“Hastanenin arsası Bakanlıkta kalmalı”

Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi, Derman Eczanesi sahibi Ecz. Ümran Pelenkoğlu, yeni Devlet Hastanesi ve eczanelerin taşınması ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
Devlet Hastanesinin taşınması ile birlikte Derman ve Can Eczanesi olarak yeni yerlerinde hizmet vermeye başladıklarını belirten Pelenkoğlu, “Bu hafta itibariyle de Yeni Çınar Eczanesi faaliyet göstermeye başladı. Önümüzdeki hafta da Bilgin Eczanesi faaliyete geçecek” dedi.
Pelenkoğlu, “Yeni Devlet Hastanesi, Kastamonu’nun ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanmış ve çok güzel bir bina. Ancak her yeni oluşumda olduğu gibi şu anda da ufak sıkıntıları mevcut. Bunların zaman içerisinde tamamlanacağını düşünüyorum” diye konuştu. Hastane binasının çok büyük olduğuna dikkat çeken Ümran Pelenkoğlu, hastalar için belirleyici bir yönlendirme olmasının iyi olacağını da belirtti.

Türk Eczacılar Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Ümran Pelenkoğlu şöyle devam etti:
“Eski devlet hastanesinin yerinin yine bir sağlık merkezi olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda orada yine bir sağlık hizmeti veren bir yere ihtiyacı olacaktır. O açıdan eski devlet hastanesinin bulunduğu arsa Sağlık Bakanlığı bünyesinde kalmalı. Buraya yapılacak bir hastane, yeni hastanenin yükünü de azaltmış olacak. Hastanın daha yakın hizmet alabileceği yeni bir bina da oluşmuş olacak. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş, Otogar’a yayaların gidip gelebileceği yaya yolu, hatta yürüyen merdiven projesi yapılabileceğini söylemişti. Bu ilçelerden ve il dışından gelen vatandaşlar için çok önemli. Yaya yolunun hastanenin trafik yükünü de biraz hafifleteceği kanaatindeyim. Çünkü burada yaşlı hastalarımızın popülasyonu fazla. Astım, KOAH’lı hasta popülasyonumuz fazla. Bu tür hastalarımız için kısa bir mesafeyi yürümek bile büyük bir zahmet. Bu açıdan da otogar kısmından verilecek bir yol, hastaneye gelecekleri rahatlatacak ve vatandaşları da memnun edecektir.”
Ağız Diş Sağlığı Merkezinin de bir seneye kadar taşınacağının söylendiğini belirten Pelenkoğlu, hastaların yeni hastaneye ulaşmakta problem çekmediklerini, Kuzeykent ve Süt dolmuşlarının hastanenin önüne kadar gelmesinin büyük bir avantaj olduğunu belirtti.
Şahsi araçların trafik sorunu yaşadığını da belirten Ümran Pelenkoğlu, vatandaşların kapalı otoparkı kullanmaya başlamasıyla bu sorunun da büyük ölçüde çözüleceğini söyledi.