Salı Pazarı afetin kıyısından döndü

Karaçomak Barajı’nda savakların açılıp tahliye işlemi başlatılmasının ardından çay yatağındaki su seviyesi yükseldi. Bırakılan suyun şiddeti, Salı Pazarı Yürüyüş Yolu mevkiinde duvarda çatlamalar meydana getirince, Belediye ekipleri alarma geçti. Çevredeki araçlar yapılan anonslarla güvenli alanlara çektirildi.

İş makineleri yardımıyla tehlike arz eden duvar güçlendirildi ve çay duvarının yıkılıp tüm mahallenin sular altında kalması ve Bozkurt’takinin benzeri bir felaketin yaşanması engellendi.

 

Karaçomak Barajı’nda önceki gün başlatılan tahliye işlemi hesapta olmadığı görülen bir tehlikeyi de beraberinde getirdi.

Barajdaki su seviyesinin yükselmesi ve yağışın sürüyor oluşu göz önünde bulundurularak Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü tarafından savaklar açtırılıp tahliye işlemi başlatıldı ve kentin içinden geçen çayda su seviyesi sel boyutunda yükseldi.

İnönü Mahallesi Salı Pazarı Yürüyüş Yolu mevkiinde sert bir dönüş yapan çay yatağının duvarlarında suyun şiddeti ile hafif çatlamalar olmaya başlaması, olası bir göçme halinde tüm mahallenin sular altında kalacağı tehlikesini gören Belediye’yi alarma geçirdi.

Belediye araçlarından yapılan anonslarla bölgede park halindeki ve Yürüyüş Yolu altındaki garajlarda bulunan araçların güvenli bölgelere çekilmesi sağlandı. Ardından da iş makineleri yardımıyla çay içerisinde sorun teşkil eden alanların önüne kum ve taşlarla yığınak yapıldı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden çalışmaları vatandaşlar endişeyle takip etti.

Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yurt ve Hamdi Öz çalışmaları bizzat yerinde takip ettiler, olay anında Bozkurt ve İnebolu’da bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nu gelişmelerle ilgili bilgilendirdiler.

CHP Milletvekili Hasan Baltacı da İl Başkanı Hikmet Erbilgin ile birlikte çalışmaların yapıldığı alana gelerek, olası bir afetin önüne geçen Belediye ekiplerine, başkan yardımcıları nezdinde teşekkür etti ve kolaylık diledi.