Kasaplar Hali'ne alternatif çözüm: Cephe iyileştirme

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, önceki günkü Meclis toplantısında Kasaplan Hali ile ilgili yaptığı açıklamada, “Orada Belediye’nin herhangi bir tasarrufu yok. Sadece mülkiyet sahiplerine yönelik yardım amacıyla çalışıyorduk. 1,5-2 yıldır çalışıyoruz. Ama yüzde 40’ı razı oldu. İkinci bir alternatife geçtik. Cephe düzenlemesi ve iç iyileştirme yapacağız. Onun da projesini yapıyoruz, inşallah bir dirençle karşılaşmayız” dedi.
Kastamonu Belediye Meclisi’nin Nisan ayı oturumu önceki akşam Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın başkanlığında gerçekleşti.
Belediye Encümen üye seçimi ile başlayan toplantıda AK Parti grubu Encümen üyeliği için Nihal Kömeç Çetin, Eşref Can ve Nevzat Birgen’i aday olarak gösterirken, MHP grubu ise Selçuk Yılmaz, Mehmet Karahasanoğu ve Turgut Demir’i aday olarak gösterdi. Yapılan oylama sonrasında 7’şer oy alan MHP grubuna karşın 15 oy ile AK Parti grubu üyeleri Meclis Encümeni üyeliklerine seçildi.
Komisyon seçimlerinde ise Plan ve Bütçe Komisyonu; Nevzat Birgen, Necati Atak ve Ahmet Şen (Ak Parti), Ahmet Yavuz ve Alptuğ Topçuoğlu (MHP), İmar ve Bayındırlık Komisyonu; Saffet Kuru, Uğur Çankıroğlu, Berat Satıoğlu (AK Parti), Özdal Çelikoğlu ve H. Emre Dinç’ten (MHP) oluştu.
Kastamonu Belediye Meclisi Denetim Komisyon raporunun okunmasının ardından, Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’nda yer alan binalarının birisinin 10 yıllığına KASMİB’e tahsis edilmesi için Encümen’e yetki verilmesi kararlaştırıldı.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş, toplantının son bölümünde yaptığı açıklamada, Kasaplar Çarşı projesine esnafın yüzde 40’ının onay vermesi üzerine farklı bir yol izleyeceklerini belirtti ve “Orada Belediye’nin herhangi bir tasarrufu yok. Sadece mülkiyet sahiplerine yönelik yardım amacıyla çalışıyorduk. 1,5-2 yıldır çalışıyoruz. Ama yüzde 40’ı razı oldu. İkinci bir alternatife geçtik. Cephe düzenlemesi ve iç iyileştirme yapacağız. Onun da projesini yapıyoruz, inşallah bir dirençle karşılaşmayız” dedi.
Başkan Babaş, Nasrullah Meydanı projesi ile ilgili ise “Nasrullah Meydanı projesinde de hiç bir esnafı mağdur etmek istemiyoruz. En son hukuk ne derse onun gereğini yaparım. Tuvalet bölümünden yapımına başlayacağız. Bu arada hukukun da vereceği karar belli olur. Ben milletin adına iş yaparım, kişi adına değil” ifadelerini kullandı.
Toplantıda ayrıca Kuzeykent Mahallesi 742 ada 106, 110, 111 ve 112 parsellerin satışı için Belediye Encümeni’ne de yetki verilmesi Meclis’ten geçti.