İGM’de kredi tartışması

İl Genel Meclisi, Haziran dönemi çalışmalarına Özel İdare’nin, BSK (Bitümlü Sıcak Karışım), sathi kaplama ve yama malzemesi üretiminde kullanılmak üzere bitüm alımı için İller Bankası’ndan 3 milyon lira kredi çekme talebine gelen eleştiriyle başladı.

AK Partili Bozkurt üyesi Cemalettin Sarı, “Üç milletvekilimiz var, halen daha kredi çekiyoruz. Bu krediyi çekiyoruz, ama kışın da bize sürekli mazot yok denilecek. Sürekli hazırdan yiyoruz. Önceki sene de borçlandık. Sürekli bu barçlanmalar bizi ileride sıkıntıya sokacak gibi duruyor” dedi.
İl Genel Meclisi’nin Haziran ayı ilk oturumu Mehmet Kayıkcı’nın başkanlığında gerçekleşti. Haziran toplantılarını yoğun bir gündemle gerçekleştirecek olan İl Genel Meclisi’nin bu ayki ilk birleşiminrde Özel İdare’nin yol yapım çalışmalarında kullanmak üzere “Bitüm” alımı için İller Bankası’ndan kredi çekilmesi yönündeki talep tartışmalara neden oldu.

2017 yılı asfalt yapım programı dahilinde muhtelif köy yollarında BSK (Bitümlü Sıcak Karışım), sathi kaplama ve yama malzemesi üretiminde kullanılmak üzere bitüm alımı için İller Bankası’ndan 3 milyon lira kredi çekmek isteyen Özel İdare’nin teklifine ilk tepki Bozkurt’un AK Partili üyesi Cemalettin Sarı’dan geldi.

Cemalettin Sarı

Cemalettin Sarı, “Üç milletvekilimiz var, halen daha kredi çekiyoruz. Bu krediyi çekiyoruz, ama kışın da bize sürekli mazot yok denilecek. Sürekli hazırdan yiyoruz. Önceki sene de borçlandık. Sürekli bu barçlanmalar bizi ileride sıkıntıya sokacak gibi duruyor” dedi.

Bozkurt’un bir diğer Meclis üyesi MHP’li İsmail Göksel ise, “Milletvekilleri kamuoyuna 40 milyon liralık bir ödenekten bahsettiler. Madem bunu kamuoyuna açıkladılar, neden biz bu krediyi çekiyoruz. KÖYDES ödenekleri halen daha ilçelere ulaşmadı” diye konuştu.

AK Parti İGM Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu ise söz konusu gündem maddesiyle ilgili olarak, “Bu para başka bir yerde kullanılmayacak. Bu borcu ödeyecek de gücümüz var. Borçlanmayı millete hizmet etmek için yapıyoruz. Borçlanalım, bu hizmetleri yapalım. Özel İdare’nin elini rahatlatalım. Diğer taraftan bazı taşlamalar geliyor, ama hiç bir zaman bir köyümüzün yolu kışın mazot olmadığı için kapalı kalmadı. Neticede mazot istendiği zaman göndeririz. Gelen abalıya vuruyor, giden abalıya vuruyor” dedi.

Bunun üzerine yeniden söz alan Cemalettin Sarı, “Vurmayla ne ilgisi var. Biz ne yaşadığımızı biliyoruz. Devletimiz her yere veriyor da Kastamonu’ya niye vermiyor?” diye konuştu.

Yapılan oylama neticesinde ise 33 kabul oyuna karşılık, 1 ret, 4 çekimser oyla kredi çekilmesi teklifi oy çokluğuyla kabul edildi. Söz konusu teklife itiraz eden AK Partili Cemalettin Sarı ise grup kararına uyduğunu belirterek kabul oyu verdi.

İl Genel Meclisi’nin bir diğer gündem maddesinde ise Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü’nün Kurucaşile-Cide-Çatalzeytin sahil yolu projesi ile Kastamonu İnebolu Yolu projesinde kullanılmak üzere Cide Baltacı Köyü sınırları içerisinde 3,11 hektarlık alanda 5 yıl süreli kum-çakıl üretim izniyle ilgili teklifi ise İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na sevk edildi.

Taşköprü Organize Sanayi Bölgesi’nin kurucu ortaklarından Taşköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nın yüzde 30 olan katılım payını oda gelirleri ile karşılayamadığını belirtmesi üzerine Taşköprü OSM Müteşebbis heyetinde yer alan Özel İdare’nin yüzde 35 olan katılım payının yüzde 45’e çıkması yönündeki teklif ise incelenmek üzere Hukuk Komisyonu’na gönderildi.

Meclis’teki diğer bir gündem maddesinde ise Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ağlı, Tosya ve Bozkurt’taki eğitim kurumlarında kamera ve asansör bakım giderlerinde kullanılmak üzere 55 bin 111 liralık ödenek talebi kabul edildi.