“Gündemi değil esnafı kurtarın”

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, yaptığı yazılı açıklamada esnafın yaşamakta olduğu sıkıntılara dikkat çekti, “Hükümetçe açıklanan ve de müjde diye takdim edilen duyuru aslında esnafa iş yerlerine başınızın çaresine kendiniz bakın denmektedir” diyerek iktidarı eleştirdi.

“İnsanlar hükümetten borçlu kredi değil nakit destek istiyor. Zaten bir yıldır kapalı olan veya açık olsa bile iş yapamayan bu nedenle kapanma noktasına gelen esnaf dükkânı kapalıyken ne kazanacak ki 6 ay sonra neyi ödeyecek?” diyen Mehmet Çıvgın’ın açıklaması 5’te.

 

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, yaptığı yazılı açıklamayla iktidarı sert bir dille eleştirdi.

Çıvgın’ın açıklaması şöyle:

“Günlük kararla Halkbank tarafından esnaf ve sanatkarlara kullandırılan faiz destekli kredilerin 1 Ocak – 30 Haziran arası 6 aylık taksitlerin ödemelerinin ertelendiğini ayrıca faaliyetlerine ara  verilen iş yerlerinin gelir  vergisi, stopaj ve  KDV beyanname verilme  ve  ödeme süreleri mücbir  sebep denerek ertelendiği duyuruldu. Mücbir  sebep kapsamına lokanta, restaurant, kuruyemiş ve tekel bayileri, spor salonlarını niye  almadıklarını merak ederken, aslında bu ayırıma bile  gerek kalmadan tüm esnafın kredilerinin faizsiz olarak ertelenmesi gerekirdi.

İktidarı oluşturan partiler her ne kadar ekonomiyi iyi göstermeye çalışsalar da millet perişan. Milletin derdi karnını doyurmak. Esnaf ve işyerleri için ayakta kalmak birinci öncelik. Pandemi süreci başlangıcından beri söylüyoruz, erteleme veya bankadan kredi kullandırılarak insanları borçlandırma çözüm değil, günü kurtarmaktır. Erteleyerek belki günü kurtarabilirsiniz ama zor durumda bulunan insanlarımızı kurtaramazsınız. Madem erteliyorsunuz niye faizi silmiyor insanların borcunun katlanarak büyümesine sebep oluyorsunuz?

İnsanlar hükümetten borçlu kredi değil nakit destek istiyor. Zaten bir yıldır kapalı olan veya açık olsa bile iş yapamayan bu nedenle kapanma noktasına gelen esnaf dükkânı kapalıyken ne kazanacak ki 6 ay sonra neyi ödeyecek?

İnsanlar nakdi destek bekliyor, borçların faizlerinin silinmesini bekliyor, üç beş kişiye verilen milyar dolarlar desteklerin tüm esnafa eşit şekilde verilmesini bekliyor ve de uygulamada adalet istiyor.

Pandemi dolayısıyla bazı işveren şirketler çalışan işçileri ya ücretsiz izine ayırıyor, yada yarım çalışma ödeneği, ya da İş Kanunu kot 19’dan tazminatsız işten atıyor.

Emeklilikte yaşa takılan EYT’liler genel sağlık sigortalarından yararlanmaları için 127 TL. Para yatırarak Sağlık hizmetlerinden yararlanıyor.

Her gün televizyonlarda cebinde parası olanların otellerde eğlenirken görüntülerini gördüğünde veya mitinglerde kalabalığı gördüğünde birine böyle, birine başka uygulama olmasına, pandemi aşısında bile adaletsizliğe isyan edip adalet içinde ve insanca yaşamak istiyor, Türkiye vatandaşlarını refah içersinde yaşatmaya muktedir bir ülkedir, parası vardır, kaynakları vardır, geç olmadan bu seslere kulak verilmesi lazım.

Yoksa bir kaç ay sonra açık kalmayan işyerleri ve de buna bağlı işsizlik dolayısıyla daha kötü bir  tablo ile karşı karşıya geleceğimiz açıktır.

Borç batağına düşmüş emekliler, büyük sıkıntı yaşayan sağlık çalışanları, Esnaf erteleme değil kendisine ayakta kalacak maddi destek istemektedir, öyleyse gelin İYİ Parti önerilerini hayata geçirip günü değil geleceğimizi kurtaralım.

İYİ Parti iktidarında milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı bir sistemde sıkıntıları çözecek kadrolar mevcuttur.Kamu oyuna saygılarımızla duyurulur.”