Gururlandıran ödül

Türkiye’nin Nobel’i”

özkan mert onur ödülleriGazetemiz yazarı ve Kastamonu Valiliği Kent Tarihi Müzesi Sorumlusu arkeolog ve yazar Murat Karasalihoğlu, Türkiye’nin Nobel Barış Ödülü olarak kabul edilen “Uluslararası Özkan Mert Onur Ödülleri” kapsamında “Kültür” kategorisinde “Kent Yazıları” ile ödüle layık görüldü.

Karasalihoğlu’nun ödülü için değerlendirilmesi Nobel Ödülleri değerlendirme kriterleri ve UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazineleri” kriterleri göz önüne alınarak gerçekleştirildi.

“Gallerius’un İnanç ve Düşünceye Tolerans ve Hoşgörü Kararının” İzmit’te açıklanmasının 1706. Yılı (30 Nisan 311) anma etkinlikleri ile birlikte düzenlenen 3. Uluslararası Özkan Mert Onur Ödüllerinin sahipleri Nicomedia Akademi Derneği, Kocaeli Kültür Platformları, Kocaeli Üniversite Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) ve Özkan Mert Onur Ödülü Seçici Kurulu tarafından verilen ödüllerde bu yıl Kültür Ödülü dışında Murat Karasalihoğlu ile birlikte dört ayrı bilim insanı da layık görüldü.

Ödül kapsamında, Onur Ödülü Gazi Üniversitesi’nden UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz’a, Çevre Ödülü, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Onur Hamzaoğlu’na, Şiir Ödülü Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e, Bilim Ödülü ise Avni Öztüre’ye verilecek.

Ödüllerin belirlenmesinde yapılan değerlendirme çalışmaları “Toplumda becerisini en az 10 yıldır icra ediyor olması, bilgi ve becerisini uygulamadaki üstünlüğü, konusunda bilgili oluşu, kişinin yaptığı işe kendini adamışlığı, kişinin bilgi ve becerilerini geliştirme yeteneği, becerisinin toplumla buluşmasını sağlayacak yenilikler içermesi, gönüllülük, kişinin bilgi ve becerilerini topluma bırakabiliyor olma becerisi, bilgisinin ve becerisinin görünür olması.” özellikleri ışığında yapılıyor.

Ödül seçici kurulunda Nikomedia Akademi Derneği Başkanı ve Çekül Kocaeli Temsilci Numan Gülşah, Uluslar arası Proje Koordinatörü ve Mimar-Mühendis Dilek Alp, Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Medine Sivri ve Türkolog Havva Aktaş’ın yer aldığı ekibin yaptığı açıklama da Murat Karasalihoğlu’nun ödüle layık görülmesinde “Kendisinin uzun yıllardır gönüllülük ilkesine bağlı olarak Kastamonu Kentine sunduğu koşulsuz katkılar UNESCO’nun “Yaşayan İnsan Hazineleri” kapsamında, akademik kurulumuzca incelemeye alınmış ve bu konuda yaptığı tüm çalışmalar (fotoğraf, yazı, makale, kitap, röportaj, akademik araştırmalar, bilimsel makaleler vb.) takdirle kabul görmüştür” ifadelerine yer verildi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Özkan Mert Onur Ödülleri” 28 Nisan 2017, Cuma günü, Saat:14:00 de Kocaeli Mimarlar Odası Taş Binada gerçekleşecek ve ödül etkinlikleri 29-30 Nisan ve 1 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek.

M karasalip için teşekkür mektubuTeşekkür mektubu – Uluslararası Özkan Mert Onur Öoülleri Akademik Seçici Kurulu, bu yılki kültür ödülünün yazarımız Murat Karasalihoğlu’na verilmesinden dolayı gazetemiz sahip ve yazı işlerini müdürlerine, “Seçici Kurulumuz adına, kentlilik ahlakına duyarlı, toplumsal itibar bilincini gözeten, değerleri özgür bilinç seviyesinde ele alabilen, kültürel bakış açısına dikkat çekerek kentinizin önünü açan siz değerli yöneticilere ve özgür kalemlere sonsuz takdir ve teşekkürlerimizi sunarız” ibaresinin yer aldığı birer mektup gönderdi.