Ilgaz Dağı Milli Parkı sizleri bekliyor

- Yılda yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret ettiği Türkiye'nin kış turizmi merkezlerinden Ilgaz Dağı Milli Parkı, 2015-2016 kış sezonuna hazır


Ilgaz Dağı Milli Park Müdürü Fide:
“Milli park içi ve yakın çevresinde kış sporlarına hizmet veren mülkiyeti kamuya ve özel sektöre ait yaklaşık bin 400 yatak kapasiteli 10 adet tesis bulunmaktadır”

YUSUF ÇELİK

Kastamonu‘da Ilgaz Dağı Milli Parkı kış sezonuna hazırlık toplantısı düzenlendi.

aa_picture_20151210_7024744_high

Kastamonu Vali Yardımcısı Aytekin Yılmaz, Ilgaz Dağı Milli Parkı Müdürlüğünce gerçekleştirilen İl Genel Meclisindeki toplantıda yaptığı konuşmada, Ilgaz Dağı’nın Kastamonu‘nun çok önemli bir değeri, ve turizme açılan önemli kapılardan olduğunu söyledi.

Yeni kış sezonunun en güzel şekilde geçmesini temenni eden Yılmaz, her kurumun elinden geleni yapmaya çalıştığını belirtti.

 Yılda yaklaşık 50 bin ziyaretçi

aa_picture_20151210_7024745_high

Ilgaz Dağı Milli Park Müdürü İrem Sağlam Fide ise parkın Orman ve Su işleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında olduğunu dile getirdi.

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın kış sporları kaynak değerleri ve bölge turizmi açısından büyük önem taşıdığına işaret eden Fide, “Milli park içi ve yakın çevresinde kış sporlarına hizmet veren mülkiyeti kamuya ve özel sektöre ait yaklaşık bin 400 yatak kapasiteli 10 adet tesis bulunmaktadır. Milli parka gelen ziyaretçi sayısı yılda yaklaşık 50 bin kişiye ulaşmaktadır. Özelikle Ankara başta olmak üzere İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden yoğun bir ziyaretçi akımı olmaktadır” dedi.

Konuşmaların ardından kamu kurumlarının yetkilileri ve tesis işletme yetkilileriyle yeni sezonda alınması gereken ulaşım, sağlık, güvenlik, katı atık, kış sporları ve diğer teknik konular görüşülerek karara bağlandı.

aa_picture_20151210_7024743_high

Toplantıya, Vali Yardımcısı Mehmet Yiğit, Ilgaz Dağı Milli Park Müdür Yardımcısı Kamil Kesimoğlu, ilgili kamu kurumlarının yetkilileri, Türkiye Kayak Federasyonu yöneticileri, tesis yetkilileri ve teknik heyet katıldı.  AA