Gürleyik hattı koptu!

Ilgaz’da yağışın tahribatı büyük

Şehrin büyük bölümüne su verilemiyor

“En kısa sürede onaracağız”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, şehir içme suyu ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Gürleyik su kaynağının bulunduğu Ilgaz mevkiinde incelemelerde bulundu, isale hattında tahribat bulunduğunu, kullanılamaz durumda olduğunu belirtti ve meydana gelen tahribatın en kısa sürede onarılacağını söyledi.

 

“Herkesten anlayış bekliyorum”

Şu anda şehrin bir bölümüne su verilemediğini belirten Vidinlioğlu, onarımın 3-5 gün sürebileceğini belirtti ve Kastamonululardan anlayış beklediğini vurguladı. Konuyu Bakan Murat Kurum’la görüştüğünü belirten Vidinlioğlu, “Kendileri Bakanlık olarak gereken neyse yapacaklarını, hızlı bir şekilde de hasar tespit çalışmalarının başlamasını ifade etti” dedi.

 

 

 

 

Önceki gün yaşanan şiddetli yoğun yağış sonrası, şehir içme suyu ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Gürleyik su kaynağının bulunduğu Ilgaz mevkiinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, hasar tespiti yaparak bölgenin son durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Şiddetli yağmur sonrası meydana gelen tahribatın çok yüksek boyutlarda olduğunu belirten Vidinlioğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu anda Ilgaz mevkiindeyiz. Biliyorsunuz iki gündür yoğun yağıştan dolayı ilimizde birkaç ilçe haricinde bir çok noktada çok büyük sıkıntılar yaşamaktayız. Yaşanan afetin tahribatı görülüyor. Set alabalık tesislerine giden köprü artık kullanılamaz halde bulunuyor. Buranın 4-5 kilometre arka tarafında da ne menfez ne de köprü, hiçbir şey kalmamış. Çok ciddi bir tahribat söz konusu. Doğal olarak bu tahribat bizim isale hattımızı da etkilemiş vaziyette. Yaklaşık 5-6 kilometrelik alanda, ki şu anda biz de tam olarak bilmiyoruz, ama bu alandan itibaren peyderpey yapa yapa ilerleyeceğiz. Öyle zannediyoruz ki bu işi en kısa sürede bitirmek istesek de nereden baksak 3-5 gün çalışma sürecek. Dolayısıyla bu konuda hepinizden anlayış bekliyorum. En kısa sürede biz de yapacağımız çalışmalarla inşallah bu sorunun üstesinden geleceğiz. Fakat dediğim gibi bu bölgede yol görünmüyor.

Ilgaz Gürleyik isale hattımız şu anda tamamen kullanılamaz vaziyette, onun için de şehrimizin büyük bir bölümüne su veremiyoruz. Dolayısıyla bu konuda herkesten anlayış bekliyorum. Sorunu en kısa sürede de çözme gayreti içerisinde olacağımızı da belirtmek istiyoruz. Konuyla ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ile de bir görüşme gerçekleştirdim. Kendileri Bakanlık olarak gereken neyse yapacaklarını, hızlı bir şekilde de hasar tespit çalışmalarının başlamasını ifade etti. Tahribatla ilgili olarak hem Bakanlık düzeyinde hem de Belediye olarak çalışıyoruz. Gerekli talimatları Bakanımız İller Bankası Genel Müdürümüze de iletti. Halkımıza tekrar bilgilendirme yapacağız.”