İGM'de tansiyon tavan

İGM’nin dünkü oturumundaki İhtisas Komisyonları seçiminde tansiyon yükseldi. MHP’li üyeler, komisyonlardaki üye sayısının 5’ten 3’e çekilmesine tepki gösterdi.

Zaman zaman toplantı salonunun terk edildiği, ses tonlarının yükseldiği ve karşılıklı suçlamaların olduğu oturumda gergin anlar yaşandı.

MHP grubu, AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ın komisyon seçimine müdahil olduğu iddiasını dile getirip iki partinin tavandaki uyumunun tabana yansımamasından yakındı.

AK Parti grubu ise kimseden talimat alınmadığını ve grup kararı olarak komisyon üye sayısının belirlendiğini savundu..

ERHAN VEREN

İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda İhtisas Komisyonları’nın seçimi öncesinde oldukça hararetli tartışmalar yaşandı.
Bazı ihtisas komisyonlarında üye sayısının 5’ten 3’e düşürülmek istenmesi üzerine MHP’li üyeler büyük tepki gösterdi.
AK Parti Grubu’ndan Meclis Başkanlığı’na verilen önergede İhtisas Komisyonları’nın 10 komisyondan oluşması, Plan Bütçe ile Bayındırlık ve İmar komisyonlarının 7’şer, diğer komisyonların ise 3’er üyeden oluşması teklif edildi. Bunun üzerine MHP grubu önce bu teklifin gizli oylama ile değerlendirilmesini talep etti ancak 30’a karşılık 13 oy ile gizli oylama talebi kabul edilmedi. Yapılan oylama sonrasında ise AK Parti Grubu’nun verdiği teklif oy çokluğu ile kabul edildi.
MHP Grup Sözcüsü Salim Değirmenci, bu gelişme üzerine söz alarak AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ı hedef alan sert bir açıklamada bulundu.
Bu sezimlerin 5 gündür gündemde olduğunu belirten Salim Değirmenci, AK Parti Kastamonu İl Başkanı Halil Uluay’ın AK Parti İGM Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu’na talimat vererek komisyonlardaki üye sayılarının 5’ten 3’e düşürülmesini istediğini söyledi.
Bu tutum karşısında art niyet aradıklarını söyleyen Salim Değirmenci, “Geçtiğimiz oturumda bizim itirazımız sonucu komisyonlardaki üye dağılımında hata olduğu, her komisyonda AK Parti’den 3, MHP’den ise 2 üye olması gerektiği ortaya çıkmıştır. AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’ın, ihtisas komisyonlarında MHP’den 2 üye görev almasın diye üye sayısının 3’e düşürülmesi talimatı vermesi bizleri üzmüştür. Halil Uluay bu Mecli’ste 2 dönem 10 yıl görev yapmıştır. Zaman zaman grup başkanlığı yapmıştır. Grup başkanı olduğu dönemde neden bu teklifi vermemiştir? Salim Değirmenci olarak 3 dönemdir bu Meclisteyim. Her dönemde ihtisas komisyonları 5 üyeden oluşmuştur. Ne oldu da 3’e indirme lüzumu hissettiniz? 3’e inmesinin Kastamonu’ya hizmette yararı ne olacak?” dedi.
DEĞİRMENCİ: EMRİ KİMDEN ALIYORSUNUZ?
Menfaat olduğunda AK Parti’nin MHP’yi övdüğünü de söyleyen Salim Değirmenci, “Tavanda memleket için birlikte hareket edilirken tabanda neler oluyor? Tavanının sesi neden dinlenmiyor? Seçim arefesinde bu tatsızlık neden? AK Parti İl Başkanı Halil Uluay’la konuştuğumda ‘benim ilgim yok’ diyor. Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu’na sormak istiyorum, ‘Bu talimatı İl Başkanı Halil Uluay mı verdi yoksa kendi iradenizle mi bu kararı aldınız?’ AK Parti İl Başkanı Halil Uluay tavandan emir almıyor da, bir yan kuruluştan mı emir alıyor? MHP düşmanlığı neden? Komisyon üye sayısının 3’e indirilmesi için İGM üyeleri üzerinde neden baskı kuruyorsunuz? İGM üyeleri parti il başkanlarının emriyle çalışmaz, çalıştırılamaz. İGM üyeleri özgür iradesiyle karar alır ve çalışır. Ben eğer emir ve talimatla çalışacaksam vallahi billahi bir gün burada durmam. 3 yıldır bu Meclis’te birlik ve beraberlik içerisinde çalışan Meclis üyelerinin arasına nifak tohumu ekme zamanı değildir. Art niyet hissediyorum. Seçim arefesinde uyum içinde çalışan Meclis’i karıştırmaya hakkınız yok. Zaman bir araya gelme, kucaklaşma zamanıdır” şeklinde konuştu.
BOZAHMETOĞLU: HERKES ELLERİNİ VİCDANINA KOYSUN
Salim Değirmenci’nin ardından söz alan MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu da alınan bu kararı Meclis üyelerinin değil Ak Parti İl Başkanlığı’nın aldığı bir karar olarak düşündüklerini söyledi.
İlhan Bozahmetoğlu, “Komisyonlardaki üye sayılarının dağılımının yanlış olduğuna ilişkin itirazımızın kabul görmesinin bir karşılığı olarak bu kararın Meclis’e getirildiği düşüncesindeyiz. AK Parti ve MHP bilindiği gibi referandum sürecinde birlikte hareket ediyor. Hal böyleyken böyle bir kararın Meclis’e getirilmesi üzüntü vericidir. AK Parti İl Başkanı Halil Uluay uzun süre bu Meclis’te görev yapmış, grup başkanlığı yürütmüş bir isimdir. Geçmişte çalıştığı Meclis’te başarı gösteremeyen birinin şuan ki Meclis’in başarısından rahatsız olduğunu düşünüyorum. Yapılan hareket buna işaret ediyor. İGM üyelerimizden ellerini vicdanlarına koyup oy kullanmalarını istiyorum” diye konuştu.
BAYRAMOĞLU: KİMSEDEN TALİMAT ALMADIK
MHP kanadından gelen bu açıklamaların ardından AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu da söz alarak eleştirileri yanıtladı.
Meclis’in üç yıldır süre içerisinde uyum içinde çalıştığını söyleyerek konuşmasına başlayan Sabri Bayramoğlu, “AK Parti Grubu olarak talimatla hareket etmedik, etmeyeceğiz. Biz AK Parti Grubu olarak yaptığımız grup toplantısında komisyonların 5, 4 ve 3 kişiden oluşması alternatiflerini detaylı olarak tartıştık. Herkes eleştirilerini dile getirdi. Komisyonlarda görev yapacak üye sayılarının değişmemesi gerektiğini söyleyen arkadaşlarımız da oldu. Ancak en son iki komisyonun 7, diğer komisyonların ise 3’er üyeden oluşmasında karar kıldık. Böyle olduğu takdirde her bir Meclis üyesi mutlaka bir komisyonda görev almış olacak. Bunun daha adil olduğuna karar verdik. Bunda gücenecek hiç bir şey yok. MHP’nin 2 üyesinin komisyonda yer almasından rahatsızlık duyduğumuz için bu kararı almadık. Eğer öyle olsaydı, menfaatimizi düşünseydik 4 kişilik dağılımı alırdık. 3 komisyonu AK Parti, 1 komisyonu ise MHP alırdı. Bunda art niyet aramayın. Biz bu meclisin kapısından içeri girerken yalandan, yanlıştan uzak duracağımıza yemin ettik. Bundan böyle de yanlış ve yalan bu Meclis’te olmayacak” dedi.
MHP’LİLER SALONU TERK ETTİ
Yapılan açıklamalara rağmen itirazlar kesilmedi. MHP grubu önce 15 dakikalık ara talebinde bulundu. Meclis Başkanlığı tarafından aranın verilmesinin ardından seçimlere geçilmeden önce ise MHP Grubu üyeleri toplantıyı terk etti. Yalnızca MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu salonda kaldı ve oylamaya katıldı. MHP’li üyeler kendilerinin hiç bir komisyona yazılmaması talebinde bulunurken, İlhan Bozahmetoğlu ise salonda kalarak en az bir üyelerinin komisyonlara girmesi için isim sundu ve oylamalara katıldı. Bazı MHP’li üyeler ise isminin yazılması durumunda partiden istifa edeceğini dile getirdi.
KOMİSYON ÜYE DAĞILIMLARI ŞU ŞEKİLDE
Yaşanan tüm bu tartışmalar ışığında yapılan İhtisas Komisyonları seçimleri sonucunda komisyonlar şu üyelerden oluştu:
Plan ve Bütçe Komisyonu; Mevlüt Ersin, Mehmet Ataş, Hüseyin Teryaki, Yavuz Özden, Hamdi Cesur (Ak Parti), Metin Yamalı, Yavuz Gök (MHP). İmar ve Bayındırlık Komisyonu; Fahrettin Cebeci, Muzaffer Gülsoy, Ziya Eker, Ziya Kabakcı, Doğan Akkaya (Ak Parti), Uğur Aydın, Arif Kılıç (MHP). Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu; Yusuf Arpacı, Süleyman Bayın (Ak Parti), Mustafa Canbaz (MHP). Çevre ve Sağlık Komisyonu; Cemalettin Sarı, Mehmet Apaydın (Ak Parti), Satı Gökyurt (MHP). Gıda Tarım ve Hayvancılık Komisyonu; Hüseyin Yavuz, Özdal Taşçı (AkParti), Hüsnü Dıngıloğlu (MHP). Hukuk İşleri Komisyonu; İmran Ata, Öncay Ersoy (AK Parti), Cevat Demirci (MHP). Gençlik Spor ve Turizm Komisyonu; Necmi Aladağ, Osman İnce (AK Parti), Mehmet Çıvgın (MHP). Ormanı Koruma ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu; Mehmet Butur, İlyas Çakır (Ak Parti), İsmail Göksel (MHP). AR-GE Komisyonu; Mevlüt Kaplan, Osman Bayrak (AK Parti), İlhan Bozahmetoğlu (MHP). Esnaf Sanayi Ticaret ve Doğal Kaynaklar Komisyonu; Hamdi Boz, Cahit Çalışkan (Ak Parti), Saim Değirmenci (MHP).
ÜÇ İSİM KOMİSYONLARDA YER ALMADI
Komisyon seçimlerinin yapılması sonrasında üç isim ise hiç bir komisyonda yer almadı. AK Parti’den ihraç edilmeleri noktasında disipline sevk edilen Meclis Başkanı Mehmet Kayıkcı, Çatalzeytin üyesi Birol Bozkurt ile CHP’nin Meclis’teki tek üyesi olan Abana üyesi Hasan Tığlı hiç bir komisyonda yer almadı.
ENCÜMEN SEÇİMİ
Komisyon seçimlerinin ardından her yıl yenilenen İl Encümen seçimi gerçekleştirildi. 3 üyenin seçileceği seçime AK Parti grubu Mehmet Kösem, Sabri Bayramoğlu, Kazım Gül’ü, MHP Grubu ise Salim Değirmenci’yi önerdi. Gizli oylama sonucunda Mehmet Kösem 27, Sabri Bayramoğlu 28, Kazım Gül 27 oy alarak Encümen’e seçildi. Salim Değirmenci ise 14 oy alırken, 2 oy ise geçersiz sayıldı.
ÇATALZEYTİN SYDV SEÇİMİ
Çatalzeytin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütelevelli Heyeti üyesi Halil Demirci’nin vefatı sonrasında yerine Enver Kaya’nın seçilmesi oybirliği ile kabul edildi.