İŞKUR desteğiyle sürü sahibi oldu

İŞKUR’un “Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi” kapsamında 20 merinos koyun sahibi olan Zeki Bilgin, bir ay içinde 19 kuzuya kavuştu.

İşlediği suç nedeniyle cezaevinde kalan ve tahliye olduktan sonra yaşamını; inşaatlarda amelelik, çatı onarım tadilat, kiremit işleri, orman kesim işleri gibi günlük yevmiye usulü işlerle zor şartlarda sürdürmeye çalışan Zeki Bilgin, bir yakınının, İŞKUR’un dezavantajlı vatandaşların iş kurmalarına yardımcı olduğunu belirtmesi üzerine, vakit geçirmeden İŞKUR’a müracaat etti.

Türkiye genelinde yapılan işler ve ihtiyaç sahası hakkında danışmanlık hizmeti aldıktan sonra, bildiği en iyi iş olan hayvancılığı yapmaya karar veren Zeki Bilgin başvuru sürecini takip ederek “Küçükbaş Hayvancılık Projesini” sundu.

Başvurusundan itibaren işletme kurulmasına kadar geçen süre içeresinde Kurum tarafından sağlanan destek ve danışmanlıkla Çalışma ve İş Kurumunun (İŞKUR) uyguladığı “Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi” desteği hibesine hak kazandı.

Kendisine verilen 41 bin 900 TL tutarındaki destek ile 20 küçükbaş gebe merinos ırkı koyun alarak işletmesini kuran Zeki Bilgin, aldığı koyunların doğurmasıyla bir ay gibi kısa bir süre içinde 19 kuzuya kavuştu.

Zeki Bilgin, “Kış günlerini yaşadığımız bu günlerde gece doğan yavruları üşümesinler diye eve getiriyorum, onları kendi yatağıma alarak onlarla birlikte yatıyorum. Eğer sevdiğiniz şeyleri yapmıyorsanız, hayatınız yaşamaya değer değil demektir” sözleri ile çektiği geçim sıkıntısından kurtulmasını gözyaşları ile ifade etti.

Cezaevine girmeden evvel köyde yaklaşık 15 yıl küçükbaş hayvancılık yaptığını, küçükbaş hayvanların bakımı, hastalıkları ve üremeleri konusunda deneyim sahibi olduğunu ifade ederek, köylerinin de buna elverişli olduğunu belirtti.