“Gümrüklü havalimanı Kastamonu’yu uçurur”

Türk Hava Yolları Kastamonu Müdürü Savaş Karaçam, Kastamonu Havalimanı’nın gümrüklü havalimanı olması durumunda, yılda 450 bin turistin ziyaret ettiği Safranbolu destinasyonundan Kastamonu’nun çok iyi faydalanabileceğini aktardı.

Safranbolu’ya gelen yabancı turistlerin Kastamonu’ya ilgisinin çekilmesi için havalimanının gümrüklü olmasının büyük önem arz ettiğini söyleyen Karaçam, “Kastamonu’nun bölgede öne çıkması için Safranbolu destinasyonunu iyi değerlendirmesi lazım. 450 bin iç, 50 bin dış turist Safranbolu’yu değerlendiriyor. Bu çok büyük bir para hareketi demektir” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Havalimanı’nın gümrüklü havalimanı kapsamına alınması halinde Kastamonu’nun bölgede havacılığın merkezi olacağını söyleyen Karaçam, “Eğer Kastamonu’da bir gümrük olursa, özellikle yurt dışından gelen turistleri Kastamonu’ya çekmek mümkün olur, elimiz güçlenir. Kastamonu, Safranbolu’ya sadece 105 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Safranbolu’nun şu anda 50 bin dış turist hareketi İstanbul-Ankara-Samsun üzerinden yürütülüyor. Kastamonu Havalimanı’ndan Safranbolu’ya intikal hem daha ekonomik hem daha hızlı, daha rahat olacaktır. Büyük bir rağbet göreceğine inanıyorum. Batı Karadeniz bölgesinde gümrüklü havalimanı olarak Kastamonu ilk olacaktır ve havacılığın merkezi haline gelir.  Eğer Kastamonu Havalimanı gümrüklü hava sahası kimliği kazanırsa çok hızlı şekilde kapasite kullanımı aktif hale gelir, bölgede de açık ara önde oluruz. Bu sadece turizmi değil başka sektörleri de olumlu yönde tetikler” diye konuştu.

“İZMİR SEFERİ EKONOMİK DEĞİL”

İzmir’e sefer açılıp açılmayacağı ile ilgili de konuşan Karaçam, bu talebin ekonomik yönden altından kalkılabilecek bir yük olmadığını belirtti.

Bunun ancak kamu finansmanıyla sürdürülebilecek çok pahalı bir hizmet olacağını vurgulayan Savaş Karaçam, “İzmir seferleriyle ilgili bir planlamamız yok. Bu fizibil değil. Ekonomik yönden çekilir bir yük değil. Kamu finansmanıyla sürdürülebilecek bir hizmet. Çok pahalı bir hizmet. Doğrusu bu talebi ben gerçekçi bri talep olarak görmüyorum” dedi.

“ILS ÖNÜMÜZDEKİ KIŞA YETİŞİR”

Kış mevisiminde uçuş iptallerinin en aza indiricek ILS Cihazı’nın bu kışa yetişmesinin mümkün gözükmediği bilgisini aldıklarını paylaşan Savaş Karaçam cihazın gelecek kış hizmete gireceğini düşündüğünü söyledi. Karaçam, “ILS Cihazı’nın faaliyete geçmesi Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin takibinde olan bir konu. Çalışmalar hızla sürdürülmekte, yüzde 70’i tamamlanmıştır. Bu kışa yetişmez ama önümüzdeki kış ILS cihazı devreye alınacaktır. Bunun da uçuş iptallerini yüzde 60 oranında azaltacağını düşünüyorum.” dedi.