bir an önce giderin”

Cengiz MUHZİROĞLU