İçme suyunda TASARRUF ÇAĞRISI

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, bölgemizde üst seviyede kuraklık yaşanması, beklenen yağışların gelmemesi ve bunun sonucunda şehrin içme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan  Karaçomak Barajındaki su seviyesinin giderek düşmesi nedeniyle Kastamonululara suyu tasarruflu kullanmaları çağrısında bulundu.

 

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün geçmiş üç aylık raporuna göre Kastamonumuz ‘önemli seviyede kurak’ olduğu için bu konuda bizim daha da hassas olmamız gerekiyor” diyen Başkan Vidinlioğlu, evlerde suyun yüzde 60’ının banyo ve tuvalet ihtiyaçlarında kullanıldığına dikkat çekti ve nasıl tasarrufa gidilebileceğiyle ilgili örnekleri sıraladı.

 

 Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, bölgemizde üst seviyede kuraklık yaşanması, beklenen yağışların gelmemesi ve bunun sonucunda şehrin içme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Karaçomak Barajındaki su seviyesinin giderek düşmesi nedeniyle Kastamonululara suyu tasarruflu kullanmaları çağrısında bulundu.

Vidinlioğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son üç aylık verilerinde Kastamonu’nun ‘önemli seviyede kurak’ olarak görüldüğünü hatırlattıktan sonra

evlerde suyun yüzde 60’ının banyo ve tuvalet ihtiyaçlarında kullanıldığına dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Sağlığımızı ve başkalarının sağlığını korurken su tasarrufuna da dikkat etmemiz gerekiyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün geçmiş üç aylık raporuna göre Kastamonumuz ‘önemli seviyede kurak’ olduğu için bu konuda bizim daha da hassas olmamız gerekiyor. Ellerimiz 20 saniye boyunca yıkarken köpükleme sırasında musluğu kapalı tutabiliriz, çünkü evdeki su sarfiyatının yüzde 60’ı banyo ve tuvalet ihtiyaçlarımıza ait. Duş ve musluk başlarına takılabilen debi düzenleyiciler sayesinde tasarruf etmek mümkün. Kombi ve şofbenden sıcak su gelinceye kadar akan suyu boşa akıtmayalım, kovada biriktirelim. Bunu sifon suyu ya da temizlik için kullanabiliriz.”

Vidinlioğlu,uyarı ve çağrı içeren açıklamasının devamında şöyle dedi:

“Ev, balkon, kapı önü ya da bahçe temizliklerinde aşırı su kullanılmamalı.Buraları yıkamak yerine silme yoluna gidebiliriz. Evsel tüketim diye adlandırılan içme-kullanma suyu ‘Türkiye’ ortalaması yüzde 13. Bu oran Dünya ortalamasında yüzde 11, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 8 oranında. Yani mutfakta da daha tedbirli olmalıyız. Mesela meyve-sebze temizlerken suyu akıtmak yerine tuz-sirke karışımlı suda kısa bir süre bekletebiliriz. Bulaşık makinelerimiz ve çamaşır makinelerimiz suyu elde yıkamaya göre çok daha tasarruflu kullanır. Bulaşık ve çamaşır makinelerimiz tam dolmadan çalıştırmayalım. Biz belediye olarak, kayıp-kaçak oranlarını tespit edip bu oranları düşürmeye gayet ediyoruz. Bununla birlikte çok yakında hizmete girecek olan su arıtma tesisimiz ile kirlenen atık suyumuzun büyük miktarı temizlenecek. Ayrışan kimyasallardan da enerji üreteceğiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in de buyurduğu üzere ‘akan bir nehrin kenarında olsanız bile israf etmeyiniz.”