“Kadına karşı şiddet” karnemiz düzelme yolunda

  • “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” dolayısıyla açılan stantları gezen Vali Avni Çakır, “2019 yılında ilimizde, bin 50 civarında kadına yönelik şiddet ile ilgili ihbar aldık. Bu ihbarların bazıları asılsız olurken bir kısmında da eylem gerçekleşmiş oldu. Bu rakam 2020 yılı itibariyle 745 seviyesine düştü. Dolayısıyla biz burada yüzde 25 azalma olduğunu görüyoruz. Bu konuyla alakalı binlerce ihbar da gelse ekiplerimiz ile beraber hepsine ulaşmaya hazırız” dedi.
  • KADES uygulaması hakkında da bilgi veren Vali Çakır, “Kadına Yönelik Şiddeti Önleme (KADES) adlı bir uygulama var. Ne kadar çok kişiye ulaşırsa bu bağlamda mücadelemiz de o derece artacaktır. Uygulama sayesinde herhangi bir şiddete maruz kalan ya da böyle bir durumla karşı karşıya kalabileceğini düşünen vatandaşımız olayı ihbar ettiğinde durum kolluk birimlerimize düşüyor. Kolluk birimlerimiz ise gereken müdahaleyi yapıyor” diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele hakkında bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Kastamonu Barosu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından dün Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’nde kurulan stantlarda, vatandaşlara, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engellemek amacıyla kullanılan KADES uygulaması ve kurumların bu konudaki faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Vali Avni Çakır da dün bu stantları yerinde gezdi ve faaliyetler hakkında bilgi aldı. Çakır’a Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Baro Başkanı Av.Özgür Demir, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Savaş da eşlik etti.

“MAĞDURİYETLERDE GÖZLE GÖRÜLÜR AZALMA VAR”

Stantlarda yapılan incelemenin ardından açıklamalarda bulunan Vali Avni Çakır, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirterek şunları ifade etti:

“Bugün, bildiğiniz gibi, Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Günü. 1999 yılından itibaren Birleşmiş Milletlerin aldığı karar çerçevesinde 25 Kasım tüm dünyada Kadına Yönelik Şiddet ile Uluslararası Mücadele Günü olarak kutlanıyor. Bugün bu kapsamda 81 ilimizde eş zamanlı olarak Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Toplantısı’nı yaptık. Yıl içerisinde yapmış olduğumuz çalışmaları gözden geçirdik. 2021 yılı içerisinde hedeflerimizi ortaya koyduk. Kadına yönelik şiddet en büyük hak ihlallerinden bir tanesidir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de maalesef gündemde her zaman yer buluyor. Hala da önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor. Gerek ülkemizde gerekse ilimizde yapılan çalışmalar sonucunda bu konuda ortaya çıkan mağduriyetler gözle görülür bir azalma var. İlimizde bu rakam geçen yıla göre yüzde 25 seviyesinde geriledi.”

“FARKINDALIĞIN ARTMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

“İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere paydaş Bakanlıkların koordinesinde oluşturulan birimler tarafından hazırlanan eylem planı yaklaşık 75 maddeden oluşuyor ve eylem planındaki maddeler tüm birimler tarafından kademeli olarak uygulamaya konuluyor. Farkındalığın daha da arttırılması için çalışıyoruz. Bu bağlamda Kastamonu Valiliği olarak yaptığımız çalışmaların meyvelerini görmeye başladık. Açılan stantlarda ekiplerimiz vatandaşlarımızın her türlü sorularını cevaplamaya çalışacaklar. Kadına Yönelik Şiddeti Önleme (KADES) adlı bir program ne kadar çok kişiye ulaşırsa bu bağlamda mücadelemiz de o derece artacaktır. Uygulama sayesinde herhangi bir şiddete maruz kalan ya da böyle bir durumla karşı karşıya kalabileceğini düşünen vatandaşımız olayı ihbar ettiğinde durum kolluk birimlerimize düşüyor. Kolluk birimlerimiz ise gereken müdahaleyi yapıyor.”

“İLİMİZDE YÜZDE 25 AZALMA VAR”

İlimizdeki kadına yönelik şiddetle ilgili veriler hakkında da bilgilendirmede bulunan Vali Çakır, “2019 yılında bin 50 civarında olan kadına yönelik şiddet ile ilgili ihbar aldık. Bu ihbarların bazıları asılsız olurken bir kısmında da eylem gerçekleşmiş oldu. Bu rakam 2020 yılı itibariyle 745 seviyesine düştü. Dolayısıyla biz burada yüzde 25 azalma görüyoruz. Rakamlarımız binin altında. Tam kesin rakam yılsonunda belli olacak. Bu ihbarların hepsinin doğru olmadığını söylemek gerekiyor. İnsanlar bazen panik halinde butona basabiliyorlar. Ama fark etmez. Bununla alakalı binlerce ihbar da gelse ekiplerimiz ile beraber hepsine ulaşmaya hazırız” dedi.