Kâhintepe Göbeklitepe’den daha mı eski?

İkinci bir Göbeklitepe olabileceği ihtimaliyle dikkatlerin üzerinde toplandığı Araç Kâhintepe’deki kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Avni Çakır, “Devam eden çalışmaların neticesinde, ilimizin belki de Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

Çakır, “Buradaki buluntular sanki Göbeklitepe’den daha önceye ulaşıldığını, Göbeklitepe’nin buradan elde edilen tecrübe ile inşa edildiğini düşündürüyor. Kâhintepe’de medeniyetin 10-12 bin yıl önce yerleştiği yönünde buluntular var. Buluntuların ortaya çıkmasıyla inşallah burası ikinci bir Göbeklitepe olma yolunda ilerleyecektir” ifadelerini kullandı.

Vali Avni Çakır, AraçKahintepe’de yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarını yerinde inceledi. Akeramik neolitik döneme ait öğütme taşı, süs eşyası gibi eserlerin ortaya çıkarıldığı Kahin Tepe, Türkiye’nin ikinci bir Göbeklitepe’si olabileceği iddialarıyla gündeme gelmişti.

Vali Avni Çakır, kazıya danışmanlık yapan Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi NurperiAyengin’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kastamonu’nun tarihi bir il olduğunu söyleyen Vali Avni Çakır, “Kastamonu milattan önce 2-3 binli yıllara dayanan bir yaşam merkezi olarak biliniyordu. Kâhintepe’de devam eden çalışmaların neticesinde, ilimizin belki de Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

Vali Çakır, “Göbeklitepe ile birlikte Anadolu’da yerleşim 10 bin yıl öncesine kadar dayandı. Buradaki buluntular sanki Göbeklitepe’den daha önceye ulaşıldığını düşündürüyor. Sanki buradan elde edilen tecrübe ile Göbeklitepe’nin inşa edildiğine ve Kâhintepe’de medeniyetin 10-12 bin yıl önce yerleştiği yönünde buluntular var. Buda hem ilimizin kadim şehir özelliğini perçinleyen hem de kültürel zenginliğine katkı sunan bir keşif. Burada arkadaşlarımız Kültür Bakanlığımızın ve DSİ’nin yardımlarıyla bu çalışmaları yapıyorlar. İnşallah buluntuların ortaya çıkmasıyla burası ikinci bir Göbeklitepe olma yolunda hızla ilerleyecektir” ifadelerini kullandı.

Kazıya danışmanlık yapan Dr. Öğretim Üyesi Nurperi Ayengin ise “Yaptığımız çalışmalarda Karadeniz’in bilinmeyen Akeramik (Çanak çömleksiz) Neolitik dönemini açığa çıkarttık” diye konuştu.

Karadeniz’de daha önce böyle bir dönemin bilinmediğini ifade eden Ayengin, “Karadeniz’de daha önce böyle bir dönem bilinmiyordu. İlk defa bu yerleşimde gördük. Bu kültürü Göbekli Tepe, NevaliÇori ve Çayönü gibi yerleşimlerden tanıyorduk.  Ama Karadeniz’in Akeramik Neolitik dönemini bilmiyorduk. Yine aynı şekilde burada da şamanik bir inanç var. Bu inancın bütün bulgularını, verilerini görüyoruz. Buranın bir tapınma alanı ve toplanma alanı olduğunu düşünüyoruz. O dönemde insanlar hayvanlara tapıyorlar. Burası gerçekten Anadolu tarihi ve Dünya tarihi açısından çok önemli bir yerleşim yeri” diye konuştu.

“TAPINAKLARI DA BULACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Pandemiden dolayı işçi bulma noktasında sıkıntı çektiklerini de vurgulayan NurperiAyengin “Seneye pandemi ortadan kalkarsa çok daha büyük bir ekiple gelip, Jeoradar ile alanda çalışmalar yapacağız. Bizim kendi tespitlerimiz var. Onlardan da yararlanarak kazı çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tapınakları da bulacağımıza inanıyoruz. Çünkü mimaride kullanılan buluntularımız var. Mimari için özel üretilmiş dikmelerimiz var” dedi.