Kalenin ardında bir inci kolye

Kastamonu Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından ihalesi yapılan Hisarardı MahAllesi Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi sokak sağlıklaştırma çalışmaları hız kesmeden sürüyor.
Hafta içi yol düşürdüğümüz mahallemizde gözümüze takılanları kısaca paylaşalım sizlerle.

Beyaz evleriyle güzelleşiyor

Hisarardı Mahallesi’nde Kastamonu Valiliği tarafından yaptırılan ve onarımları hızla devam eden eski evlerin yıkılmaya yüz tutmuş bahçelerin taş duvarları, evler gibi onarılarak yeniden yapılıyor. Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi üzerinde cephe iyileştirmeleri tamamlanan evlerin dış cepheleri, turistlerin, ressam ve fotoğraf sanatçılarının ilgi duyacağı beyaz ve kahverengi renklerle boyanmış durumda. Mahallede geçmişte yapılan evler, birbirine saygılı özenle yapılmış sıra evler görünümünde. Bu tarihi evlere eğer bir benzetme yapacak olursak, kalenin arkasında bir inci kolye gibi sıralanmış görünümleri ile yerli ve yabancı misafirlerin ilgisini çekip hayranlık uyandırıyor.

Turizm Eğitim Merkezi

Yıllardır şehir merkezinden uzakta, Uzunyazı’daki binasınında turizme ara eleman yetiştiren Turizm Eğitim Merkezi yani TUREM Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte Kadıdağı’nda bulunan trafik hastanesi binasına taşınmıştı. Halen taşındığı bu binada eğitimini sürdüren TUREM, Şeyh Şaban-ı Veli Caddesin de yapılan sokak iyileştirme çalışmasından nasibini almış görünüyor. Kerpiçli Sokak’ta bulunan eski bir konağın TUREM’E tahsisi edildiğini gördük. İki katlı bu konağın da onarım çalışmaları tamalanamış, girişine Turem Eğitim Merkezi tabelası çakılmış. TUREM öğrencilerinin uygulamalı eğitimlerini önümüzdeki yıl bu konakta sürdüreceği öğrenildi.

İnanç turizmi de önemli yeri olan Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi’nde gördüğümüz bu izlenimlerle ayrılırken Hisarardı Mahellesi sakinleri de şunları söylüyor:

” Mahallemizdeki eski evlerimizi sağolsun devletimiz yaptırıveriyor. Valimiz de ilgileniyor, destek veriyor. Dışarıdan gelen misafirlerimize eskiden mahçup oluyorduk. Artık evlerimizin yapılmasıyla guruluyuz. Evlerimizin onarımı bitince parmakla gösterilecek güzel bir mahalle olacağız.”

2016 Nisan sonu bitecek

Mahallelinin ve elbette konuya hassas Kastamonuluların bitmesini heyecanla bekledikleri sokak iyileştirme çalışmalarının ne zaman sona ereceği asılan tabelada belirtilmiş. Çınar İnşaat ve Restrasyon firması tarafından, yürütülen 40 eski evin onarımı, sözleşme gereği en geç önümüzdeki yılın Nisan ayı sonunda tamamlanmış olacak. • TURGUT YILMAZ