Hem çalıştılar hem öğrendiler

İŞKUR Genel Müdürlüğü, ülkemizde ilk defa yeni bir uygulama ile kamusal faydanın yüksek olduğu işlerde üniversitede okuyan gençlerin enerji ve yeteneklerinden istifade etmek üzere Sosyal Çalışma Programı (SÇP) adı altında yeni bir uygulama başlattı.

Sosyal Çalışma Programı ile 2019 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında Yükseköğretim Kanunu kapsamındaki yükseköğretim öğrencilerinin (açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç) çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak, mesleki niteliklerini geliştirmek, toplumsal faydanın yüksek olduğu alanlarda sunulan hizmetlere geçici süreyle katılımlarını sağlamak ve bu kişilere çalışma disiplini kazandırmak üzere kamunun ortak kullanım alanlarında doğanın, kültürel mirasın korunması ve tanıtılması, kültürel ve sosyal hizmetlerin desteklenmesi hedeflendi.

Gençlerin işgücü piyasasıyla buluşmaları ve sosyalleşmeleri, dijital becerilerinin öne çıkarılması, okuldan işe geçişte karşılaştığı iş tecrübesi eksikliğinin en aza indirilmesi amaçlanarak uygulamaya konulan programdan ilimiz genelinde 125 üniversite öğrencisi genç faydalandı.

Programdan faydalanan gençlere haftada 3 gün süre ile programa katıldıkları her gün için 67,36 TL ücret ödemesi yapıldı. Bunun yanında en önemli kazanımlardan biri ise sigortalı ilk tescillerinin yapılmış olması oldu. Yaz tatillerini hem tatil yaparak hem de çalışarak geçiren 125 üniversite öğrencisi gençlerimiz okullarına devam etmek üzere programdan ayrılmaya başlamışlardır.