Katar’dan Kayserili başkana pastırma tepkisi

KASİAD Kastamonu Şube Başkanı Ahmet Katar, geçtiğimiz günlerde yerel medyasına  pastırma anketiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kayseri Ticaret Borsası Başkanı’nın sözlerine tepki gösterdi.

Katar, dün bu konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış’ın Kastamonu pastırmasıyla ilgili kamuoyunu yanıltmaya ve pastırmamızı küçük düşürmeye yönelik sözlerini şiddetle kınıyorum.

Kastamonu pastırmasının son dönemde tüm ülke tarafından ciddi manada talep

görmesinin Kayserili yetkilileri rahatsız etmesini gayet iyi anlıyoruz.Ama bu durum karşı tarafı kötüleyerek değil kendi ürününü ön plana çıkararak bastırılmalıdır.

‘Kuru etmiş, pastırma değilmiş’ gibi söylemler Kayseri Ticaret Borsası Başkanı’na yakışmamıştır. Kayseri seri üretim noktasında belli bir kapasiteye ulaşmış olabilir. Yıllardır pastırma noktasında adından söz ettirdiği de doğrudur. Ama artık Kastamonu pastırması son dönemde yakaladığı rüzgarla tüm ilgililer tarafından övgüyle bahsedilen bir tat haline gelmiştir.

Recep Bey bilmelidir ki Kastamonu pastırması kendisinin değersizleştirebileceğini bir lezzet değildir.

Bu tür söylemler Kastamonu pastırmasına zarar vermez, ama kendilerini küçük düşürür.

Recep Bey’in Kastamonu pastırmasını tatmadığı için damağı tat almıyor olabilir.Bunu gayet doğal karşılıyoruz. Kendisi ağzımın tadı yerine gelsin istiyorsa Kastamonu’ya gelebilir, Kastamonu pastırmasını tadabilir. ‘İşim çok’ derse biz kendisine paket yapar göndeririz.

Anlamadığımız nokta insanların bilmeden, tatmadan bu kadar cüretkar konuşabilmeleridir. Mikrofon uzatıldığında gaza gelmek maharet değildir. Maharet, işi kaliteli şekilde yerine getirebilmek ve

insanların takdirini kazanmaktadır.

Pastırma konusu Kastamonu’nun hassas noktalarından bir tanesidir. Herkes bu konuşa bin düşünmeli bir konuşmalıdır. Şehrimizin değerlerini kötüleme kimsenin haddi değildir. Bunu yapanlara haddini

bildirmekten hiçbir zaman kaçınmayız. Bizi kendilerine hadlerini bildirmek zorunda bırakmasınlar.”