Kahraman ilçeler kardeş oldu

Kurtuluş Savaşımızın 3 önemli ilçesi İnebolu ile Dumlupınar ve Polatlı belediyeleri arasında kardeşlik protokolü imzalandı.

Polatlı’dan getirilen istiklal bayrağını teslim alan İnebolu Belediye Başkanı Özay, Cephanelerin gittiği Polatlı ve ardından Dumlupınar ile kardeş şehir protokolü imzalıyoruz. Bundan sonra daha sıkı ilişkiler kuracağız. Bu ilçelerimizin önemini bütün gençlerimize aktaracağız. Bu milli ruhu ve milli şuuru hep beraber yaşamak istiyoruz’’ dedi. 

Düzenlenen törende konuşan Vali Avni Çakır, startı önceki gün ver ilen İstiklal Yolu Yürüyüşüne işaret etti ve “Milli Mücadele anısına 95 kilometre yürüyüş gerçekleştiriyoruz ama bizim bu yürüyüşü Çanakkale ve İzmir’e kadar uzatmamız gerekiyor. Buradaki bayrağımı Çanakkale’deki, İzmir’deki, Ankara’daki ve Afyon’daki kardeşlerimize ulaştırmamız gerekiyor. Burada iş sevgili başkanlarımıza düşüyor ’’ diye konuştu.

İnebolu, 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günü’nün 100. Yıldönümünü kutladı.

Atatürk anıtı önünde düzenlenen ilk törende Kaymakam Selçuk Yosunkaya ve Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay tarafından çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal marşı söylendi. Buradaki törene Yosunkaya ve Özay’ın yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Alperen Ertürk, İlçe Emniyet Müdürü Ayhan Gülşen, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Fatih Akbay, Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Ahmethan Kuyucu da katıldı.

Önemli günün 100. yıldönümünde diğer etkinlik ise Türk Ocağı binası önünde gerçekleşen bayrak teslimve protokol imza töreni oldu.

Türk Ocağı Binası önünde düzenlenen törene Kastamonu Valisi Avni Çakır, İnebolu Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşının okunması ile başlayan programı daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ve Heyamola Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ile sürdü.  Bunun ardından Heyemola Çılgın İnebolulular belgeseli izlendi.

KARDEŞLİK PROTOKOLÜ İMZALANDI

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yıl dönümü kutlamaları kapsamında İnebolu Belediyesi, Polatlı Belediyesi ve Dumlupınar Belediyesi arasında protokol imzandı. Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ile İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay ‘kardeşlik’ protokolünü imzaladı.

İSTİKLAL BAYRAĞI TESLİMİ YAPILDI

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “İstiklal Bayrağı”nı İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay’a  teslim etti.

İnebolu Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, törende yaptığı konuşmada, “9 Haziran 1921 tarihinde İnebolu’da yapılan bombardımana karşı halkın büyük bir fedakarlık gösterdiğini hatırlattı ve “Kahraman ecdadımız sahra topu ile Anadolu’nun girişini düşmanlara kapattı. O gün bir sahra topu ile yapılan mücadele bizim şimdi burada oturmamızı, bu cennet vatana sahip olmamızı sağladı.  Bizler öyle bir ecdadın torunlarıyız. Bunu gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk İnebolu’nun bu büyük önemini görerek İstiklal Madalyası ile ilçemizi onurlandırdı. Buradan sevk edilen mühimmat Anadolu’nun savunmasında büyük rol oynadı. Milli Mücadele’de kilit ilçe vazifesi gördü. Atatürk ve İstiklal yolu yürüyüşü Gençlik ve Spor Bakanlığı uhdesinde inşallah bundan sonra da devam edecek.  Biz ikinci bir hazırlık daha yaptık. Cephanelerin gittiği İnebolu, Polatlı ve ardından Dumlupınar ile kardeş şehir protokolü imzalıyoruz. Bundan sonra daha sıkı ilişkiler kuracağız. Bu ilçelerimizin önemini bütün gençlerimize aktaracağız. Bu milli ruhu ve milli şuuru hep beraber yaşamak istiyoruz’’ dedi.

“BÜYÜK KAHRAMANLIK GÖSTERDİLER”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya da ‘’1919-2023 yılları arası Milli Mücadelenin 100’ncü yıllar silsilesidir. Milli Mücadele döneminde İnebolu, Polatlı ve Dumlupınar ilçelerimiz büyük ve tarihi rol oynadı. Tarihin akışına adeta yön verdi. Büyük kahramanlık gösterdiler. Şehirlerimizin isimlerinde kahramanlık ifadeleri yer almasa da şehirlerimiz kahraman şehirler. Bu şehirlerin evlatları kahramanların evlatlarıdır. Biz de şehirlerimizi ziyaret ediyoruz. Çocuklarımıza ve gençlerimize milli şuuru daha iyi anlatma adına çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu mücadelede yer alan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

MİLLİ MÜCADELENİN KİLİT KAPISI İNEBOLU’DUR

Dumlupınar Belediye Başkanı Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç da konuşmasında şunları söyledi:

“Milli Mücadelenin kilit kapısı İnebolu’dur. Her şeyi buradan Anadolu’ya kağnı ile mermi taşıyan dedelerimize ve ninelerimize borçluyuz. Onların torunları olarak bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizlere bu gururu yaşatanları şükran ve minnetle anıyorum.’’

DESTANSI KAHRAMANLIKLAR TÜM GENÇLERE AKTARILACAK

İnebolu Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, programda şu konuşmayı yaptı:

‘’Bundan önce kutlamalar biraz daha yerel nitelikte gerçekleştiriliyordu. Yapılan girişimler sonucunda etkinlikler Gençlik ve Spor Bakanlığı himayelerinde gerçekleştirilecek. Bu sayede burada gerçekleşen destansı kahramanlıklar tüm gençlere aktarılacak. Bu mücadelede yer alan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyorum.’’

İNEBOLU’NUN ÖNEMİNİ TÜM TÜRKİYE’YE BİR KEZ DAHA GÖSTERECEĞİZ

Vali Avni Çakır ise şöyle konuştu:

“9 Haziran İnebolu’nun şeref ve kahramanlık günüdür. Önceki gün Sayın Bakanımız Dr. Muharrem Kasapoğlu’nun da katılımıyla büyük görkemli bir törenle Atatürk ve İstiklal yolu Yürüyüşünün başlangıcını verdik. Gösterilen ilgi yarınlara olan ümidimizi arttırdı. İlerleyen yıllarda daha da büyük kitlelerle bu organizasyonlara devam edeceğiz. Bu sayede İnebolu ilçemizin önemini tüm Türkiye’ye bir kez daha göstereceğiz. Milli Mücadele döneminde İnebolu ilçemiz lojistik anlamda en önemli ilçelerimizden bir tanesidir. Bunu herkes biliyor. Milli Mücadele anısına 95 kilometre yürüyüş gerçekleştiriyoruz ama bizim bu yürüyüşü Çanakkale ve İzmir’e kadar uzatmamız gerekiyor. Buradaki bayrağımı Çanakkale’deki, İzmir’deki, Ankara’daki ve Afyon’daki kardeşlerimize ulaştırmamız gerekiyor. Burada iş sevgili başkanlarımıza düşüyor.’’

 

Muhammed KÖMEÇOĞLU