“İlk tespit elektrik panosu”

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde 2 kişinin hayatını kaybettiği yangın, itfaiye ile Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Köye gelen Vali Avni Çakır (sağ3), yangınla ilgili bilgi alarak, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi. ( Özgür Alantor - Anadolu Ajansı )
  • Vali Avni Çakır, Pınarbaşı’ndaki yangın faciasının yaşandığı köye giderek incelemelerde bulundu. Vali Çakır, yangının ilk belirlemelere göre elektrik panosundan çıktığının tespit edildiğini ifade etti.

Yangının çıktığı köye giden Vali Avni Çakır, elektrik kontağından çıktığını düşündükleri yangınla ilgili, “Arkadaşlarımızın ilk tespiti, yangının kapı girişindeki elektrik panosunda meydana geldiği yönünde. Kapı girişindeki panodan çıktığı için biraz da korku ve yaşlılığın verdiği etkiyle kaçma fırsatı bulamadılar. Maalesef 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. Devlet olarak tüm çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yanan evlerin yerine en kısa sürede yenilerini yapacağız. Şu an barınma sorununu da çözdük.” diye konuştu.

Kastamonu’da elektrik panolarında yenileme ihtiyacı olan 190 bine yakın binanın olduğunu da söyleyen Vali Çakır, “Bununla ilgili elektrik idaresi ile sürekli görüşüyoruz. Onlar binaların dış yüzüne kadar hatları yapıyorlar ama binaların içi vatandaşımıza ait. Daha önce ORKÖY kapsamında bir uygulama başlamış ama maalesef vatandaşlarımızın sadece yüzde 25’i buna başvurmuş. Vilayet olarak tekrar bir çalışma başlattık. İmkanı olan vatandaşlarımız kendi imkanları ile imkanı olmayanlar için de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla kampanya başlatıyoruz. Evinin elektrik tesisatını yenilemek isteyen, ekonomik durumu zayıf olan vatandaşlarımıza destek olmaya çalışıyoruz” dedi. (AA)