Kadro kutlaması

 

Yol İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, dün ziyaret ettiği Karayolları ve Özel İdare’de kadroya alınan işçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Taşeron işçilerin kadroya alınması noktasında büyük bir mücadele ortaya koyduklarını belirten Ağar, işçilerle bir araya geldiği programlarda yaptığı konuşmada, “Asıl işi yapan işçi kardeşlerimizin yanı sıra yardımcı işlerde çalışan işçilerin de kadroya alınmasını sağlayacağız. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

 Ziyaretlerinde yaptığı konuşmalarda, tartışma konusu olan özel istihdam bürolarına da ayrı bir parantez açan Yol İş Genel başkanı Ramazan Ağar, “Özel istihdam büroları hem taşeronlaşmayı daha çok yaygınlaştıracak hale gelmekte ve ayrıca örgütlenmenin de önünü tıkamaktadır. İşçinin, amele pazarına dönüşecek bir sistem getirilmek istenmektedir. Umarım iktidar bu uygulamadan geri adım atar” diye konuştu.

 

ERHAN VEREN

Türkiye Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, dün ziyaret ettiğimi şehrimizde İl Özel İdaresi ve Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü çalışanlarıyla bir araya geldi.

Ramazan Ağar, özellikle Karayolları ziyareti esnasında yeni kadroya kavuşan işçilerin sevgisiyle karşılaştı.

Genel Başkan Ağar’a iki kurumu ziyaretleri esnasında genel başkan yardımcıları İsmet Tan ve Bekir Avcı, Genel Mali Sekreteri Yusuf Doğan, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Yolasığmazoğlu, Genel Eğitim Sekreteri Ahmet Kılıç ve Genel Mevzuat Sekreteri Recep Karakaşlı da eşlik etti.

Yol İş Sendikası Kastamonu 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik ile Yol İş Sendikası Kastamonu 2 No’lu Şube Başkanı Sadık Düzgün de Kastamonulu işçilerin talep ve isteklerini Ağar’a iletti.

Taşeron işçiliğin Türkiye’de çözüme kavuşturulması için çok mücadele ettiklerini söyleyen Ramazan Ağar şunları söyledi:

“Bu sıkıntıyı aşmak için biz, Yol-İş Sendikası olarak çok mücadele verdik, gayret gösterdik. Türkiye genelinde 2010 yılı içerisinde Karayollarında çalışan işçilerimizi sendika üyesi yaptık ve daha sonra dava açtık. Bu arkadaşlarımızın mahkemede kazanmış olduğu kadro haklarını siyasetle de diyaloga girerek ve görüşerek kendilerine verdik. Şuan 6 bin 417 taşeron işçimiz kadroya geçti. Bundan sonra da süreç halen devam etmektedir. Yine siyasi iktidarın verdiği söz gereği kamuda çalışan ve asıl işi yapan taşeron işçilere kadro verilmesi için çalışmalar devam ediyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin sadece asıl işi yapan değil ve diğer yardımcı işi yapan arkadaşlarımızın da kadroya geçirilmelerini düşünüyor ve istiyoruz. Çünkü sonuçta asil işi yapanda kamuda çalışıyor, yardımcı işi yapanda kamuda çalışıyor. Dolayısıyla bunların ücretleri kamudan çıkmaktadır. İşçi arkadaşlarımız bunu sabırsızlıkla beklemektedir. Ancak siyasi iktidar öncelikle asıl işte çalışanların tespitini yapıp ve bu ayın 20’sinden itibaren taşeron işçi konusunu meclise getirip kısa zamanda bu sorunu çözmeye çalışıyor. İnşallah kamuda çalışan taşeron arkadaşlarımızın sıkıntılarını giderirler. Dolayısıyla kamuda çalışan taşeron işçi arkadaşlarımızın da kadroya geçmelerini sağlarlar. Arkadaşlarımızda bu taşeron meselesinden kurtulmuş olurlar.”

“ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINA KARŞIYIZ”

Ziyaretlerinde taşeronlaşmanın önünü açacak olan özel istihdam bürolarına da şiddetle karşı olduklarını söyleyen Ramazan Ağar, “Biz bunları söylerken bir taraftan taşeron işçi sıkıntısı varken diğer taraftan ülkemizde özel istihdam büroları kurmak istemektedirler. Buna şiddetle Türk-İş Sendikası olarak karşı çıkmaktayız. Özel istihdam büroları hem taşeronlaşmayı daha çok yaygınlaştıracak hale gelmekte ve ayrıca örgütlenmenin de önünü tıkamaktadır. İşçinin, amele pazarına dönüşecek bir sistem getirilmek istenmektedir. Bunu inşallah siyasi iktidar bizim bu düşüncelerimizi, bu söylemlerimizi dikkate alır ve dolayısıyla özel istihdam bürolarını da geri çeker. Çünkü şuan özel istihdam büroları ile yapmak istedikleri geçici iş ilişkisi zaten şuan kanunumuzda var. Bu zaten şuanda uygulanmaktadır. Dolayısıyla özel istihdam bürolarının geri çekilerek tekrar taşeron belası gibi Türkiye’nin ikinci bir sıkıntı oluşturacak bir sisteme sokmazlar diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“5 YIL ŞARTI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili kamuda en az 5 yıl çalışma şartı aranacağı yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirten Ağar, “Ancak Maliye Bakanlığı iki yıl şartı koymak istiyor. Henüz Türk-İş olarak biz, Maliye Bakanlığı ile bunu oturup konuşmuş değiliz. Maliye Bakanlığı, iki yıl şartı koyacaklarını söylüyorlar. Biz, bu konu ile ilgili de Maliye Bakanı ile görüşmek istiyoruz. 5 yılın çok olduğu aşikar hatta iki yılın bile çok olduğunu düşünüyoruz. Belki 1 yıl şartı olabilir. Ama bu daha henüz tam bir neticeye bağlanmadı. Bu konuşulabilir, tartışılabilir. Ama kesin bir yıl şartı henüz yok” diye konuştu.

Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törende kısa bir konuşma yapan Yol-İş 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik de “Ülkemiz ölçeğinde kalkınma hamlesi başlatan iller arasında yer alması için büyük çaba sarf eden Kastamonu’da Karayolları işçilerimizin kadro alması bizleri fazlasıyla mutlu etti. Gecesini gündüzüne katarak işçilerimizin kadro almasını sağlayan yetkililerimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Şu anda yaşadığımız heyecan mutlu sona gelmemizin heyecanıdır” dedi.

BÖLGE MÜDÜRÜ ÖZENDİ

Karayolları Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi ise yaptığı konuşmada kadro alan işçilere şunları söyledi:

“Uzun yıllardan bu yana Karayolları camiasının içerisindeyim ve taşeron işçilerinin verdikleri hak mücadelesinin en yakın tanıklarından birisiyim. Bu konuda acı deneyimlerim olduğunu söyleyebilirim. Erzincan’da görev yaparken ekip çalışmalarını yürütürken yaşadığım anılarımı halen unutamıyorum. Karayollarında bizim 3 tip işçimiz çalışmaktadır. Birisi daimi kadrolu, birisi 2006 yılında kadroya alınan işçiler ve en sonuncusu ise taşeron işçilerdir. Yemek saatlerinde 3 ayrı grup olurdu. Kadrolu işçiler kendilerine özel sofralar kurarken, taşeron işçiler evlerinden getirdikleri azık ile karınlarını doyuruyorlardı. Bu çok acı bir durum. Asıl işi yaptırdığımız taşeron işçilerimiz en düşük ücreti alıyorlardı. Maalesef bu durum çok uzun yıllardan bu yana devam etti. Yaşanan haksızlığı ortadan kaldırmak için teşkilatımız kararını verdi ve hükümetimizin de desteği ile bu konular artık çözülüyor. İnşallah çok güzel olacak ve işçilerimiz arasındaki farklar tamamen ortadan kalkacak. Eşit işe eşit ücret politikasını inşallah hükümetimiz uygular. Bizler de gönlümüzün huzuru ile yöneticiler olarak işçilerimizden daha güzel işler bekleriz. Karayolları cefakar bir kuruluştur. Yaz, kış, yağmur, çamur, sıcak, soğuk demeden işçilerimiz işlerini büyük bir özveri ile yerine getiriyor. Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü olarak 3 bin kilometre yol ağımız var. Söylerken kolay söyleniyor ancak iş çalışmaya gelince söylendiği kadar kolay gerçekleşmiyor. Yol ağını hesaplarsak hemen hemen Türkiye’yi bir uçtan bir uca dolaşmış oluyorsunuz. Dolayısıyla bu kadar uzun yol ağında çalışmalar hızlı olmayabilir. İşçilerimiz de ‘nasıl olsa kadro alındı’ diye işlerini yapmamazlık yapmayacaklardır. Eskiden bir çalışıyorsanız şimdi üç çalışmanız gerektiğini düşünüyorum. Kadro kararını verenleri mahcup etmemek bizlerin boynunun borcudur. Şu zamana kadar göstermiş olduğumuz çabayı geride kalan arkadaşlarımız için de sürdürüyoruz. İnşallah geride kalan arkadaşlarımız da kadrolarına kavuşacaklar. Kadro meselesi hallolduktan sonra karayollarımız usta-çırak ilişkisine geri döner. Gerçekten ustalar kolay yetişmiyor. Yeni ustalar yetiştikçe memleketimize daha güzel ve daha faydalı işler ortaya koyacağız. Elimizi hep beraber taşın altına koyacağız.”

MİLLETVEKİLİ ÇELİK

İl başkanlığı döneminden itibaren taşeron işçilere kadro verilmesi konusunun yakın takipçisi olduğunu belirten Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise “Her seferinde bu konunun yakın takipçisi olmuştuk. Sonunda mutlu sona ulaşıldı. Bundan bizde büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Şuanda yeni bir çalışma devam ediyor. İnşallah bu çalışma tüm işçi kardeşlerimizin menfaatine olacak şekilde sonuçlanacaktır. Hükümetimiz taahhütlerini yüzde 80 oranında yerine getirmiş durumdadır. İnşallah bu taahhüdümüzün de arkasında olduğumuzu hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

VALİ GÜNAYDIN

Kendisinin de bir işçi çocuğu olduğunu söyleyen Vali Şehmus Günaydın ise şunları söyledi:

“Peygamberimizin alın teri kuramdan haklarını ödeyin dediği işçi kardeşlerim sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle kucaklıyorum. Her işçinin iş güvencesi şemsiyesi altında çalışması en büyük isteği ve arzusudur. Devletimizin, hükümetimizin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde işçi kardeşlerimize bu güvencenin verilmesi noktasında çok önemli çalışmalar yaptığı az önce ifade edildi. Bende bir işçi çocuğu olarak alın terinin, işçiliğin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Sizlerin alın teri döktükten sonraki helal kazancınızı ailenize, çocuklarınıza götürdüğünüz mutluluğunuzu, sevincinizi yaşadığım için çok iyi biliyorum. Bu nedenle verdiğiniz mücadeleden sonra ulaştığınız bu mutlu sonunda aileniz içinde hayırlı uğurlu olmasını cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. Elbette işçimizin hakkını teslim etmek, onların alın terinin karşılığını vermek çok önemlidir. Ama unutmayalım ki bunun karşılığı olarak da Kastamonu coğrafyasında yaşayan yaklaşık 400 bin insanımızın da bizim üzerimizde hakkı ve hukuku var. Biz aldığımız ücretin karşılığı olarak bu vatandaşlarımızın, bizden hizmet bekleyen insanlarımız içinde mücadele etmeli, kararlılık göstermeliyiz. İşçilerimizi çalıştırmak yöneticilerimizin görevidir. Yönetici arkadaşlarımız başlarındaki bulundukları işçi kardeşlerimizi verimli kullanabilirlerse ilimiz açısından son derece verimli bir çalışma ortamı sağlanacaktır, huzurlu bri çalışma ortamı sağlanacaktır. Bu durumda biz Kastamonu olarak kazançlı çıkacağız. Kadroya kavuşan işçilerimize hayırlı olsun diyorum. Bundan sonra yapılacak düzenlemelerle de kadro alacak işçilerimize de inşallah en kısa sürede bu amaçlarını gerçekleştirmeleri temennisinden bulunuyorum.”

Karayolları 15.Bölge Müdürlüğü’ndeki tören Vali Şehmus Günaydın, Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Yol İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Karahasan ile Yol İş Sendikası genel başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyelerine, yeni kadro alan işçiler tarafından teşekkür plaketi takdim edilmesiyle sona erdi.