“İşeri’nin çağrısına cevap verilmeli”

Büyük Birlik Partisi (BBP) İl başkanı Mehmet Ali Aydar: İnebolu limanı konusunda, İnebolu TSO Başkanı Şakir Işeri’nin çağrısına cevap verilmesi gerektiğini söyledi.

Aydar, “Kastamonu Sanayi ve Ticaret Odası yönetimi, konuyu ele almak üzere, başta kendi üyeleri ile Kastamonu dışında bulunan işadamları olmak üzere, konuyla ilgilenen MÜSİAD gibi tüm sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partilerin temsilcilerini bir araya getirip, acilen ihale öncesi ortak bir akıl üretilmesine vesile olmasını talep ediyoruz” dedi.
Büyük Birlik Partisi (BBP) İl başkanı Mehmet Ali Aydar: İnebolu limanı konusunda, İnebolu TSO Başkanı Şakir Işeri’nin çağrısına cevap verilmesi gerektiğini söyledi.
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Aydar, şöyle dedi:
“Sayın İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner’in yaptığı haklı çağrıları farklı boyutlarıyla ihale öncesi kamuoyu önüne getiren, İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şakir Işeri’nin; Inebolu Limanı ihalesi Şartnamesine, limanın 5 milyon ton kapasiteye çıkarılması ile balıkçı barınağının kesinlikle projeye katılması ve bu şartların ihaleyi alacak kişiye günlü ve şartlı olarak verilmesi yönünde ibare konulması talebine destek verilmelidir.
Işeri’nin, ‘Bizim isteklerimiz bir Ro-Ro iskelesi ve kruvazör iskelelerinin olmasıdır. Çünkü bu şekilde sermaye yapısı dar olan İnebolu tüccarı ve esnafina bavul ticareti şansı dogacaktır. Konteynır terminali ile Kastamonu, Çankırı ve İç Anadolu organize sanayilerinin Karadeniz kapısı olabiliriz. Balıkçı barınağı ve binalarının yapılması ilçede kayıtlı 480 balıkçının işine devam etmesidir’ Sözlerine katılmamak mümkün değildir.
Sonuç olarak herkes özelleştirmeden yana. Lakin özelleştirme İnebolu tuccarına, Kastamonu’ya ve civar illere katkı sağlayacak şekilde olmalıdır.
Sayın İşeri, milletvekillerine, Kastamonu ve Çankırı Valilerine, limana ihtiyaç duyacak, ihraacat yapacak iş adamlarına; ‘Artık şu limana sahip çıkalım, yoksa mevcut hali ile satılacak. Bu şekliyle ihaleyi alacak olan, limana hiçbir şey yapmayacak. Limanın kapasitesinin küçük olduğunu geçtiğimiz günlerde limana sığmayan hamsi teknelerinde gördük. Birçok tekne limana giremedigi gibi onlar varken limana gemi de giremedi’ açıklamalarıyla gerçeği ortaya koymuştur.
Kastamonu Sanayi ve Ticaret Odası yönetimi, konuyu ele almak üzere, başta kendi üyeleri ile Kastamonu dışında bulunan işadamları olmak üzere, konuyla ilgilenen MÜSİAD gibi tüm sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partilerin temsilcilerini bir araya getirip, acilen ihale öncesi ortak bir akıl üretilmesine vesile olmasını talep ediyoruz.”