İGM’de referandum tartışmalı yoklama

  • İGM’nin oturumu tartışmayla başladı. Yoklamasırasındabazı AK Partili üyelerin “burada” yerine “evet” demesine CHP’li Abana İGM üyesi Hasan Tığlı, “Burası İl Genel Meclisi, bu ne lakaytlık? Gidin meydanda evet diye bağırın” diye tepki gösterdi. MHP’li Yamalı da Tığlı’ya destek mahiyetinde müdahil olunca, AK Partili Gürsoy’dan cevap geldi.

İl Genel Meclisi’nin Mehmet Kayıkcı başkanlığında gerçekleştirdiği Mart ayı ikinci oturumunda referandum tartışması yaşandı.

Yoklama esnasında bazı AK Partili üyelerin “burada” yerine “evet” demesine CHP’li Abana İGM üyesi Hasan Tığlı tepki gösterdi.

Tığlı; “Burası İl Genel Meclisi, bu ne lakaytlık? Gidin meydanda evet diye bağırın” diye konuştu. MHP Hanönü İGM üyesi Metin Yamalı da tartışmaya “evet demezseniz partiden mi ihraç ediliyorsunuz?” sözleriyle katıldı.

Yamalı’ya AK Parti cephesinden cevap gecikmedi. AK Parti Küre İGM üyesi Muzaffer Gürsoy “Bizde sıkıntı yok, ama sizde hayır diyenlerin ihraç edileceği kesin” ifadelerini kullandı.

Toplantıda ilkokul, ortaokul, lise ve meslek liselerinin malzeme alımı, bina bakımı ve mamul mal alım giderlerinin karşılanması için Milli Eğitim Müdürlüğüne 189 bin 500 lira ödenek aktarılması ve temel eğitim kurumları olan anaokulu, ilkokul, ortaokulların bina bakım onarım giderleri için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 66 bin lira ödenek aktarılması oy birliği ile kabul edildi.

İGM ayrıca İller Bankası’ndan 9 milyon lira kredi kullanılmasıyla ilgili Kasım ayında verdiği onayı oturumda güncelledi.