Yaralıgöz’de büyük yangın

Taşköprü’de geçen ay yaşanan felaketin ardından, orman yangınlarının en çok yaşandığı ekim ve kasım aylarına endişe içinde giren ve bu nedenle helikopter konuşlandırılması gereğini ardı ardına dile getirdiğimiz ilimizde bir kez daha alevler Yaralıgöz dağının eteklerinden yükseldi.

Yaralıgöz’ün Çatalzeytin’e bağlı Sırakonak Köyü Gürcüdere mevkiinde perşembe günü çıkan orman yangını hafta sonu daha da büyüdü. Yangın kontrol altına alınamadan bu kez de bölgeye 10 kilometre uzaklıktaki Attepe mevkiinde ikinci bir yangın çıktı.

Bölgenin sarp ve kayalık olması nedeniyle karadan ulaşmanın güç olduğu, ilimizdekilerin yanı sıra 9 ilden de ekiplerin çok sayıda itfaiye ile ter döktüğü yangına havadan müdahale ancak hafta sonu yapılabildi ve gönderilen iki helikopterle söndürme çalışmalarına destek verildi.

Orman yangınlarıyla bu yıl yoğun bir savaş içerisinde olan veen çok orman yangınının çıktığı dönem içinde bulunan ilimizde bu kez de alevler Yaralıgöz’den yükseldi. Yaralıgöz dağının eteklerinde, Çatalzeytin Sırakonak köyü Gürcüdere mevkiindeki ormanlık alanda perşembe günü henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Köylülerin ihbarı üzerine bölgeye gelen Çatalzeytin, Küre, Taşköprü, Tosya, Araç, Devrekani, Karadereve Kastamonu Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile Abana, Çatalzeytin ve Bozkurt Belediyesi itfaiye ekipleri yangına müdahale etti.

Yangını söndürme çalışmalarına köylüler ve orman işçileri de destek verdi ancak bölgenin sarp ve kayalık olması yangına müdahaleyi güçleştirdi.

Bu yangın kontrol altına henüz alınmadan bu kez de cumartesi günü bölgeye yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Attepe Yaylası’ndaki ormanlık alanda da yangın başladı.  Köylülerin haber vermesi üzerine Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler ve yangın söndürme helikopteriyle yangına müdahale edildi.

Yangınların hafta sonu da tam anlamıyla kontrol altına alınamaması üzerine bölgeye 9 ilden yangın söndürme araçları ve 2 helikopter sevk edildi.

Gürcüdere’deki yangını söndürme çalışmaları, bölgenin sarp ve kayalık olması nedeniyle güçlükle yürütülüyor. Yangın, zaman zaman yayla evlerinin bulunduğu bölgeye de yaklaşıyor.  Orman işçisi Ercan Özdemir, AA muhabirine, ormanda üretim yaparken duman görmeleri üzerine bölgeye hareket ettiklerini söyledi.

Yangının çıktığı yere geldiklerinde ekiplerin müdahaleye başladığını gördüklerini belirten Özdemir, “Biz de söndürme çalışmalarına katıldık. Hâlâ da çalışmalara devam ediyoruz. Var gücümüzle söndürme çalışmalarını sürdürüyoruz.” dedi.

Yangının halen sürdüğüne işaret eden Özdemir, “Canımız yanıyor ve çok üzülüyoruz. Bu ormanlar bizim geçim kaynağımız, hepimizin ekmek teknesi. Canlılar yok oluyor, ormanımız yok oluyor.” diye konuştu.

Özdemir, bölgede bu mevsimde kullanılmayan yayla evlerinin de bulunduğunu kaydetti.

Köy sakinlerinden Murat Aslan da yangının küçük çaplı olarak 3 gündür devam ettiğini söyledi. Çeşitli bölgelerden gelen itfaiye araçlarıyla yangına müdahale edildiğini anlatan Aslan, “Burası coğrafi açıdan sıkıntılı bir bölge olduğu için maalesef yangın söndürülemiyor. Bunun için köylüler de ellerinden gelen desteği veriyor. Yetkililer yangını söndürmek için mücadele ediyor. İnşallah en kısa zamanda yangın söndürülür, biz de rahat bir nefes alırız.” ifadelerini kullandı. AA-İHA