Koca mahalle kışın onlara emanet

İnebolu Salıcıoğlu köyünün 25 haneli Yayla Mahallesi’nde yaşayan Ramazan-Zeliha Kara çifti, zor şartlar nedeniyle kış mevsiminde kimsenin kalmadığı köylerini terk etmiyor

 Ramazan Kara: “Ata toprağı köyümüzü çok seviyoruz. Bundan dolayı zorlukları olsa da köyde yaşamak istiyoruz. Gurbetteki 5 çocuğumuz bizi kışın yanlarına çağırıyor ama biz köyü terk edip hiçbir yere gitmiyoruz”

 

KADİR YILDIRIM

İnebolu Salıcıoğlu köyünün 25 haneli Yayla Mahallesi’nde kış aylarında sadece yaşlı bir çift kalıyor.

İlçe merkezine 21 kilometre uzaklıktaki Salıcıoğlu köyüne bağlı Yayla Mahallesi’nde iki katlı ahşap evde yaşayan 76 yaşındaki Ramazan ile 78 yaşındaki Zeliha Kara çifti, zorlu kış şartlarına rağmen köylerini terk etmedi.

Ramazan Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinde kış aylarının oldukça zor geçtiğini söyledi. Mahallede oturan herkesin kış gelince gittiğini anlatan Kara, geçen yıl mahallede imam ile kendilerinin kaldığını belirtti.

İmamın da tayininin çıkmasıyla bu kış mahallede eşiyle yalnız kaldıklarını bildiren Kara, “Ata toprağı köyümüzü çok seviyoruz. Bundan dolayı zorlukları olsa da köyde yaşamak istiyoruz. Gurbetteki 5 çocuğumuz bizi kışın yanlarına çağırıyor ama biz köyü terk edip hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

Hem eşi hem de kendisinin yaşlılık maaşı aldıklarını, geçim sıkıntıları olmadığını dile getiren Kara, “Çok şükür geçinip gidiyoruz. Kış gelmeden un, şeker gibi ihtiyaçlarımızı hazırladık. Evde ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz. Önemli bir sağlık sorunumuz yok” diye konuştu.

Kara, köylerinde yarım metreden fazla kar bulunduğunu, ekiplerin yollarını açtığını ama elektrikleri olmadığını belirterek, “Gaz lambasıyla idare ediyoruz. Geçen kış 2,5 ay elektrik gelmemişti. Umarım bu yıl kesinti o kadar uzun sürmez” ifadelerini kullandı.

Evlerinin de oldukça eski olduğunu, yapılış tarihini babasının bile bilmediğini anlatan Kara, zaman zaman tamir ettirerek burada yaşamayı sürdürdüklerini söyledi.

Köy muhtarı İsa Yılmaz da yaz mevsiminde köylerinin oldukça kalabalık olduğunu anlatarak, “Köy merkezine 3 kilometre kadar uzak olan 25 haneli Yayla Mahallesi’nde yaşlı bir çiften başka kimse bulunmuyor. Köy genelinde de kış mevsiminde pek fazla kimse kalmaz. Sadece birkaç evde yaşayan olur” dedi. AA