TÜRKİYE TEK YÜREK

  • • Depremden 24 saat sonra 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız, 4 saat sonra da annesi Ayşe Yıldız enkaz altından kurtarıldı. Yüsra’yı kurtaran ekipteki bir itfaiyeci ”Yüsra’nın babasının öldüğünü tespit ettik. Oradaki baba bir kahramandı. Bir kalkan vazifesi görmüş. Onların hayatta kalmasına vesile olmuş. Bu bir kahramanlıktır. Yüsra’nın babasını unutmayacağım” dedi.

    Elazığ Sivrice’de Cuma gecesi saat 20.55’te meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde son bilgilere göre Elazığ’da 35 ve Malatya’da 4 olmak üzere toplam 39 vatandaşımız hayatını kaybederken, bin 607 kişi ise yaralandı. Hastanelerde tedavisi süren kişi sayısı ise 104.

  • AFAD, depremde 76 binanın yıkıldığını, 645 binanın ise ağır hasarlı olduğunu belirtti. Yine AFAD koordinasyonunda yürütülen müdahale faaliyetleri sonucunda ise enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısı 45’e ulaştı. Enkaz altındaki 2 kişiyi ise kurtarma çalışmaları sürüyor.

 

Bir kez deprem gerçeğiyle daha karşı karşıya gelen ve depremin değil binaların öldürdüğünü gören Türkiye, yaşanan felaket karşısında tek yürek oldu.

Yaşanan felaketin ve bu felakette kaybedilen canların acısını yüreğinde hisseden Türkiye, fedakârca yürütülen kurtarma çalışmaları sonucunda enkaz altından çıkartılıp hayata döndürülenlerle teselli buldu.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde Cuma gecesi 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) yaptığı bilgilendirmede, Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildiği ifade edildi. Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Elazığ Sivrice merkezli deprem, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Tunceli, Erzincan, Samsun, Tokat, Çorum, Sivas, Niğde, Kayseri Kırşehir, Trabzon, Ordu ve Giresun’da da hissedildi.

Depremin etkili olduğu Malatya’da 4 ve Elazığ’da 35 olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısı 39’ya yükseldi. Enkaz altında ise halen 2 kişinin olduğu ifade edildi.

AFAD’tan yapılan açıklamada ise deprem sonrasında büyüklüğü 4’ün üzerinde olan 20 artçı sarsıntı meydana geldiği, toplam artçı sayısının ise 714 olduğu belirtildi.

Yine AFAD koordinasyonunda yürütülen müdahale faaliyetleri sonucunda, enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısı ise 45.

36 vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremden sonra bin 607 vatandaşın ise yaralandığı belirtildi. Tedavisi devam eden yaralı sayısı ise 104. Yoğun bakımdaki hasta sayısı ise 13.

AFAD Başkanlığı tarafından bölgeye 7.505 çadır ulaştırılırken, ihtiyaç duyulan 4.211 çadırın dağıtımı ve kurulumu tamamlandı. 380 personelin katılımıyla devam eden hasar tespit çalışmaları kapsamında 1.521 bina incelendi. Şu ana kadar yürütülen çalışmalar sonucunda; 76 binanın yıkıldığı, 645 binanın ise ağır hasarlı olduğu belirlendi.

Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarda, toplam 3.733 personel, 555 araç, 19 arama kurtarma köpeği ve 5 hava aracı görev alıyor.

10 UÇAKLA SEVK

Deprem sonrasında tüm AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirildi. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezleri (AADYM) aktif hale getirildi. Bölgeye, İstanbul, Ankara ve Konya illerinden toplam 10 uçuş ile arama kurtarma, sağlık ve insani yardım ekipleri başta olmak üzere ekipler sevk edildi.

Acil ihtiyaçlar nedeniyle barınma, beslenme, enerji, haberleşme, hasar tespit ve psikososyal çalışma gruplarından ekipler, bölgede görev yapmaktadır. Bu kapsamda 158 personel ve 47 araç çalışmakta.

TAMP DEVREDE

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), arama-kurtarma, sağlık ve destek çalışmalarının bulunduğu 28 acil hizmetin kesintisiz olarak yürütülmesi için devrede.  28 çalışma grubu, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 24 saat çalışma esasına göre çalışıyor.

DEPREM BÖLGESİNE ÜCRETSİZ İLETİŞİM DESTEĞİ

Cep telefonu operatörleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, Elazığ merkezli yaşanan deprem sonrasında bölgede yaşayan vatandaşlara ücretsiz internet ve konuşma tanımladıklarını duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DEPREM BÖLGESİNDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar ile birlikte Elazığ Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depreme ilişkin incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Erdoğan’ı Elazığ Havalimanında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan, depremden etkilenen bölgelerde inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı.

Erdoğan, depremde yaşamını yitiren Ayşegül Civelek ile oğlu Muhammet Salih Civelek’in cenaze törenine de katıldı.

Bu tür afetlerin büyük bir imtihan olduğuna işaret eden Erdoğan, “Böyle bir imtihanı milletçe biz hep sabırla eda etmiş bir milletiz. Bu konuda Müslüman olmanın, bu noktada teslimiyetin hep en güzel örneklerini vermişiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, merkez Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallerindeki yıkılan binalarda yürütülen arama ve kurtarma çalışmalarını da yerinde izledi.