“Yol haritası şart”

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) kuruluşu ve gelişim sürecinin görüşüldüğü toplantıda konuşan ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Metin Sözen, Belediye ve valiliklerin yol haritaları olması gerektiğini belirtti ve  “Yol haritası olduğu zaman artık ‘ödenek yok’ sözünün ortadan kalktığını görüyorsunuz. Yol haritası olmadığında bir proje hazırlanıyor ve hep birlikte bu projeye ödenek bulmaya çalışıyoruz. Böyle olmaz, bu yüzden yol haritanızın belli olması gerekiyor.” dedi.

 

Tarihi Kentler Birliğinin (TKB) kuruluşu ve gelişim sürecinin görüşüldüğü Tarihi Kentler Birliği Kastamonu Buluşması, Ilgaz Dağı’ndaki bir otelde gerçekleştirilen meclis toplantısının ardından sona erdi. ( Özgür Alantor – Anadolu Ajansı )

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) kuruluşu ve gelişim sürecinin görüşüldüğü Tarihi Kentler Birliği Kastamonu buluşması FerkoIlgaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Vali Yaşar Karadeniz, 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu’da böyle bir toplantının düzenleniyor olmasından büyük memnuniyet duyduklarını aktardı.  Vali Karadeniz, “Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkentliğini tesadüfen almadı. Bunu hak eden bir şehir. Kastamonu’yu gezdiğinizde de bunu göreceksiniz” dedi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise bu toplantıyı çok önemsediğini ifade etti. Kültürel miras envanteri çalışmalarından bahseden Kurt, “İl ve ilçelerimizin kültürel miras envanterleri tamamlandı. Burada yapacağımız şey sayın valilerimiz, belediye başkanlarımız başkanlıklarında stratejik plan yapılıp kültürel mirasın ne şekilde ayağa kalkacağının planlanmasıdır. Kim nerde neyi ne zaman yapacak önceliklerimiz belirlenmeli. En önemli şey mutlaka bir stratejik plan olmalı. Kimin neyi yapacağı belirlenmeli.” diye konuştu.

Türkiye’nin çok yol aldığını dile getiren Kurt, “Türkiye artık eskisi gibi değil. Türkiye bugün kültürel miras olarak ayağa kalkmaktadır. Bizler kültürel mirasın ve bu milletin hizmetkarlarıyız.” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Nihat Çiftçi de TKB’nin bir okul gibi öğretici olduğunu söyledi.

Kültürel mirasın geleceğe taşınması için ellerinden geleni yapacaklarını anlatan Çiftçi, “Geçmişte, büyüklerimizin bıraktığı bu mirası yaşatıp geleceğe taşıma noktasında taşın altına gövdemizi sokmaya hazırız.” dedi.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ise TKB’nin 18 yıl önce kurulduğunu hatırlattı.

Aidiyet sorularının daha az sorulduğunu vurgulayan Sözen, “Kimim, neyim, hangi toprakların çocuğuyum sorusu eskisinden daha sık sorulmuyor. Türkiye dünya devletleri içinde bir numaralı uygarlığın yaratıldığı ülke olarak farklı bir kültür, farklı bir gelecek rolüdür.” diye konuştu.

Belediye ve valiliklerin yol haritaları olması gerektiğini aktaran Sözen, “Yol haritası olduğu zaman artık ‘ödenek yok’ sözünün ortadan kalktığını görüyorsunuz. Yol haritası olmadığında bir proje hazırlanıyor ve hep birlikte bu projeye ödenek bulmaya çalışıyoruz. Böyle olmaz, bu yüzden yol haritanızın belli olması gerekiyor.” dedi.

Kastamonu’da tarihi ve kültürel eserler bakımından başlayan işlerin birkaç yıl sonra dünya düzeyine ulaşacağına inandığını da vurgulayan Prof. Dr. Sözen, “Çünkü Safranbolu’da 1970’li yıllarda başladığımız zaman ‘nereden çıktı UNESCO’ demişlerdi. Bizde ‘yeter ki varlığınızı yitirmeyin, yeter ki varlığınızı bütünüyle koruyun, o gün gelecektir’ ve dediğimiz gibi de oldu. Bu sayede bütüncül korumayı ilk Safranbolu’da başardık. Ama bunun kaynağında da Kastamonu’yu unutmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da çok sayıda belediye başkanının Kastamonu’ya gelerek bu tarihi toplantıya katıldığını dile getirerek, “Kastamonu’da bin 827 taşınmaz tescilli kültür varlığı vardır. Bu varlıklarla Türkiye genelinde 11’inci sıradayız.Tescilli sivil mimaride 8’inci sırada bulunuyoruz. 4 yıllık belediye başkanlığım sürecinde bu konuda elimden geldiği kadarıyla ciddi çalışmalar yaptığımıza inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Meclis Toplasının sona ermesiyle Vali Yaşar Karadeniz ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş, toplantıya katılan davetlileri tarihi ve kültürel mekanları gezdirdi. (AA)