Pınarbaşı’nda YANGIN FACİASI

Alevlerin içinde kalan yaşlı anne ve kızı, komşularının kurtarma çabalarına karşın, feci şekilde can verdi.

 

Pınarbaşı Demirtaş Köyü Ahmetağası Mahallesi’nde çıkan yangında 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yangında üç ev yanarak kül olurken, bir otomobil de kullanılamaz hale geldi.

Yangın Pınarbaşı Belediyesi itfaiye ekipleri ile birlikte Ulus, Devrekani, Azdavay, Seydiler, Eflani, Daday ile Pınarbaşı’ndan gelen orman arazözleri ve belediye itfaiye ekiplerinin saatler süren çalışmasıyla söndürüldü.

Köy muhtarı Salim Davut, “Yangında balkona merdiven dayamışlar içeridekilere aşağıya atlayın demişler. Teyzemiz yaşlı, cesaret edememiş. Komşularda yangından dolayı yukarı çıkamamış. Kızı da atlamamış, tahminimizce kızı annesini bırakamadı” dedi.

Pınarbaşı’nda can kayıplarının da olduğu yangın faciası yaşandı…

Demirtaş köyü Ahmetağası Mahallesi’nde Mevlüt ve Mustafa Yılmaz’a ait evde önceki akşam çıkan yangın kısa sürede büyüdü. Raşit ve Süleyman Yılmaz kardeşlerin ortak kullandığı ev ile Sıtkı, Mehmet ve Tahir Yılmaz kardeşlere ait yazın kullandıkları eve de   sıçrayan yangında Mevlüt Yılmaz’ın eşi Cemile Yılmaz (65) ile kayınvalidesi Fatma Yılmaz (85) alevlerden kaçamayarak feci şekilde can verdi.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, haberi alır almaz belediye, orman işletme ve ilçe dışından gelen destek ekiplerle köye giderek söndürme çalışmalarına zaman kaybetmeden başladıklarını söyledi.

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde 3 eve sıçrayan yangına itfaiye ile Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince müdahale ediliyor. ( Pınarbaşı Belediyesi – Anadolu Ajansı )

Yaşar, “İki vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 3 ev ve 1 arabanın kullanılamaz hale geldiği yangının büyük üzüntüsü içindeyiz. Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerim. Pınarbaşı Belediyesi olarak köylülerimizin mağduriyetinin giderilmesi için elimizden gelen tüm maddi ve manevi desteği vereceğimizin bilinmesini isterim. Halkımızın başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Yangında hayatını kaybedenlerin Mevlüt Yılmaz’ın eşi Cemile Yılmaz (65) ile kayınvalidesi Fatma Yılmaz (85) olduğu öğrenildi. Vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan Mevlüt Yılmaz ise Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Yangın Pınarbaşı Belediyesi itfaiye ekipleri ile birlikte Ulus, Devrekani, Azdavay, Seydiler, Eflani, Daday ile Pınarbaşı’ndan gelen orman arazözleri ve belediye itfaiye ekiplerinin saatler süren çalışmasıyla söndürüldü.

Demirtaş Köyü Muhtarı Salim Davut ise yangının çok kısa sürede ikinci ve üçüncü eve sıçradığını söyledi.

Muhtar Davut, “Telefon geldi bana, dediler ki yangın var. Bizde koşa koşa geldik buraya. Yangın başlamış zaten. Aşağı yukarı bayağı yanmış. Birkaç saat sonra da diğer evlere sıçradı. Yapabileceğimiz bir şey yoktu” dedi.

Muhtar Davut, açıklamasında, “Yangını gören komşular gelmiş, merdivenlerden yukarıya çıkmış belki kurtarabilirim diye. Kurtaramamış…  Alevler de üzerine gelince bu sefer balkon tarafına dolanmış. Balkona merdiven dayamışlar, aşağıya atlayın demişler ama atlayamamış. Teyzemiz yaşlı, cesaret edememiş. Komşular da yangından dolayı yukarı çıkamıyor. Bir şey yapamamışlar, kızı da atlamamış… Tahminimizce kızı annesini bırakamadı. Balkon 3-4 metre yükseklikte. Teyzemiz, yaşlıydı. Bu yüzden yaşlılıktan dolayı biraz hareketleri ağırdı. Ama kızında bir şey yoktu. Kızı sağlamdı. Annesini ve kızını kapıdan çıkartamayınca balkona dolanmışlar. Yangın, acayip bir şekilde evin her tarafına yayılmıştı. İki kişi hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı. Şu anda hastanede tedavi altına alındı” ifadelerini kullandı.

AA-İHA-Haber Servisi