Nice 94 yıllara…

Kurtuluş Savaşı’na önderlik eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletine armağan ettiği Cumhuriyetimizin 94’üncü yılını kutluyoruz.

Bağımsızlığı için birçok kayıp vermiş, gazi olmuş, şehit düşmüş bir milletin evlatları olan bizlere bu en güzel bayramı coşkuyla kutlamak yakışır.

Savaş ruhunu anlamak imkansız, çekilen çileyi ruhumuzda duymamız mümkün değil… Ancak, cepheye cephane taşırken, soğukta donarak şehit olan Şerife Bacılar için, Kurtuluş Savaşı’nın İstiklal Madalyalı kayıkçıları için, milli mücadele yıllarında Mehmet Akif Ersoy’un vaaz verdiği Nasrullah Camii’ne sahip bir şehrin evlatları olarak, Cumhuriyet Bayramı’nın 94’üncü yılını en güzel şekilde kutlamak yakışır bizlere.

***

Yüce Önder Atatürk’ün mirası Cumhuriyet sayesinde ileriye hep umutla bakacağız. Geçmiş zamanda bugünlere umutla baktığımız gibi.

Atatürk, “Her büyük meydan muharebesinden, her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir âlem doğmalıdır, doğar. Yoksa başlı başına bir zafer, boşa gitmiş bir gayret olur” demiştir.

Bizler, Cumhuriyet çocukları olarak, bu gayretin hiçbir zaman boşa gitmediğini, atalarımızın döktüğü kanın bizlerin güneş gibi doğan geleceğimiz için olduğunun bilincinde olan insanlarız. Özellikle Kastamonu halkı olarak bizlerin, Cumhuriyet’e tam bağlılığımızı, duyduğumuz minneti her ortamda göstermemiz, bildirmemiz gerektiğini düşünmekteyim.

***

Çekilen acılar sonrasında yaşanan mutluluğun, kazanılan özgürlüğün bayramı 29 Ekim. Sevinçten ağlayarak kıpkırmızı olmuş gözlerin bayramı. Dalgalanan kan kırmızısı Türk Bayrağı’nın meydanlardan taştığı bayram 29 Ekim…

Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkenin yönetim biçiminin resmi olarak ilan edildiği günün bayramı. Tam bağımsız Türkiye’nin, kendisine vurulan darbeye göz yummamış, ayağa kalkmış Türk milletinin bayramı.

Gelecek nesillerin özgürlüğü için donmayı göze alarak cephanenin üzerini örten Şehit Şerife Bacı’nın, erkek kılığına girip savaşmaya giden Halime Çavuş’un, Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu Limanı’na getirilen mühimmatı kağnı arabalarına yükleyerek İstiklal Yolu üzerinden zorlu yolculuklarla cephedeki Mehmetçiğe ulaştıran yiğit insanlarımızın bayramı. Kan kırmızısı bayram. Bayrak kırmızısı bayram. Özgürlük için atalarının verdiği mücadeleyi görüp ağlamaktan kıpkırmızı olmuş gözlerin bayramı…

“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır” diyen Atatürk’ün çocuklarından, Ata’ya hasretle…

GÖZDE MINIK