Hakkı Köylü’den “Ayrı oy” uyarısı

Ak Parti Gençlik Kolları’nın düzenlediği iftar programında konuşan Kastamonu Milletvekili ve birinci sıra adayı Hakkı Köylü, “Bu sistemde cumhurbaşkanının rahat çalışabilmesi için arkasında meclis gücü olmalıdır. Bazıları, ‘Cumhurbaşkanlığı ile miletvekili seçimlerinde ayrı oy kullanalım’ diyorlar. Bu en büyük yanlıştır. Yarının ne getireceğini kimse bilemez. Cumhurbaşkanının mecliste çoğunluğu olmalıdır” dedi.

 

 

Ak Parti Gençlik Kolları’nın düzenlediği iftar programında konuşan Kastamonu Milletvekili ve birinci sıra adayı Hakkı Köylü, “ayrı oy” uyarısında bulundu.

Köylü iftarda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz bir seçime gidiyoruz. Bu seçim diğerlerinden biraz farklı. Artık sistem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi olarak değişti. Hükümeti cumhurbaşkanı kurar ve bakanların büyük çoğunluğunu meclis dışından seçer. Bu sistem daha hızlı hareket etmeyi sağlıyor. 1980 darbesinden sonra cumhurbaşkanının yetkileri oldukça arttırıldı. Hükümetin aldığı kararlarda cumhurbaşkanının imzası gerekiyordu. Cumhurbaşkanı meclisi frenliyordu. Ülkede iki başlılık vardı. Bunun ortadan kaldırılması gerekiyordu. Biz bunu kaldırdık ve bu sistemi getirdik. Bunun diğer sebebi ise koalisyonları ortadan kaldırmaktı. Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetirken kararnameler çıkartır. Ama cumhurbaşkanının çıkardığı kararnameler Meclis’te görüşülür ve kabul edilmezse yok hükmüne düşer. Eskiden hükümeti kuran parti mecliste çoğunlukta oluyordu. Ama bu sistemde çoğunluk olmasa bile felaket o zaman olur. Meclis’te muhalefet çoğunlukta ise cumhurbaşkanının yetkilerini tıpanlar. Bu sistemde cumhurbaşkanının rahat çalışabilmesi için arkasında meclis gücü olmalıdır. Bazıları cumhurbaşkanlığı ile miletvekili seçimlerinde ayrı oy kullanalım diyorlar. Bu en büyük yanlıştır. Yarının ne getireceğini kimse bilemez. Cumhurbaşkanının mecliste çoğunluğu olmalıdır.”

AK Parti Kastamonu Gençlik Kolları Başkanlığı’nın düzenlediği “Gençlik İftarı” Elit Balo ve Düğün Salonu’nda gerçekleşti.

İftar yemeğine AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, AK Parti İl Başkan Yardımcısı mehdi Yenikomşuoğlu, AK Parti Gençlik Kolları MKYK Üyesi ve Batı Karadeniz Bölge Sorumlusu Burak Ak, AK Parti Kastamonu Gençlik Kolları Başkanı Musa Kalafat ve çok sayıda genç partili katıldı.

Musa Kalafat

Açılış konuşmasını yapan Musa Kalafat, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri büyük bir öneme sahip, bu seçin önceki seçimlerden de farklı bir seçim, önümüzde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri var. Bu seçimler bizim için oldukça önemli, çünkü bu seçimle birlikte parlementer sistemden cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiyoruz. Bu sayede parlementer sistemin ayağımıza vurduğu prangalardan da kurtulmuş olacağız. Yeni Türkiye’ye 2023, 2053 ve 2071 hedefelerimize daha hızlı bir şekilde yol alacağız. Biz gençlerimizden bir dönem daha icazet istiyoruz. Gençlik her zaman bizim yanımızda oldu. İnşallah bir kez daha liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında dimdik duracaktır. 2023’ü cumhurbaşkanımız gerçekleştiriyor. 2053 ve 2071 hedefelerini cumhurbaşkanımız bize veriyor. Ülkemizi bu hedefelere hazırlamak bizim sorumluluğumuzdadır.”

Burak Ak

AK Parti Gençlik Kolları MKYK Üyesi ve Batı Karadeniz Bölge Sorumlusu Burak Ak ise şöyle dedi:

“Bizler miras yedi konumunda asla olamayız. Mal varlığı ve serveti tamamı ile aynı iki kişi düşünün. Biri bu servete ulaşırken alın teri dökmüş, diğeri ise miras yolu ile servete ulaşmış olsun. Miras yolu ile zengin olan kişi parasını çarçur edebilir ama alın teri döken kişi parasını çarçur edemez. Baktığımız zaman teşkilatlarımızda görev yapan arkadaşlarımız görevinin gereklerini yerine getirmek zorundadır.”