“Sanayiyi ön plana almalıyız”

Ziyaret ettiği Dortek Kapı Fabrikası’ndan gurur duyduğunu belirten Milletvekili Murat Demir, “Bir sanayici olarak, Kastamonu’da bu tür tesisleri görmekten dolayı çok mutlu oluyorum ve gurur duyuyorum. Kastamonu hep gelişecek ve kalkınacak, ancak öncelikle olarak Kastamonu’da sanayiyi ön plana almamız lazım. Belki farklı düşünenler olabilir, ancak benim gözümde kalkınmada öncelikli iş sanayidir” dedi.

Demir, Kastamonu’ya büyük yatırım düşünen İranlı bir firma bulunduğunu, bu arada İnebolu Limanı’nın uygulanacak proje ile “modern ve süper” bir tesis olacağını, liman ve yol tamamlandığında serbest bölge için harekete geçeceklerini söyledi.

16 Nisan referandumu öncesi çalışmalarını sürdüren Ak Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, DORTEK Kapı Fabrikası’nı ziyaret etti.

Fabrika çalışanları ile öğle yemeğinde bir araya gelen Demir, daha sonra fabrikayı gezdi, Fabrika Müdürü Tolga Kurtuluş’tan yerinde bilgiler aldı.

Bir sanayici olarak, Kastamonu’da bu tür tesisleri görmekten dolayı çok mutlu olduğunu ve gurur duyduğunu ifade eden Murat Demir: “Beynimdeki hafıza her zaman için daha da fazla genişliyor. Kastamonu’nun gelişimi gerçekten de çok önemli. Kastamonu’nun çehresi artık değişmeye başlıyor. İnşallah böyle de devam edecek. Gezdiğimiz bu tür tesislerin faal olması, üretim yapması, ihracata ve ekonomiye katkı sağlaması da benim için ayrı bir sevindirici olay. Kastamonu, son zamanlarda gelişmeye müsait iller sıralamasında en başlıca il diye düşünüyorum. Artık ulaşım sorunu ortadan kalktı. Havalimanı ve Ilgaz Tüneli’nin açılması, her şeyi daha da etkiledi. İşin doğrusu sıkıntılı süreçler geçiriyoruz. 16 Nisan’da bir halk oylaması da var. İşte bu süreçleri göz önüne aldığımız zaman frene basmadan, hatta hala yatırımı düşünen tesisler var. İşte geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğimiz SFC ve Seydiler OSB’deki yatırımcıların da yatırım yapmayı düşündükleri, Dortek’in yeni bir tesis planlaması gerçekten de sevindirici” dedi.

Demir, ziyaret sonrası yaptığı değerlendirmede sözlerini şöyle sürdürdü: “Kastamonu hep gelişecek ve kalkınacak, ancak öncelikle olarak Kastamonu’da sanayiyi ön plana almamız lazım. Belki farklı düşünenler olabilir, ancak benim gözümde kalkınmada öncelikli iş sanayidir. Sanayinin olmadığı hiçbir kalkınması mümkün değil. Buna turizm ve tarımı da ekleyerek üçlü bir konsorsiyumla Kastamonu’yu kalkındırmak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Enerjimizi buna harcayacağız.”

İRANLI BİR FİRMA

8 MİLYAR EURO’YU

GETİRMEK İÇİN BEKLİYOR

Demir, şöyle konuştu: “16 Nisan Pazar gününü bekleyen birçok yatırımcı var. Kararını vermiş, fakat ‘16 Nisan sonrasını bir görelim’ diyen çok sayıda yabancı yatırımcı var. Rakam çok ciddi, sadece İranlı bir firmanın 8 milyar Euro’yu Kastamonu’ya getirmek için hazır da bekliyor. Sadece 16 Nisan’ı görmek istiyorlar. Her şeye rağmen, ülkenin geçirdiği bütün sıkıntılara rağmen Türkiye gerçekten altyapısı sağlam ve güçlü bir ülke… Gezi olayları ve 15 Temmuz, büyük sıkıntılar yaşadığımız süreçler oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, 16 Nisan’dan sonra ülke üzerinde çok şey değişecek. Ben de ümitle bunu bekliyorum, çok şeyin değişmesi gerekiyor. Reformların yapılması gerekiyor, birçok vesayet odaklarından kurtulması anlamında da bizim sanayicilerin en çok önünü açacak. Şimdi, Allah korusun, ben tabi 16 Nisan’da hiçbir şekilde ‘hayır’ın çıkacağını düşünmüyoruz. Varsayalım öyle bir nokta oldu, Türkiye’de ne olur? Ekonomik sıkıntıya gireriz, problemlere gireriz, yatırımcıların bir anda kaçışını, sıcak paranın bir anda geri gidişini hep birlikte görürüz. Zaten dünya bunu istiyor. Buradan tekrar Kastamonulu sanayicilerimize sesleniyorum. Sanayiciler için, yapabileceğim ne varsa sadece beni bilgilendirsinler yeter. Elimden gelenin fazlasını yapmaya ve bu konuda tüm enerjimi harcamaya hazırım.”

500 TELEFONDAN 450’Sİ

KAMUDA İŞ İÇİN ARIYOR”

Demir: “Kastamonu’da bizim en çok uğraştığımız, özel sektörün dışında kamuda iş arayanlar için uğraşıyoruz. Kimisi işini beğenmiyor, özel sektörde çalışıyor, ‘olmaz ben belediye de çalışayım’ diyor. Ne bileyim ‘DSİ’de, Özel İdare’de çalışayım’ diyor. Oysa ki özel sektörün çalışana ihtiyacı var. Kamunun çalışana ihtiyacı yok arkadaşlar. Kaldı ki kamuda çalışanların taşeron sistemiyle çalıştığını da milletimiz unutuyor zaten. Bir farklılık yok. Özel sektör daha garanti. Şimdi soruyorum; Dortek’te çalışan mı meslek sahibi olur, DSİ’de kapıda bekçilik yapan veya güvenlikçi olan mı meslek sahibi olur. Onun için, Kastamonu’da insanlarımız bize daha farklı açıdan yaklaşırsa iyi olur. Yani günde benim 500 kere telefonum çalıyorsa, 450’si bunun için çalışıyor” dedi.

SERBEST BÖLGE

ARTIK KAÇINILMAZ”

İnebolu Limanı’nın modern ve çok süper bir tesis olacağını sözlerine ekleyen Murat Demir: “İnşallah önümüzdeki günlerde de görselleri yayımlanacak. İnebolu Limanı, Kastamonu’nun bütün çehresini değiştirecek. Özellikle ihracatçılar için bir velinimet olacak. Ürünlerinizi yarım saatte limana indireceksiniz ve bütün dünyaya sevkiyatınızı yapacaksınız. Kastamonu’nun önü çok açık… İnebolu Limanı ve İnebolu yolu bittiğinde, Serbest Bölge burada kaçınılmaz olacak. Serbest Bölge’nin çalışmalarını önümüzdeki günlerde bakanlıklar nezdinde başlatacağım. Serbest Bölge’nin, Seydiler civarında bir yere kurulmaması için hiçbir neden yok. Serbest Bölge’nin ne anlama geldiğini ihracatçılar çok iyi bilir. Bu bölgeye katma değer katacak önemli bir proje. Bizim burada bir hedefimiz daha var. Çankırı üzerinden gelen demiryolunu bir şekilde İnebolu Limanı’na kadar ulaştırmak. Demiryolunu alıp, sevkiyat anlamında daha uzaklara ulaşması demek, bu bölgenin uçacağı anlamına gelir. Biz ön görüşmeleri yaptık” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)