Rotary’nin su projesine Güney Kore desteği

Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2015-2016 Dönem Guvernörü Prof. Dr. Canan Ersöz, “Kastamonu Rotary Kulübümüzün İnebolu Hayrioğlu köyünde gerçekleştirdiği su projesini son derece önemsiyoruz. Önümüzdeki günlerde bitireceğimiz içme suyu projemizin bahar aylarında yapacağımız açılışına projeye destek veren Kore kulüplerini temsilen Güney Kore’nin Türkiye Büyükelçisi de katılacak” dedi.

Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2015-2016 Dönem Guvernörü Prof. Dr. Canan Ersöz ilimizdeki temasları kapsamında Vali Şehmus Günaydın ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı makamlarında ziyaret etti.

Prof. Dr Ersöz ve guvernör yardımcıları ile eşlerinin ziyaret programına Kastamonu Rotary Kulübü üyeleri eşlik etti.

Vali Şehmus Günaydın, Guvernör Ersöz ve beraberindeki heyete ilimizin çeşitli özellikleri hakkında bilgi verdikten sonra sözü turizme getirerek, “Kastamonu 12 ay turizm yapılacak vilayetlerden biridir” değerlendirmesinde bulundu.

Yurduntepe’nin hizmete girdiğinde ülkemizin önemli kayak merkezlerinden biri olacağına dikkat çeken Vali Günaydın, “Yayla turizmi alanında başlattığımız proje başarılı adımlarla ilerliyor. Faaliyete geçirdiğimizde ülkemizin önde gelen yayla turizm merkezlerinden biri olacağına şüphem yok” dedi.

Sağlıklı bir sosyal hayatın ancak konuşan toplum sayesinde olabileceğinin altını çizen Vali Günaydın, “Doğruları yapabilmek için mutlaka konuşmak, istişare yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Kastamonu Rotary Kulübü aracılığıyla ilimizde yapılan hizmetlerinden dolayı Rotary ailesine teşekkür eden Vali Günaydın, “İnebolu’daki içme suyu projesine verdiğiniz emekten dolayı kutluyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, makamında ağırladığı 2430. Bölge 2015-2016 Dönem Guvernörü Prof. Dr. Canan Ersöz ile şehrimizden ve il dışından gelen rotaryenlere üzerinde çalıştıkları projeler hakkında bilgi verdi.

Kastamonu Rotary Kulübü’nün düzenlediği etkinliklerin hemen hepsine katıldığını kaydeden Belediye Başkanı Babaş, “Rotary’nin insanlığa hizmet eden bir sivil toplum kuruluşu olduğunu biliyorum ve bu yüzden çalışmalarını destekliyorum. Toplum yararına yaptıkları hizmetlere bugüne kadar destek oldum bugünden sonra da destek olmaya devam edeceğim” dedi.

Kastamonu Rotary Kulübü 2015-2016 Dönem Başkanı Murat Aydoğan’ın engelliler üzerine dile getirdiği projeyi dikkatle dinleyen Babaş, “Projenize ortak olmaktan mutluluk duyarız” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2015-2016 Dönem Guvernörü Prof. Dr. Canan Ersöz yaptığı her iki makam ziyaretinde de gördükleri sıcak ilgiden son derece memnun kaldığını kaydederek, “Kastamonu ülkemizin cennet köşelerinden biri. Valilik ve Belediye öncülüğünde başlatılan turizm ve kültürel dokunun korunması seferberliğine biz de Rotary olarak elimizden gelen desteği sunacağız” açıklamasında bulundu.

Valilik ve Belediye ziyaretlerinde Rotary ve projeleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ersöz şunları kaydetti: “Dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Rotary’nin üyeleri olarak bizler öncelikle yaşadığımız yörelere hizmet götürüyoruz. Dünya barışı, su ve hijyen, temel eğitim, ana ve çocuk sağlığı, hastalıkların önlenmesi, toplumsal kalkınma Rotary’nin önde gelen proje konularıdır. Bu amaç doğrultusunda Kastamonu Rotary Kulübümüzün İnebolu Hayrioğlu köyünde gerçekleştirdiği su projesini son derece önemsiyoruz. Önümüzdeki günlerde bitireceğimiz içme suyu projemizin bahar aylarında yapacağımız açılışına projeye destek veren Kore kulüplerini temsilen Güney Kore’nin Türkiye Büyükelçisi de katılacak. Sayın Vali ve Belediye Başkanı, yöre temsilcilerinin açılış törenine katılmaları ile büyük mutluluk duyacağımız ve Türkiye ile Güney Kore ilişkilerinde bir sıcak sayfa daha açacağına düşündüğümüz bu projenin yeni işbirliklerine imkan sağlayacağına olan inancımız tam.”

Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2015-2016 Dönem Guvernörü Prof. Dr. Canan Ersöz, beraberindeki heyetle birlikte makam ziyaretlerinin ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday Kasaba Köyü Mahmutbey Camisi’ni ve Vedat Tek Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

Prof. Dr. Ersöz ziyaretlerinin ardından Kastamonu Rotary Kulübü ile toplantıda bir araya geldi, ardından üye kabul törenine katıldı.