Genç çiftçilere küçükbaş desteğine revam

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi tebliği kapsamında Tarım Bakanlığı tarafından Kastamonu’ya tahsis edilen 8 bin 40 lira ödenek karşılığında desteklenmesine karar verilen 268 projenin uygulaması devam ediyor.

Bu kapsamda ilk olarak büyükbaş hayvan projelerinden il genelinde 134 genç çiftçi altışar büyükbaş hayvan olmak üzere toplam 804 adet hayvan törenle daha önce teslim edilmişti.

Dün de Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Hayvan Pazarı’nda düzenlenen törenle küçükbaş dağıtımı gerçekleşti. Burada konuşan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, şunları söyledi:

“Genç çiftçileri desteklemek, ata topraklarında kalmalarını sağlamak için Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında destek sağlıyoruz. Amacımız hem üretimi artırmak, hem de gençleri, genç üreticileri teşvik etmek, onları üretime yöneltmek ve hem de ata topraklarında üretimlerini artırmalarını, yerlerinde üretim yapmalarını sağlamaktır.

Bu kapsamda 2016 yılında 260 proje karşılığı 7800 TL ödenek tahsis edilmiştir. Proje uygulanması tamamlanmıştır. 2017 yılında ise 268 projeden 134 genç çiftçiye 6 şar düve toplam 804 tane hayvan da 4 ay önce teslim edilmiştir. Diğer projeler dağılımında da 36 arıcılık,1 coğrafi işaretli ürün (Sarımsak), 1 mantarcılık, 1 kapama meyve bahçesi ve 5 sera projesi de tamamlanmıştır.

Bugün ise 58 genç çiftçiye ithal küçükbaş (Romanya Turcana cinsi) koyunların dağıtımına başladık. Şu an merkezde 8 genç çiftçiye 296 koyun, Tosya ilçesinde 3 çiftçiye 111 koyun ve İhsangazi ilçesinde de 1 çiftçiye 37 koyun teslim edildi.

Bu dağıtılan koyunlarının toplam sayısı da 2146’dır. Bu da ilimiz için iyi bir rakamdır, bu sayı ilerleyen aylarda da daha da çok artarak dağıtımı gerçekleştirilecektir.

Turcana ırkı koyunlar genç çfitçilerre kura ile teslimi de yapıldı. Turcana ırkı koyunlar ithal olup, ilimiz için yeni bir ırktır ve iyi sonuçlar elde edilmesi halinde genç çiftçilerimize damızlık ve geçim kaynağı olacaktır.Bakanlığımızın özellikle doğduğu yerde yaşamayı seven çiftçilerimiz desteklemek üzere uygulamaya koyduğu bu projelerin iyi değerlendirilmesi gerekir.Dağıtılan hayvanlara iyi bakılırsa bu hayvanlar yılda iki kez kuzulayabilir.”

Hayvanların bakımı ve beslenmesi konsunda da açıklama yapan Yaman, Hayvanların sigortalanması gerektiği ve zorunlu kesim haricinde hiçbir şekilde elden çıkarılmamasını, ölüm veya zorunlu kesim durumunda yerine aynı vasıflı koyunlardan aklınarak sigorta yaptırılmasının gherektiğini ve projenin genç çiftçilerimiz ve ilimiz tarımına hayırlı olmasını dilediğini ifade etti.

Koyunları çekilen kura sonucunda genç çiftçi ve üreticilere teslim edildi.

Genç çiftçiler Başak Duygu Çalıkoğlu, Seher Nakıpoğlu, Ünal Temek, Dilek Çatal, Serpil Çalıkoğlu, Zehra Açıkgözoğlu, Ayşe Esircioğlu, Özkan Kebecioğlu, Özlem Karaoğlu, Nahide Diril ve Cevriye Hoşavcıoğlu’nun kuralarını İl Gıda, Tarım ve Hayvanclık Müdürü Osman Yaman, Yardımcıları Murat Türkmen ve Mücahit Temur, Kırsal kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Sinan Çelebican, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Şekercioğlu, Köy,Koop Başkanı Erol Akar, Koyun ve Keçi Birliği Başkanı Adem Canbaz çekerek teslim etti.

Cengiz MUHZİROĞLU