Güventur’dan Danıştay’ın iptal kararına tepki

“Karar düzeltilmezse servis sektörü diye bir şey kalmaz”

Kentimizde okul servis hizmeti veren Güventur, Danıştay’ın servis araçları yönetmeliğinde yer alan donanım zorunluluğuyla ilgili muafiyeti iptaline tepki gösterdi.

Kooperatif Başkanı Faruk İslamoğlu, dün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Okulların açılma tarihlerini beklemeden, şimdiden bu karar iptal edilip ya da yeni bir yönetmelik değişikliği ile ülke genelinde tüm servisçilerimizi, Milli Eğitim camiamızı ve tüm velilerimizi büyük sıkıntılara sokması kaçınılmaz olan bu karar derhal düzeltilmelidir. Yoksa ne ilimizde ne ülkemizde servis sektörü diye bir şey kalmaz” dedi.

 

Kentimizde okul servis hizmeti veren Güventur, Danıştay’ın servis araçları yönetmeliğinde yer alan donanım zorunluluğuyla ilgili muafiyeti iptaline tepki gösterdi.

Kooperatif Başkanı Faruk İslamoğlu, bu gelişme üzerine yaptığı yazılı açıklamada, kararın iptal edilmemesi durumunda yaşanacak sıkıntıları şöyle dile getirdi:

“Danıştay 8. Dairesinin 2021/5662 esas kararı ile 25 Ağustos 2021 tarih 31579 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre , servis araçlarının hizmet yönetmeliğindeki ilgili maddelerindeki donanımlar 1 Temmuz 2023 tarihine kadar zorunluktan muaf tutulmasına rağmen bu kararı Danıştay’ın iptal ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Okul Servis Araç Yönetmeliği’nde, araçların taşıması gereken özelliklere dair geçmişte yapılan bazı değişikliklerin zorunluluk tarihleri erteleniyordu.

2018 model ve öncesi araçlar bu ertelemeden yararlanıyordu. Danıştay’ın kararı ile bu erteleme kaldırıldı. Bugün itibariyle de tüm okul servis  araçları sorumlu tutuldu”.

Danıştay kararı sonucunda, tüm okul taşıtlarının herhangi bir erteleme veya muafiyet olmaksızın bir takım ötelenen ilave şartları sağlaması zorunlu hale getirildi. Buna göre tüm okul taşıtlarında;

1-Cam filmi ve renkli camlara (fabrikasyon da olsa) izin verilmemektedir. Geçici Madde 2 fıkra 1. Maddesi yürürlükten kaldırıldığı için tüm araçlar bu bakımdan kusurlu sayılacaktır.

2- Koltuk sensörü,

3- iç mekan kameraları,

4-3 noktalı kemer, vb. yeni özellikler tüm araçlarda zorunlu hale getirildi .

Bu şartları yerine getirmenin  maliyeti en az 40 – 50 bin lira civarında. Bu masrafı yapabilecek servisçiyi bulmak imkansız velev ki bulanlar olsa dahi bu araçları bildiğimiz kadarıyla okullar açılıncaya kadar donatacak teknik ekip ve ekipman yakın çevremizde yok”.

“Danıştay Kararı’ araç muayene istasyonlarında uygulanmaya başladı ve şu anda Danıştay kararı gereğince 3 nokta emniyet kemeri, koltuk sensörü ve iç mekan kamerası olmayan ve orijinal de olsa cam filmi olan okul servis araçları muayenede ağır kusurlu sayılmaktadır.

Bu şartların yakın tarihler içerisinde uygulanabilirliği  hakikaten imkansız. Danıştayın bu kararı 2 yıl covid 19 hastalığı sebebiyle kontak kapatıp çalışamayan ardından son aylarda yaşanan  akaryakıt fiyatlarındaki ,araç fiyatlarındaki ve  zaruri giderlerdeki artışlar sebebiyle belini doğrultamayan servisçi esnafının boynuna ilmeği geçirmekten başka bir şey değildir. Aslında bir bakıma baştan beri gereksiz olarak gördüğüm koltuk sensörü gereksiz masraftan başka hiçbir şey değil bizler o görevi zaten sensöre değil araçlarımızda yasal zorunluk olarak çalışan rehber personellerimize yaptırmaktayız .Araçlarında orijinal olarak gelen renkli camları yenisiyle değiştirmek bile  50 bin ile 100 bin arası fiyatlardayken zaten araç kullanım yaşları sınırda olan servisçi buna nasıl masraf edebilir. Kameralarımız ve 3 nokta emniyet kemerlerimiz zaten tamamına yakın araçlarımızda mevcut.

Okulların açılma tarihlerini beklemeden, şimdiden bu karar iptal edilip ya da yeni bir yönetmelik değişikliği ile ülke genelinde tüm servisçilerimizi, Milli Eğitim camiamızı ve tüm velilerimizi büyük sıkıntılara sokması kaçınılmaz olan bu karar derhal düzeltilmelidir. Yoksa ne ilimizde ne ülkemizde servis sektörü diye bir şey kalmaz. Kalanlarda haliyle bu masrafları velilere yansıtmak zorunda kalacağından olan yine dar gelirli servisçilerimize ve velilerimize olacaktır.Bizler gerek yerel basınımızla gerekse ilgili kurumlara durumun vahametini belirten dilekçelerimizle konuyu anlatmaya çalışıyoruz. Konuyla ilgili tüm yetkililerimizden de bizlere destek olmalarını rica ediyoruz. Kamuoyuna saygılarımla.”