Uluay’dan hedef eleştirisi

AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, partisinin İGM Grup Toplantısında yaptığı konuşmada yol hedeflerinin uzağında kalınmasını eleştirdi.

Uluay, “Köy altyapısı konusunda istenilen noktada değiliz maalesef. Bir hedef konulduğunda o hedefe ulaşmak için canla başla çalışmak lazım. Nasılsa bu hedef tutturulmaz diyerek yorgunluk belirtisi göstermemeliyiz. Bundan iki yıl önce 2 bin kilometrelik ikinci kat asfalt hedefimizi gerçekleştirebilseydik, bugün bir çok açıdan daha rahat etmiş olurduk” dedi.

AK Parti İl Genel Meclisi Grubu, dün başlayan haziran dönemi toplantıları öncesinde İl Başkanı Halil Uluay başkanlığında bir araya geldi. Uluay, yol hedeflerinin uzağında kalınmasını eleştirdi.

İkinci kat asfalt yapılmadığı zaman birinci kat asfaltın yeniden birinci kat asfalt isteyecek konuma geldiğini söyleyen İl Başkanı Halil Uluay, “Birinci kat asfaltı yeniden yapacak olmamızın Özel İdare’ye ve kamuya maliyeti daha yüksek oluyor. Bundan iki yıl önce 2 bin kilometrelik ikinci kat asfalt hedefimizi gerçekleştirebilseydik, bugün bir çok açıdan daha rahat etmiş olurduk. O gün belki kaynak, belki malzeme sıkıntısı vardı. Ama bunu biz nasılsa yapamayız edemeyiz zihniyetinden ziyade, kaynak ne ise ona göre plan yapılmalıydı ve o hedeflerin tutturulması gerekiyordu. Bugün ikinci kat yapamadığımız köy yolları artık yeniden birinci kat asfalt ister hale geldi. Daha önceki toplantılarda da söyledik. İnşallah Kastamonu Özel İdare için değişik kaynaklar devreye sokarız. Bu yıl belki yetiştiremeyiz, ama önümüzdeki yıllarda mesafe kat etmiş oluruz” diye konuştu.

Yaz geldiğinde en büyük dertlerinin köy altyapıları olduğunu, bunların da başında yol yapım çalışmalarının geldiğini söyleyen Halil Uluay, “Köy altyapısı konusunda istenilen noktada değiliz maalesef. Bir hedef konulduğunda o hedefe ulaşmak için canla başla çalışmak lazım. Nasılsa bu hedef tutturulmaz diyerek yorgunluk belirtisi göstermemeliyiz. Baştan vazgeçersen hedefe zaten ulaşamazsın. Yapabileceğin kadar hedef koyarsan geri gidersin. İlerlemen için hedefleri her zaman yüksek tutman lazım” dedi.

GENÇLERE MESAJ

Öğrencilerin üniversite tercih konusuna da değinen İl Başkanı Halil Uluay, “Liseyi bitirip üniversite tercihi yapacak Kastamonulu gençlere seslenmek istiyorum. Tercih yaparken, devlet kademelerinde rahat görev yapabilecekleri alanları değil de memlekette daha iyi hizmet edebilecekleri bölümleri tercih etmelerini istiyorum. Liseyi bitiren gençler üniversiteyi kazanmanın da ötesinde mutlaka yüksek lisans ve yabancı dile de ağırlık vermesi lazım. Kastamonu’dan da önemli üniversitelerin ciddi bölümlerine yönelen gençlerimizin olması lazım. Sınava giren tüm gençlerimize başarı diliyorum. Eğitim seviyemizin de bu manada yükseltilmesi gerekiyor. Memlekette daha faydalı olan bölümlere yönelmeliyiz. Böyle bir beyin göçüne ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

MİEM, YURDUNTEPE VE TIP

Mahalli İdareler Eğitim Merkezi, Yurduntepe projesi ve Tıp Fakültesi konusundaki son gelişmeler hakkında da değerlendirmede bulunan Uluay, sözlerini şöyle tamamladı:
“Yurduntepe’de biraz patinaj çekmeye devam ediyoruz, Ama inşallah o sorun da aşılacak. Tıp Fakültesi ve MİEM binaları konusunda ciddi mesafeler kat ettik. Tıp Fakültesi kısa bir süre sonra afiliasyon sistemiyle Kastamonu’da inşallah hizmet vermeye başlayacak. Mahalli İdareler Eğitim Merkezi’nde ise çevresiyle birlikte projelendirme çalışmaları devam ediyor. Orası da Olimpiyat Merkezi olarak düşünülüyor. Şu anki proje çalışmaları o doğrultuda. Daday Ballıdağ’la ilgili de güzel gelişmeler var. Takibini yapıyoruz.Kastamonu’nun ortak iradesinin bu konuda fikrini ortaya koyması lazım. İnşallah Kastamonu’ya güzel bir proje olarak kazandırılır.”