“Hedefimiz beton yol ve BSK üzerine olacak”

Vali Yaşar Karadeniz ile birlikte İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumuna katılan Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Karahasan, bütçe büyüklüğü bakımından Kastamonu İl Özel İdaresi’nin 51 il arasında ilk 3 içerisinde olduğunu kaydetti.

Yeni dönem çalışmaları hakkında Meclis üyelerine bilgi veren Zafer Karahasan, yeni dönemde sıkı bir çalışma temposu içerisine gireceklerini kaydetti.

İl Özel İdaresi bütçesinin son dönemlerde yaklaşık 3 kat arttığını söyleyen Zafer Karahasan, “2018 yılı bütçemizde aslan payını yol ve ulaşım hizmetleri alacak. Yeni dönemde konsept değişikliğine gidiyoruz. Bütçe onaylanır onaylanmaz ilçelerimizde hızlı bir planlamaya gideceğiz ve planlamadan sonra yapılacak çalışmaları ilçelerimize bırakacağız. Hangi ilçeye ne zaman ne yapılacağının kararını ilçelerimiz verecek. Bu sayede kaynaklarımızı maksimum kullanmayı hedefliyoruz. Çok mecburi olmadıkça birinci kat asfaltı yeni dönemde yapmayı düşünmüyoruz. Hedefimiz beton yol ve BSK üzerine olacak” dedi.

“TAKAS KONUSUNDA BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR”

İl Özel İdaresi’nin envanterinde bulunan taşınmazların takas yöntemiyle değerlendirilmesi konusunda kamuoyunda eksik bilgiler olduğunu da söyleyen Karahasan, şunları söyledi:

“Mülkiyeti bize ait fakat kullanımı başka kurumlarda olan taşınmazlarımızın karşılıklı takas yöntemiyle kayıt altına alınması ile ilgili bir çalışma yürüttük. Çalışmalar tamamlandı. Kamuoyunda sanki biu arsalar satılacakmış gibi bir bilgi oluştu. Biz satacağız demedik. Kullanım hakkı bizde olmayan ancak tapusu bizde olan arsaların ilgili kurumlarla takasa edilmesini gündeme getirdik. Bu bağlamda hazırlıklar tamamlanarak Maliye Bakanlığı’na gönderildi. Takdir bakanlığındır.”