“Kaliteli bir uykunun kapılarını açtık”

Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi’nin Şerife Bacı Ek Hizmet Binasında bulunan uyku merkezine ikinci bir uyku takip cihaz alındı.

KDH Şerife Bacı Ek Hizmet Binası Sorumlu Başhekim Yardımcısı Nöroloji Uzmanı Dr. İlker Tekinaslan, uyku merkezine ikincisi kurulan yeni uyku cihazıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğimizin verdiği destekler ve talimatları doğrultusunda hastanemize kazandırılan ikinci uyku cihazıyla uyku merkezimiz çok daha güçlü hale geldi. 2015 yılında uyku apnesi sendromu yaşayan ve tedavi olmak için bu zamana kadar 155 hastanın merkezimize başvurduğunu kayıtlarımızda görüyoruz. İkinci uyku cihazımızın kurulmasıyla hasta sayımız daha da artacaktır. Uyku bozuklukları yaşayan, horlama şikayetleri olan hastalarımızın uyku merkezindeki takipli tedavilerini randevulu olarak sürdürmekteyiz. Nöroloji Uzmanı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve KBB Uzmanı Doktorlarımız tarafından muayeneleri yapılıp teşhisi konan uyku apnesi sendromuna yakalanan hastalarımızda bu sendromun beliritiler uykuda horlama, gündüzleri yorgunluk hissi ve uyku hali ile seyreder. Uyku apnesi hastalığı eğer tedavi edilmez ise bu hastalığı vücudunda taşıyan hastalarımız ilerleyen yaşlarda yüksek tansiyon, kalp ritim bozuklukları ve unutkanlıklara da hazır olmalılar.

Kameralı yakından takip

Bu hastalığın tedavisini çok önemsiyoruz. Çünkü uyku sağlığımız için önemlidir. İyi bir uyku insan vücudunu dinlendirir. Bu düşünceler içinde uyku bozuklukları yaşayan ve tedavi olmak isteyen hastalarımıza polisomonografi uyku testi ve CPAP adı verilen uyku takip cihazıyla tedavilerini rahatlık içinde yapıyoruz. Uyku halinde cihaza bağlı olan hastalarımızı kameralı sitemle merkezde görevli sağlık ekiplerimiz yakından takiplerini yapmaktadır. Yaptığımız bu çalışmalarla kaliteli bir uykunun kapılarını açıp halkımızın istifadesine sunmanın huzurunu yaşıyoruz.”