İki kişiyi kurtardılar

  • Kastamonu Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) depremden yaklaşık 16 saat sonra 2 vatandaşın enkazdan sağ olarak çıkarılmasını sağladı. Bölgede UMKE’den 18, AFAD’dan ise 5 personel görev alıyor.

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası Kastamonu’dan da AFAD ve UMKE ekipleri destek için yola çıktı.

Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden (AFAD) 2 araç ve 5 personel, İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nden (UMKE) 18 gönüllü personel bölgeye sevk edildi.

112 Acil Servis’e ait 2 ambulans, 2 UMKE, 1 Lojistik aracı olmak üzere 5 araçla bölgeye ulaşan ekipler, sıcak bölgelerde görev yapan ekiplerin yanında yıkılan binalardaki arama ve kurtarma çalışmalarına katıldı.

Timler halinde 24 saat esasına göre kesintisiz bir şekilde çalışmalara katılan Kastamonu UMKE personelleri, depremden 16 saat sonra iki vatandaşımızın sağlıklı bir şekilde enkazdan çıkarılarak kurtarılmasını sağladı. Yaralılar, ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Kastamonu AFAD ekibi de depremden etkilenen vatandaşlar için belirlenen güvenli alanlarda barınma amaçlı çadır kurulumlarını gerçekleştirdi.

Kastamonu’dan toplam 23 personel deprem bölgesinde vatandaşların yardımına koşuyor. (Semih YÜKSEL)